Německý kancléř Olaf Scholz ve středu oznámil, že odvolal ministra financí Christiana Lindnera, předsedu koaliční Svobodné demokratické strany (FDP). Tento krok přišel v době, kdy mezi koaličními partnery panují hluboké rozpory ohledně hospodářské politiky. Scholz uvedl, že rozhodnutí bylo nezbytné, aby se zabránilo dalšímu poškození země. Odvolání ministra následovalo po zveřejnění Lindnerova programového dokumentu, který požadoval zásadní změnu ekonomické orientace vlády.
Scholz obvinil Lindnera z toho, že se místo hledání kompromisů ve prospěch občanů soustředil pouze na zájmy své vlastní politické skupiny. Podle kancléře to znemožnilo efektivní spolupráci. Scholz navíc v reakci na rostoucí napětí v koalici oznámil, že 15. ledna 2025 svolá hlasování o důvěře své vládě, přičemž připustil možnost předčasných voleb, které by se mohly uskutečnit do března 2025.
K odvolání ministra financí došlo právě v momentě, kdy se ukázaly rozdíly mezi koaličními stranami, přičemž dokument, který Lindner předložil minulý týden, se stal příčinou politického napětí, uvedl server CNN.
Dokument, který byl podle Lindnera původně určen pouze pro interní potřebu, požadoval zásadní změnu směru německé hospodářské politiky a varoval před neudržitelným pokračováním současné vlády. Lindner ve svém plánu navrhoval konkrétní kroky k oživení ekonomiky, včetně změn v daňové politice a úsporách ve veřejných výdajích, což Scholzovi a Zeleným nevyhovovalo.
Ještě před tímto rozhodnutím Lindner navrhl jako řešení politické krize předčasné volby, což Scholz rozhodně odmítl. Tento krok ukázal na hlubší rozdělení uvnitř koalice, která čelí problémům nejen v oblasti hospodářské politiky, ale i v otázkách energetické politiky a správy veřejných financí.
Scholzovo odvolání Lindnera tedy není pouze politickým aktem, ale i signálem pro veřejnost a politické soupeře, že německá vláda může vstoupit do velmi komplikované fáze, kdy se bude rozhodovat o budoucnosti koalice. Opozice již začala kritizovat nejen samotný krok, ale i způsob, jakým kancléř řeší tuto vnitřní krizi. Někteří odborníci tvrdí, že tento krok může vést k dalšímu oslabování vlády a k rozdělení mezi koaličními partnery.
Pokud by skutečně došlo k předčasným volbám, mohlo by to zásadně změnit politickou mapu Německa. Není jasné, jak by tento krok ovlivnil popularitu jednotlivých politických stran a zda by koalice, která by vznikla po těchto volbách, byla stabilní. Na rozhodnutí o důvěře a případné volební možnosti tak bude i nadále upřena velká pozornost.
Tato politická krize však přichází v těžkém období pro Německo, které čelí výzvám v oblasti ekonomiky, energetiky a zahraniční politiky. Rozhodnutí kancléře Scholze a budoucnost koalice tak budou zásadní pro další směřování země v příštích měsících a letech.
Koalice, kterou tvoří sociální demokraté (SPD), liberální FDP a Zelení, se po několika měsících napětí dostala na pokraj rozpadu, uvedl Deutsche Welle.
K rozpadu koalice přispělo několik faktorů, ale klíčovým momentem bylo rozhodnutí Spolkového ústavního soudu z 15. listopadu 2023, který prohlásil část vládní rozpočtové politiky za protiústavní.
Soud zrušil plán na přerozdělení prostředků z fondu na zmírnění následků pandemie COVID-19, což vedlo k rozpočtovému výpadku ve výši 60 miliard eur. Tento krok odhalil hluboké neshody uvnitř vlády a vystavil koalici problémům, které se už nedaly překonat.
