Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) má vláda Petra Fialy (ODS) nejhorší hodnocení od kabinetu Petra Nečase (ODS) v roce 2013. Průzkum byl prováděn od konce ledna do 20. března letošního roku.
Většina občanů není spokojena s programem, činností a složením vlády, stejně jako s osobou premiéra a způsobem, jakým vláda komunikuje s veřejností. V každém z těchto aspektů si Fialův kabinet vysloužil horší hodnocení než předchozí dvě vlády Andreje Babiše (ANO), kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) a úřednická vláda Jiřího Rusnoka.
První Babišova vláda a Rusnokův kabinet vládly bez důvěry Poslanecké sněmovny. Nejhorší hodnocení v posledních letech před Fialovou vládou získal Nečasův kabinet v průzkumu z února 2013. Tato vláda se v průběhu zhruba tří let svého působení potýkala s četnými personálními změnami a skončila svou existenci v létě roku 2013 poté, co došlo k policejní razii v sídle vlády.
Pouze 24 procent dotázaných je spokojeno se složením vlády, zatímco 71 procent je nespokojeno. Negativně hodnotí premiéra 64 procent lidí a pozitivně 32 procent. S činností vlády vyjadřuje nespokojenost 69 procent Čechů a spokojenost pouze 27 procent. V komunikaci s veřejností je nespokojeno 66 procent dotázaných a pouze 30 procent je s ní spokojeno. S programem vlády je spokojeno 30 procent lidí a nespokojených 59 procent.
V porovnání s předchozím průzkumem v srpnu a září 2021, kdy lidé hodnotili Babišovu vládu, se podíl nespokojených zvýšil o až 15 procentních bodů v jednotlivých oblastech. Nicméně hodnocení předsedy vlády se příliš nezměnilo, bylo negativní u 62 procent lidí v případě Andreje Babiše a u 64 procent lidí u Petra FIaly.
Podle průzkumu CVVM se spokojenost s vládou Petra Fialy snižuje s věkem respondentů a roste s příjmem domácností a hodnocením životní úrovně. Vzhledem k politické orientaci jsou se současnou vládou spokojeni častěji lidé s pravicovou orientací. Naopak velkou nespokojenost s vládou projevují voliči opozičních hnutí ANO a SPD a také rozhodní nevoliči.
I na dnešní den připadal jeden z regulérních výplatních termínů důchodů, které se kvůli Vánocům změnily. Na nové termíny upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Prosincovou penzi by všichni lidé měli dostat nejpozději v pondělí 23. prosince.
Na Vánoce se připravuje i britská královská rodina, která se jako tradičně sejde na sídle v Sandringhamu. Někteří výrazní lidé z příbuzenstva krále Karla III. budou u stolu chybět. Ví se nejméně o dvou princích, kteří se z rozdílných důvodů nedostaví.
Česko stále nechápe, co se v pátek odehrálo v Prostřední Bečvě, kde v pouhých 44 letech vyhasl život zpěvačky Heleny Zeťové. Místní, kteří jí dobře znali, nevěří tomu, že by se snad sama rozhodla skoncovat se životem.
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Ke konci se blíží rok, během kterého se první dáma Eva Pavlová stala i terčem kritiky. Šlo totiž o peníze, což je v Česku vždy ožehavé téma. Prezident a jeho manželka se o tom v tomto jednom konkrétním případě přesvědčili.
Do Štědrého dne zbývají pouhé dva dny, ovšem i v úterý 24. prosince se obchody ještě na pár hodin otevřou. Každopádně předvánoční nákupní horečka vrcholí. Po Vánocích totiž znovu nakoupíte až v pátek 27. prosince.
Agáta Hanychová si dopředu stýskala, že na Štědrý den bude bez obou svých dcer, protože holčičky budou se svými otci. Tak trochu si to ale může vynahradit už dopředu. Alespoň to naznačují fotografie, které sdílela na instagramovém profilu.
Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu.
Monika Absolonová má před Vánocemi každý rok pracovně napilno, protože jako zpěvačku ji má mnoho lidí spjato se sváteční atmosférou. I letos si bronzová Slavice střihla v rámci předvánoční šňůry koncert v Lucerně. A během něj došlo k zajímavému okamžiku.
Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie.
Richard Krajčo sice v posledních týdnech ze zdravotních důvodů odložil několik vystoupení, ale do předvánočních příprav ve své domácnosti se zapojil. Důkazem je video, kterým se pochlubil na sociální síti. Záběry tak ukazují fanouškům, jak momentálně funguje.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu.