Členské státy Evropské unie dnes přijaly stanovisko k návrhu směrnice, která by tlačila velké firmy k odpovědnosti za ekologické a lidskoprávní dopady jejich činnosti. Kompromisní verze dojednaná pod vedením českého předsednictví v Radě EU je proti původnímu znění méně ambiciózní a mimo jiné zahrnuje výjimky pro finanční sektor. O finální podobě opatření se bude vyjednávat se zástupci Evropského parlamentu.
Návrh letos v únoru představila Evropská komise (EK). Mnohé podniky podle ní mají v přístupu k životnímu prostředí či právům pracovníků značné rezervy a cílem připravované směrnice je firmy donutit, aby vyhodnocovaly možná rizika a negativním dopadům předcházely, případně pracovaly na odstranění těch existujících. Komise počítala s tím, že se pravidla dotknou zhruba 18.000 firem včetně 4000 mimounijních.
Rada EU přistoupila k mnoha úpravám návrhu ve snaze rozptýlit obavy členských zemí, uvedl český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který dnešnímu jednání o tématu předsedal. Jednou ze změn je odstranění sekce ukotvující povinnosti pro ředitele firem, jejíž obsah byl částečně převeden do jiné pasáže. Rada se také odklání od plánu EK, aby se odpovědnost firem týkala i veškerých událostí po výrobě a prodeji daného produktu. Nedošlo ale k omezení pouze na dodavatelský řetězec, jak požadovaly některé země.
Co se týče zasažených firem, členské státy chtějí z působnosti směrnice vyjmout investiční společnosti. Také navrhují, aby členské státy mohly při zapracovávání pravidel do národního práva udělit výjimku poskytovatelům dalších finančních služeb. Další úprava by přinesla postupné zavádění mechanismu, který by se ale zprvu vztahoval pouze na firmy s více než 1000 zaměstnanci a čistým globálním obratem nad 300 milionů eur (7,3 miliardy Kč).
Unijní činitelé označují chystanou normu za první svého druhu na světě a slibují si od ní lepší ochranu životního prostředí a lidských práv nejen v Evropě. "Odpovědné chování společností vyrábějících oblečení, mobilní telefony a další běžně používané předměty je také něčím, o co se čím dál více začínají zajímat evropští spotřebitelé," dodává Síkela v tiskové zprávě.
Rada EU bude nyní čekat na vyjednávací pozici Evropského parlamentu. Až ji europoslanci přijmou, bude moci začít takzvaný trialog, kde dvě strany za pomoci Evropské komise diskutují o finální podobě návrhů.
Po devíti letech vztahu oznámili Katy Perry a Orlando Bloom definitivní rozchod. Potvrdili tak spekulace, které v posledních měsících vířily sociálními sítěmi i titulními stránkami bulvárních médií. Dvojice, která vychovává čtyřletou dceru Daisy, uvedla, že jejich vztah se v posledních měsících transformoval především na roli společných rodičů.
Když jde o sportovní rivalitu, princ William a princezna Kate se rozhodně nešetří. A jak se zdá, pokud se manželé utkají v tenisu, výsledek bývá jasný: vítězkou je téměř vždy Kate Middleton.
Sharon Osbourne zveřejnila znepokojivou zprávu o zdravotním stavu svého manžela Ozzyho Osbourna v době, kdy se kapela Black Sabbath připravuje na svůj definitivně poslední koncert. Legendární průkopníci metalové hudby naposledy vystoupí dnes na stadionu Villa Park v Birminghamu.
Na červený koberec karlovarského festivalu dorazila skutečná hollywoodská legenda. Osmiletý oscarový herec Michael Douglas vystoupil z tmavého vozu v bílé košili, béžovém saku a černých džínách – a okamžitě zaujal svou přirozeností i energií.
Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.
Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.
Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.
Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.