Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Kvůli parlamentním volbám ho musela opětovně odsouhlasit, znovu ho musí předložit také Sněmovně. Ministerstvo financí (MF) to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

Ministerstvo financí

S návrhem už při zářijovém schvalování na schůzi vlády nesouhlasila koaliční ČSSD, která požadovala větší nárůst platů hasičů, policistů, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách.

Druhý schválený návrh státního rozpočtu oproti prvnímu doznal podle MF jen drobných změn. Nezavedla se nová daň z digitálních služeb, což znamená snížení příjmů o 2,5 miliardy korun, o půl miliardy korun se snížily kapitálové příjmy MF. Aktuální návrh počítá s vyšším výběrem příjmů pojistného na sociální zabezpečení, což přinese tři miliardy korun. "Na výdajové straně byly provedeny technické změny v rámci rozpočtu kapitol Správa státních hmotných rezerv a ministerstva dopravy," uvedlo MF.

Příjmy státního rozpočtu na příští rok vláda už v září schválila 1551,1 miliardy korun a výdaje 1927,7 miliardy korun. Někteří ekonomové návrh kritizovali mimo jiné kvůli výši schodku. Například hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozornila na to, že schválený schodek rozpočtu není ničím ospravedlnitelný, protože je mimo jiné o deset miliard vyšší, než byl v roce, kdy propukla v plné síle pandemie koronaviru.

Vznikající koaliční vláda chce podle nedělního vyjádření kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun, což nynější ministryně financí Alena Schillerová (ANO) má za nereálné. Návrh rozpočtu končící vlády podle Fialy dosavadní opoziční koalice ve Sněmovně nepodpoří. Česko by tak do příštího roku vstoupilo podle něj v rozpočtovém provizoriu, které by trvalo v řádu týdnů až dvou měsíců.

Prioritami rozpočtu jsou kromě úspor na provozu státu podle MF investice za 218 miliard, růst důchodů o 805 Kč, zachování nižšího 15procentního zdanění zaměstnanců, opětovné zvýšení slevy na poplatníka o 3000 korun nebo podpora vědy a výzkumu. Platy učitelů by měly příští rok meziročně stoupnout o 3,5 procenta, a příští rok tak průměrný plat učitele bude zhruba 47.000 korun. Rozpočet zároveň počítá s navýšením platby za státní pojištěnce o 200 korun na 1967 Kč měsíčně.

Případné úspory plánované nově vznikající koalicí by se podle Fialy netýkaly mzdových nákladů, ale například neinvestičních nákladů, kde lze uspořit zhruba 20 miliard korun, nebo neinvestičních výdajů pro podnikatelské subjekty, kde by bylo možné ušetřit deset miliard. Podle Horské by se plán na snížení schodku pod 300 miliard mohl povést v případě vyššího výběru daní díky růstu ekonomiky, ukončení covidové pomoci firmám nebo zrušení zvýhodněného jízdného pro studenty.

Pokud by Parlament rozpočet neschválil do konce roku, stát by začal hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

Zájem o silvestrovské pobyty v hotelech citelně srazila vládní opatření

05.12.2021 09:25 Zájem o silvestrovské pobyty ve městech i některých větších horských hotelech citelně srazila…

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

05.12.2021 07:57 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Aktualizováno Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu…

04.12.2021 19:35 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

SPD zváží, zda navrhne vlastního kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:26 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

V části Česka sněží, doprava se řidičům zkomplikovala

04.12.2021 17:49 Aktualizováno Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice dnes komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v…

SPD dál povede Okamura. Na sjezdu kritizuje rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Zájem o procvičování učiva na internetu zůstává podobný jako při uzavření…

04.12.2021 15:07 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Vláda by měla v pondělí projednat několik investičních pobídek za…

04.12.2021 13:40 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Související:

Nejnovější

reklama