Vláda schválila vznik Fondu Ukrajina pro firmy, kratom a HHC mezi zakázané látky nemíří

Vláda na středečním jednání schválila vznik Fondu Ukrajina, který pomůže českým firmám s pojištěním vývozních aktivit. Kratom a kanabinol HHC se po dnešku neobjeví na seznamu zakázaných látek, rozhodl kabinet.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

O schválení vzniku fondu, který pomůže firmám získat pojištění jejich vývozních aktivit na Ukrajině, informoval premiér Petr Fiala (ODS). "Česko je tak společně se Spojeným královstvím a Polskem jednou z prvních zemí, které chtějí pomoci vývozcům zachovat obchodní vztahy s Ukrajinou," vysvětlil na twitteru.

"Tato podpora je velkou výhodou pro naše firmy a bude mít pozitivní dopad na českou ekonomiku, tvorbu pracovních míst, zachování a rozvoj vybraných průmyslových odvětví a exportně orientovaných podniků. Fond Ukrajina tak pomůže českým firmám i v následné rekonstrukci zničené infrastruktury po skončení konfliktu," dodal.

Piráti oznámili, že vláda na dnešním zasedání nezařadila HHC a kratom mezi zakázané látky. "Již dávno se ukázalo, že tupá prohibice není řešením," uvedla nejmenší koaliční strana. "Místo toho bude kladen důraz na větší ochranu dětí i dospělých uživatelů," dodala.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) sdělil, že kabinet schválil šestiletou práci meziresortní skupiny ke světelnému znečištění. "Podařilo se nám tohle téma zvednout a připravit technickou normu, která stanovuje maximální hodnoty veřejného osvětlení. V obcích mohou modernizovat světla, využít dotace z programu EFFEKT a ušetřit tak na nákladech," podotkl k tomu.

Vláda schválila také návrh novely zákonů o obcích, o krajích a o hlavním městě Praze. Navrhuje mimo jiné zavést automatickou valorizaci odměn volených zástupců samospráv, která bude vycházet ze vzorce postaveného na průměrné hrubé měsíční nominální mzdě vypočtené Českým statistickým úřadem za první pololetí předchozího roku. Zavést chce také institut společenství obcí jakožto platformu bližší spolupráce mezi obcemi na úseku samostatné i přenesené působnosti. Toto společenství umožní obcím také sdílet zaměstnance na výkon správních činností obecních úřadů, tzv. létající úředníky. Upravit se má i fungování obecních samospráv v době nouzového stavu a novela nastavuje také pravidla distančního jednání krajských a obecních orgánů.

Kabinet se zabýval také další účastí Česka v Iniciativě Trojmoří, která od roku 2016 sdružuje 12 členských zemí EU mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem s cílem posílit konektivitu těchto států severojižním směrem v regionu střední a východní Evropy. Vláda rozhodla vyřadit ze seznamu prioritních projektů Iniciativy projekt vodního kanálu Dunaj–Odra–Labe a nahradit jej dvěma jinými – výstavbou plynovodu STORK II a projektem vysokorychlostních tratí směrem do Polska a dále do pobaltských republik.

Podpořit rozvoj a modernizaci dopravní infrastruktury chce vláda také pomocí půjčky od Evropské investiční banky, kterou si vezme Ministerstvo financí ve prospěch Státního fondu dopravní infrastruktury. Úvěr může dosáhnout až 24 miliard korun a bude sloužit na spolufinancování výdajů vynaložených na modernizaci železničních tratí se zaměřením na tratě TEN-T a zvyšování bezpečnosti na tratích. Ministerstvo dopravy připravilo seznam 36 konkrétních projektů, na jejichž financování bude úvěr využit.

Univerzita si bude stěžovat na odložení případu střelby na FF UK

17.06.2024 18:29 Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu…

Jeden mrtvý po explozi munice ve vojenském prostoru Libavá

17.06.2024 16:08 Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku…

V Jičíně došlo k nehodě při závodech, pět lidí se zranilo

15.06.2024 21:32 Záchranáři zasahovali v sobotu dopoledne u nehody při motocyklových závodech v Jičíně. Událost si…

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku probíhalo pomaleji

08.06.2024 19:09 Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v…

Související:

Nejnovější