Vláda schválila vznik Fondu Ukrajina pro firmy, kratom a HHC mezi zakázané látky nemíří

Vláda na středečním jednání schválila vznik Fondu Ukrajina, který pomůže českým firmám s pojištěním vývozních aktivit. Kratom a kanabinol HHC se po dnešku neobjeví na seznamu zakázaných látek, rozhodl kabinet.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

O schválení vzniku fondu, který pomůže firmám získat pojištění jejich vývozních aktivit na Ukrajině, informoval premiér Petr Fiala (ODS). "Česko je tak společně se Spojeným královstvím a Polskem jednou z prvních zemí, které chtějí pomoci vývozcům zachovat obchodní vztahy s Ukrajinou," vysvětlil na twitteru.

"Tato podpora je velkou výhodou pro naše firmy a bude mít pozitivní dopad na českou ekonomiku, tvorbu pracovních míst, zachování a rozvoj vybraných průmyslových odvětví a exportně orientovaných podniků. Fond Ukrajina tak pomůže českým firmám i v následné rekonstrukci zničené infrastruktury po skončení konfliktu," dodal.

Piráti oznámili, že vláda na dnešním zasedání nezařadila HHC a kratom mezi zakázané látky. "Již dávno se ukázalo, že tupá prohibice není řešením," uvedla nejmenší koaliční strana. "Místo toho bude kladen důraz na větší ochranu dětí i dospělých uživatelů," dodala.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) sdělil, že kabinet schválil šestiletou práci meziresortní skupiny ke světelnému znečištění. "Podařilo se nám tohle téma zvednout a připravit technickou normu, která stanovuje maximální hodnoty veřejného osvětlení. V obcích mohou modernizovat světla, využít dotace z programu EFFEKT a ušetřit tak na nákladech," podotkl k tomu.

Vláda schválila také návrh novely zákonů o obcích, o krajích a o hlavním městě Praze. Navrhuje mimo jiné zavést automatickou valorizaci odměn volených zástupců samospráv, která bude vycházet ze vzorce postaveného na průměrné hrubé měsíční nominální mzdě vypočtené Českým statistickým úřadem za první pololetí předchozího roku. Zavést chce také institut společenství obcí jakožto platformu bližší spolupráce mezi obcemi na úseku samostatné i přenesené působnosti. Toto společenství umožní obcím také sdílet zaměstnance na výkon správních činností obecních úřadů, tzv. létající úředníky. Upravit se má i fungování obecních samospráv v době nouzového stavu a novela nastavuje také pravidla distančního jednání krajských a obecních orgánů.

Kabinet se zabýval také další účastí Česka v Iniciativě Trojmoří, která od roku 2016 sdružuje 12 členských zemí EU mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem s cílem posílit konektivitu těchto států severojižním směrem v regionu střední a východní Evropy. Vláda rozhodla vyřadit ze seznamu prioritních projektů Iniciativy projekt vodního kanálu Dunaj–Odra–Labe a nahradit jej dvěma jinými – výstavbou plynovodu STORK II a projektem vysokorychlostních tratí směrem do Polska a dále do pobaltských republik.

Podpořit rozvoj a modernizaci dopravní infrastruktury chce vláda také pomocí půjčky od Evropské investiční banky, kterou si vezme Ministerstvo financí ve prospěch Státního fondu dopravní infrastruktury. Úvěr může dosáhnout až 24 miliard korun a bude sloužit na spolufinancování výdajů vynaložených na modernizaci železničních tratí se zaměřením na tratě TEN-T a zvyšování bezpečnosti na tratích. Ministerstvo dopravy připravilo seznam 36 konkrétních projektů, na jejichž financování bude úvěr využit.

Česko by se neubránilo, myslí si většina občanů v průzkumu

02.10.2023 15:26 I přes jednomyslný názor veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než…

Čeští lékaři vypovídají přesčasovou práci, jsou jich tisíce

02.10.2023 11:17 Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) informovala o tom, že svou prosincovou přesčasovou…

Pavel sledoval slovenské volby se zájmem, Klaus gratuluje vítězi

01.10.2023 20:00 Nejen současný a bývalý český premiér okomentovali výsledky sobotních předčasných parlamentních…

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku

29.09.2023 15:24 Až téměř do čtvrtečního poledne likvidovali hasiči požár u Jetřichovic v Národním parku České…

Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile

28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně

28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…

Související:

Nejnovější