Premiér Petr Fiala oznámil, že vláda schválila návrh zákona obsahující reformu penzí. Tato reforma má za cíl udržet schodek rozpočtu na úrovni jednoho procenta HDP.
Podle návrhu by se důchodový věk měl navyšovat nad 65 let v souladu s prodlužováním délky života, měl by být snižován výpočet nových důchodů, zavedena by byla minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy a zohledněn by byl i důchod za práci v rizikovém prostředí. Nová norma musí projít schválením Sněmovnou a plánované změny by měly začít postupně platit od příštího roku.
Premiér zdůraznil, že důchodová reforma je nezbytná a měla být provedena dříve. Reforma by měla zajistit důstojné důchody pro mladé generace a podle Fialy by i s reformou důchody měly růst.
Průměrná penze, která nyní činí přes 20 000 korun, by se podle odhadů měla v polovině 30. let přehoupnout přes 30 000 korun. Životní doba strávená v důchodu by měla být 21,5 roku. Předseda vlády označil navrhované změny za vyvážené, předvídatelné a spravedlivé.
S demografickým stárnutím populace a prodlužováním životní doby se výdaje na penze zvyšují. Na důchodech bylo loni vyplaceno 685,3 miliardy korun, což představuje nárůst o 97,2 miliardy korun oproti předchozímu roku, tedy o 17 procent. Příjmy do systému důchodového pojištění stouply o osm procent, ale stále nedostačují k pokrytí výdajů.
Systém skončil s historicky nejvyšším deficitem ve výši 72,8 miliardy korun, což odpovídá kolem procentu HDP. Podle dřívějších údajů ministerstva práce by mohl roční schodek za pár desetiletí dosáhnout až pěti procent HDP, což by dnes představovalo kolem 350 miliard korun.
Navrhovaná novela zahrnuje celkem 11 opatření, včetně postupného navyšování důchodového věku podle očekávané délky života. Podle návrhu by se každoročně stanovovala věková hranice pro nový důchodový věk pro lidi ve věku 50 let, který by se potom zvyšoval o maximálně dva měsíce. Demografové navrhují další pravidelné navyšování o jeden měsíc ročně, ale o tom se stále jedná.
Po Zdeňku Svěrákovi přispěchal se svou troškou do mlýna před volbami další známý herec. Petr Čtvrtníček to jako vždy pojal po svém. V klipu, který se objevil na sociálních sítích, si vzal na paškál komunisty a jejich předsedkyni Kateřinu Konečnou.
Americký prezident Donald Trump už plní titulky médií jiným způsobem, ale sám vzpomíná na zářijovou návštěvu Velké Británie. Na Ostrovech jej hostil britský král Karel III. Šéf Bílého domu se podle dostupných informací chystá oplatit zdvořilost, chce totiž některého z členů britské královské rodiny pozvat do USA.
Uplynul další rok. Již pošesté se během prvního říjnového dne vzpomínalo na Karla Gotta, který v roce 2019 naposledy vydechl po dlouhém a statečném boji s vážnou nemocí. V srdcích lidí ale žije dál, což se ve středu opět potvrdilo.
Další z dětí Bolka Polívky se rozhodlo zkusit vydat ve stopách slavného otce. V novém televizním seriálu Bratři a sestry z dílny televize Nova se objevuje jeho syn Jan, kterého má herec se současnou manželkou Marcelou.
Svět zasáhla ještě ve středu večer velmi smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela Jane Goodallová, světově proslulá expertka na život primátů, zejména šimpanzů. Informovala o tom britská BBC.
Po víkendu bude následovat první ryze říjnový týden, jenž by měl ve srovnání s aktuálním týdnem přinést teplejší počasí. Teploty vyšplhají až na 19 stupňů, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šest let dnes uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka. Česko se 1. října 2019 dozvědělo, že Karel Gott podlehl vážné nemoci, se kterou se potýkal v závěru života. Jak si dnes mnohonásobného Slavíka připomněli jeho nejbližší?
Čeští hokejoví fanoušci se v úterý měli dočkat návratu krále. Jaromír Jágr byl připravený naskočit k prvnímu zápasu za Kladno v novém extraligovém ročníku. Diváci ho ale nakonec na ledě neviděli. Trenér Rytířů po utkání prozradil, proč slavný útočník nenastoupil.
Na nadcházející volby do Poslanecké sněmovny se připravuje i policie, která bude přítomná v okolí volebních místností. Policisté v tuto chvíli nemají informace o možném narušení průběhu voleb či veřejného pořádku během pátku a soboty.
Dara Rolins dala důrazně najevo, že jakékoliv spekulace nemají žádný vliv na její vztah s Pavlem Nedvědem. Zpěvačka každopádně vnímá, že zesílily od okamžiku, kdy se Nedvěd vrátil do českého fotbalu. Bylo to dobré rozhodnutí?
Monika Bagárová je v očích české veřejnosti především zpěvačkou, ale sama se nepochybně vnímá v první řadě jako maminka. Potomka má zatím pouze jednoho, avšak přála by si, aby dcera nebyla jedináčkem.
V Paříži se v úterý uskutečnilo poslední rozloučení s legendární herečkou Claudií Cardinalovou. Pohřbu se podle serveru Euronews zúčastnily stovky lidí, mezi smutečními hosty byly známé osobnosti ze světa kinematografie. Cardinalová zemřela minulý týden, bylo jí 87 let.