Koalice začala mít problémy již od svého vzniku, kdy bylo jasné, že základní politické hodnoty SPD, Zelených a FDP nejsou kompatibilní. Zatímco SPD a Zelení zastávají centristické levicové názory a prosazují silný stát s vysokými výdaji na sociální politiku a ochranu klimatu, FDP je ekonomicky liberální strana, která volá po úsporné politice a minimalizaci státního zásahu.
K prvním vážným konfliktům došlo již po několika měsících vládnutí. Když Lindner navrhl daňové úlevy pro řidiče jako odpověď na rostoucí ceny pohonných hmot, Zelení tento krok kategoricky odmítli. Následně se začaly prohlubovat neshody ohledně dalších legislativních opatření, jako jsou změny v sociálních dávkách nebo energetické politice, což vedlo k neustálým konfliktům mezi stranami.
Ve chvíli, kdy Lindner navrhl předčasné volby, Scholz tento návrh odmítl a rozhodl se ho odvolat. Politická situace v zemi se tím ještě více zkomplikovala, když Lindner začal veřejně kritizovat koaliční politiku a její ekonomické plány. Jeho krok byl vnímán jako provokace, která vedla k otevřeným neshodám nejen mezi ním a kancléřem, ale i mezi jednotlivými koaličními stranami.
Česko je národem pejskařů, čehož je důkazem i Kateřina Brožová. Tu pořádně pobouřila nová kauza jedné pražské kliniky, se kterou má ona sama jako klientka velmi neblahou zkušenost.
Ve Vatikánu proběhla v neděli inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Svatý otec vyzval církev k jednotě. Stalo se tak před zraky tisíců věřících a také řady zahraničních politiků. Papež Lev XIV. se stal hlavou katolické církve minulý týden.
Michal David vždycky uměl zaujmout jako muzikant, ale v poslední době si získal pozornost i neuvěřitelnou proměnou. Podle dostupných informací zhubl o neuvěřitelných osmnáct kilogramů. Prvotním impulsem mělo být setkání se světovými hudebními hvězdami.
Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům.
Opravdu otevřený se rozhodl být Jaromír Soukup v novém mediálním projektu, kde tentokrát nepředstavuje jen své pohledy na politiku a další témata, ale otevírá i kapitoly z osobního života. Jednou takovou je nevydařený vztah s Agátou Hanychovou, matkou jeho dcery Rozárky.
Je sice polovina května, ale meteorologové avizovali, že v nejvyšších polohách českých hor může opět padat sníh. Na některých místech se dokonce udržel, potvrzují aktuální informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se po pozastavení členství ve vládní ODS nechystá přestoupit do jiného politického subjektu. Uvedl to na sociální síti. Novotný předtím vyslyšel slova premiéra Petra Fialy, který ho vyzval k odchodu ze strany.
Podezření na ebolu se u amerického pacienta, který v pátek putoval z Tábora do Prahy, nepotvrdilo. Oznámil to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) poté, co do Česka dorazily výsledky testů.
Teplejší počasí než včera a dnes slibuje předpověď na další květnový víkend. Teploty by v jeho průběhu měly překročit dvacítku, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Majetek britského krále Karla III. se loni rozrostl na 640 milionů liber, což odpovídá zhruba devatenácti miliardám korun. Panovník tak zbohatl o zhruba 890 milionů korun a je nyní stejně bohatý jako bývalý ministerský předseda Rishi Sunak a jeho choť. Platí, že 27 celkem Čechů má i tak ještě rozsáhlejší majetek než Karel III. V britském žebříčku nejbohatších je král ovšem až na 238. příčce.
Americký prezident Donald Trump si bude v pondělí volat s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jedním z témat bude samozřejmě otázka míru na Ukrajině. Trump podle svých slov doufá, že výsledkem jednání bude zahájení příměří.
Češi mají za pět utkání ve skupině mistrovství světa ve Švédsku a Dánsku stejný počet výher. V sobotním duelu s Kazachstánem triumfovali 8:1 zásluhou hattricku jubilanta Romana Červenky a dvougólových střelců Matěje Stránského a Adama Klapky.