Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) neočekává, že by vláda předkládala Sněmovně novelu letošního státního rozpočtu. Nevidí problém ani ve snížení odhadu očekávaných výnosů z mimořádných opatření. Vzhledem k vývoji na trhu s energiemi bude nižší i potřeba kompenzací lidem a firmám, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM).
Podle materiálů ministerstva financí (MF) vybere letos stát na dani z neočekávaných zisků a odvodu z nadměrné ceny při výrobě elektřiny 40,3 miliardy korun. Zákon o státním rozpočtu očekával výběr 100 miliard korun. Podle MF by ale potřeba financí na kompenzace pro lidi i domácnosti neměla očekávané mimořádné příjmy převýšit, schodek rozpočtu plánovaný na 295 miliard korun by se tak neměl prohloubit.
Místopředseda opoziční SPD Radim Fiala naopak v OVM vyzval vládu k předložení novely státního rozpočtu, která by pokles mimořádných příjmů zohlednila. Poradce prezidenta republiky Petra Pavla Vladimír Bezděk uvedl, že potřeba kompenzací by mohla být s výběrem mimořádných příjmů vyrovnaná, zároveň ale zpochybnil, že se podaří udržet schodek rozpočtu pod 300 miliardami korun. Za první čtvrtletí byl rozpočet v rekordním schodku 166,2 miliardy korun.
Jurečka také uvedl, že debata o konsolidačních opatření státního rozpočtu pro příští rok zatím ve vládní koalici není uzavřena. Nechtěl proto komentovat konkrétní změny, které by mohly nastat. Pouze se obecně zmínil o tom, že je třeba udělat změny sociálně citlivě. Sám by také nepodpořil sloučení dvou snížených sazeb daně z přidané hodnoty. Podpořil by ale přesun některých položek, které nejsou sociálně odůvodněné, z desetiprocentní sazby do vyšší. Jako příklad uvedl řezané květiny.
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.
Ondřej Brzobohatý a jeho manželka Daniela (za svobodna Písařovicová) v uplynulých dnech učinili přítrž spekulacím a oznámili odloučení. Už se ale rozjíždějí nové spekulace o tom, zdali za rozpadem jejich manželství není třetí osoba.
Velkou Británií otřásla tragédie, která zasáhla i krále Karla III. Na jezdecké show v pátek tragicky zahynul voják, když spadl z koně. Panovník se hodlá spojit s jeho rodinou, aby jejím členům vyjádřil upřímnou soustrast.
V Česku je probíhající víkend deštivý. Dokonce panovaly obavy z vydatných srážek v části země. Příští květnový víkend přinese docela jiné počasí, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na čerstvě pětadevadesátileté Jiřině Bohdalové se podepisuje náročný květnový program. Z Prahy se vytratila už po narozeninové oslavě a do města nevyrazí ani dnes, i když se měla objevit na jedné akci. Proč se slavná herečka nedostaví na místo určení?
I nadále se v dalším průběhu víkendu očekává deštivé počasí, ale srážek nakonec místy nebude tolik, kolik se očekávalo. Meteorologové proto v sobotu odpoledne zrušili výstrahu před vydatným deštěm v Beskydech.
Podvodů, kdy se internetoví zločinci vydávají za slavné osobnosti, přibývá. Tentokrát je obětí žena, který uvěřila, že si píše s opravdovým Pavolem Haberou. Přišla zároveň o desítky tisíc korun. Případem se zabývá policie.
Muž, jehož policisté obvinili z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z kostela v Jablonném v Podještědí, byl propuštěn na svobodu. Českolipský soud rozhodl, že jej do vazby nepošle. Trestní stíhání obviněného muže bude pokračovat i nadále.
Fanoušci Tomáše Kluse mohou smutnit, protože přijdou o nejbližší koncerty, ale zároveň by je mělo těšit, že populární písničkář už ví, co přesně ho trápí. V posledních dnech se totiž trápil zdravotními problémy, aniž by věděl, o co jde.
V Česku od sobotního rána platí výstraha před vydatným deštěm, kterou meteorologové vydali už v pátek. Nejvýraznější srážky se očekávají v Beskydech, na Jablunkovsku a Vsetínsku, upozornili odborníci dnes na sociální síti X.
Čeští hokejisté v pátek během úvodního dne turnaje vstoupili do letošního světového šampionátu. Vítězně, protože nad Dánskem zvítězili 4:1. Už dnes čeká národní tým druhé představení na mistrovství světa ve Švýcarsku. I v sobotním zápase budou favoritem.
V českém šoubyznyse se tento týden řeší zejména další rozvod Ondřeje Brzobohatého, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Doprovázejí ho však scény, které byste u rozcházející se dvojice lidí rozhodně nečekali.