Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) dnes v rámci úpravy statutu Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) zrušila svou radu pro zdravotní rizika. Rada, kterou využíval předchozí kabinet ANO a ČSSD při boji s epidemií covidu-19, narušovala podle názoru nové vlády systém krizového řízení, vysvětlil po dnešním zasedání kabinetu vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Návrh změn ve fungování štábu vyplynul podle šéfa ÚKŠ Rakušana z pondělní schůzky takzvaných covidových ministrů i následujícího jednání štábu. Zrušení rady pro zdravotní rizika má vrátit do zamýšlené podoby fungování krizového řízení. "Je to orgán, který vytvářel konkurenci vůči rozhodování ÚKŠ. Výstupy přicházely do vlády ze dvou stran a často vedly k něčemu, čemu říkám zmatení jazyků," řekl Rakušan. Na vládě podle něj často nebylo jasné, které návrhy mají prioritu.
Nová struktura by měla být přehlednější a funkčnější. "Bude odpovídat krizovému řízení, jak je legislativně v českých zákonech," uvedl Rakušan. Na kolegy z vlády současně apeloval, aby se zasedání ÚKŠ účastnili zástupci ministerstev, kteří mají skutečně rozhodovací pravomoci. "Aby to nebyl orgán, kam se posílají úředníci, aby byla odškrtnuta fajfka, že se zúčastnili," dodal.
Nadále se naopak počítá s fungováním integrovaného centrálního řídicího týmu, který bude odbornou pracovní skupinu ÚKŠ. Premiér Petr Fiala (ODS) za týden pak navrhne vládě, aby se do struktur Bezpečnostní rady státu (BRS) začlenila schůze takzvaných covidových ministrů, tedy členů vlády, jejichž působnosti se týkají koronavirová opatření.
Česko si krátce před Velikonocemi užije velmi teplé jarní počasí. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty po nadcházejícím víkendu nadále porostou, budou ale hrozit i bouřky.
O dvou ranách do hlavy Michala Davida se mluvilo po konfliktu na československém plese na ostrově Tenerife. Pustit se do sebe měli miliardář Richard Chlad a Vlasta Hájek, manžel Zuzany Belohorcové. Podle posledních informací se to ale celé seběhlo trochu jinak.
Nebylo to tak veřejnosti prezentováno, ale zlom v boji Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou nastával již před několika týdny. Tehdy herečka a zpěvačka přišla o jednu z hlasivek. Poslední dny života pak byly podle přátel zesnulé jedním velkým trápením.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.