Česko nakonec nebude mít zmocněnce pro přijetí eura, oznámil premiér Petr Fiala (ODS) po úterním koaličním jednání. Ekonoma Petra Zahradníka původně jmenoval do zmíněné funkce ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Zahradník bude nadále jeho poradcem.
Podle Fialy se koaliční strany shodly na tom, že by se neměly vzájemně překvapovat a zároveň oslabovat důvěru mezi sebou i u voličů. "Výsledkem jednání je, že ministr pro evropské záležitosti nebude mít zmocněnce pro euro a ekonom Zahradník bude nadále působit jako jeho poradce," napsal premiér na síti X.
Vláda se podle něj domluvila na tom, že Národní ekonomická rada vlády (NERV) do října vypracuje analýzu výhodnosti vstupu do mechanismu ERM II (evropský mechanismus směnných kurzů). Legislativní rada vlády zároveň vyhodnotí s tím spojené legislativní otázky. "Vláda rozhodne o dalším postupu na základě těchto analýz a ekonomických výsledků v roce 2024," dodal Fiala.
Dvořák o jmenování zmocněnce pro přijetí eura a vstup do ERM II informoval v pondělí na sociální síti X. Při té příležitosti zmínil, že vládní hnutí Starostové a nezávislí dokonce dlouhodobě usiluje o jmenování národního koordinátora pro přijetí eura.
Hlavní agendou zmocněnce mělo být zapojení do veřejné diskuse o plnění maastrichtských kritérií a dalších krocích, které připraví Česko na případné přijetí jednotné unijní měny. "Jsem přesvědčen o tom, že ekonom Petr Zahradník je člověk na svém místě a že právě on dodá debatě o euru potřebnou dynamiku," dodal Dvořák.
Zahradník je expertem specializujícím se na problematiku EU. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, působil i na prestižních zahraničních univerzitách. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) či EuroTeamu při Evropské komisi.
Daniela Brzobohatá (za svobodna Písařovicová) se vyrovnává s dramatickým zvratem v osobním životě. V takové chvíli může přijít vhod, když má člověk hodně práce. A sympatická moderátorka právě přijala jednu zajímavou nabídku.
Kauza kolem Ornelly Koktové a jejího manžela Josefa sice v posledních dnech trochu vyšuměla, ale chování páru k dětem i tak odsoudila řada slavných osobností. Jednou takovou byla Veronika Arichteva. Proč se rozhodla vystoupit?
Policie dnes zveřejnila video, které zachycuje útěk muže podezřelého z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z kostela v Jablonném v Podještědí. Obrátila se také na další svědky, konkrétně na řidiče, kteří by mohli poskytnout záznamy z palubních kamer. Vyšetřování případu pokračuje.
Daru Rolins můžeme směle označit za světoběžnici, protože se na sociálních sítích často hlásí z nejrůznějších koutů světa. Se současným snoubencem Pavlem Nedvědem si navíc staví druhý domov v Itálii. A na cestách na Apeninský poloostrov se rozhodně nešetří.
Čeští hokejoví fanoušci už netrpělivě vyhlížejí zítřejší večer. Národní tým totiž vstoupí do letošního mistrovství světa, které je posledním pro úspěšný realizační tým vedený Radimem Rulíkem. Dokážou hokejisté navázat na zlatý úspěch z předloňské Prahy?
Ondřej Brzobohatý a Daniela Písařovicová oznámili rozpad manželství co možná nejstručnějším způsobem. Dali tak prostor k tomu, aby se řešilo, za jakých okolností k rozchodu došlo. Kdo komu oznámil, že nechce ve vztahu pokračovat?
Agáta Hanychová se rozhodla pro zásadní změnu v projektu, který ji zaneprázdňuje asi ze všech nejvíce. Je však otázkou, co tomu řeknou holčičky, jak Agáta říká svým fanynkám. Jde totiž o změnu, která někoho může podráždit.
V Česku se tento týden ochladilo a na řadě míst také dost zapršelo. Předpověď navíc počítá s dalšími srážkami. Morava a hlavně Slezsko se o víkendu dočká dalšího deště, místy i vydatného, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lokálně může spadnout až 70 milimetrů.
Princezna Kate se v úterý vydala z Velké Británie do zahraničí. Samozřejmě se to v jejím životě neděje poprvé, přesto je to tentokrát výjimečné. Jde totiž o první oficiální cestu od chvíle, kdy se poprala s vážnou nemocí.
Londýn se dnes oděl do slavnostního, když král Karel III. a královna Camilla společně zahájili nový rok britského parlamentu. Tradiční státní otevření parlamentu doprovázela mimořádná přehlídka historických klenotů, které podtrhly význam této události. Královský pár dorazil z Buckinghamského paláce k Westminsterskému paláci v historickém kočáru Irish State Coach, který v minulosti sloužil i královně Alžbětě II.
Představitel legendárního Kevina McCallistera, Macaulay Culkin, se v emotivním rozhovoru pro časopis Gentleman’s Journal vrátil k nedávnému úmrtí své filmové maminky Catherine O’Hary. Herečka, která se proslavila rolí Kate McCallisterové v komedii Sám doma, zemřela letos 30. ledna po krátké nemoci. Culkin přiznal, že ho její odchod hluboce zasáhl a že má pocit, jako by mezi nimi zůstalo něco nedořešeného.
Britská celebrita a bývalá modelka Katie Price se postarala o pořádný rozruch během svého úterního vystoupení v pořadu Good Morning Britain (GMB). Do studia měla dorazit i se svým novým manželem, podnikatelem Lee Andrewsem, ten se však k rozhovoru nedostavil. Absence vyvolala vlnu spekulací o tom, zda Andrews není zadržován úřady v Dubaji.