Volební místnosti v Německu se sice otevřou až v neděli, ještě předtím ale miliony lidí odevzdaly svůj hlas poštou. Očekává se, že podíl poštovních hlasů by vůči těm prezenčním mohl být vyrovnaný. Důvodem je nejen rok od roku vyšší obliba korespondenčního hlasování, ale také trvající pandemie nemoci covid-19.
To, že by mohla letos hlasovat až polovina zúčastněných voličů poštou, se domnívá šéf statistického úřadu Georg Thiel, který je z titulu své funkce předsedou ústřední volební komise. Podobný názor má i německá politoložka Andrea Römmeleová z berlínské vysoké školy Hertie School, která se v rozhovoru se zahraničními novináři odvolávala na očekávání analytiků.
Distanční způsob volby změnil i způsob vedení kampaně politických stran. "My nevolíme 26. září, protože to je jen poslední den voleb," řekla Römmeleová s tím, že volby se konaly každý den posledních několik týdnů, kdy bylo korespondenční hlasování otevřené. "Poštou už volily miliony lidí. Mnozí odborníci říkají, že tak bude hlasovat až polovina voličů," uvedla.
To, že letošní podíl korespondenčních hlasů bude opravdu rekordní, a to nejen rozdílem pouhých jednotek procentních bodů, nasvědčují průběžná hlášení regionálních volebních komisí. Například v Duisburgu v Severním Porýní-Vestfálsku na západě Německa, kde může volit zhruba 319.000 lidí, požádalo podle údajů z 20. září o možnost korespondenční volby 102.000 voličů. K tomuto termínu na 75.000 lidí již hlas také odeslalo. V předchozích parlamentních volbách v roce 2017 chtělo korespondenčně hlasovat 56.000 lidí, z nichž 53.000 tak nakonec skutečně učinilo.
O rekordu již nyní hovoří také šéf regionálního statistického úřadu v Porýní-Falci Marcel Hürter, který vede zemskou volební komisi. Novinářům sdělil, že podle předběžné bilance se počet hlasů odevzdaných poštou v této spolkové zemi blíží k polovině všech oprávněných voličů. "Oproti spolkovým volbám v roce 2017 počet zájemců o poštovní hlasování výrazně vzrostl," řekl Hürter. Uvedl, že více než polovina oprávněných voličů hlasovala korespondenčně v okrese Jihozápadní Falc a zhruba polovina průmyslové měst Kaiserslautern.
Zvýšený zájem o korespondenční hlasování hlásí i Sasko, kde má v průzkumech s 26 procenty hlasů silnou pozici protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Tato strana, která je označována za populistickou až krajně pravicovou, tento způsob hlasování považuje za riskantní, neboť podle ní umožňuje rozsáhlé podvody.
"Hlasování poštou není žádné řešení, ale naopak problém," uvedla na facebooku lipská pobočka AfD s tím, že má informace o četných volebních podvodech z celého Německa. "Volte výhradně ve volebních místnostech," vyzvala pobočka své příznivce. Ale i v Lipsku bude zájem o korespondenční volbu rekordní.
Poštou se letos rozhodla volit mimo jiné dosluhující kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech v čele Německa odchází z politiky. Kolik německých občanů se zachová stejně, bude známo po zveřejnění výsledků. Při posledních parlamentních volbách v roce 2017 takto hlasovalo 28,6 procenta zúčastněných voličů. Celková volební účast tehdy činila 76,2 procenta. Letos v 83milionovém Německu může hlasovat 60,4 milionu lidí.
Nevýhodou korespondenčního hlasování je dodržení termínů. Volební komise doporučovaly, aby lidé vyplněné lístky odeslali do 22. září, aby bylo zajištěno včasné doručení k volebním komisím. Německá pošta na svých internetových stránkách slíbila, že bez problémů bylo odeslání i 23. září. O podklady pro korespondenční hlasování mohli ale lidé v řádném termínu žádat až do večera 24. září. V takovém případě ale musí hlas osobně odevzdat, protože doručení poštou již není zaručeno.
V případě náhlého onemocnění covidem-19 je možné po předložení lékařského potvrzení požádat o korespondenční volbu až do nedělního odpoledne. Lístky v takovém případě vyzvedne neinfikovaný člověk na základě plné moci, ten je poté také v zastoupení odevzdá.
Přinejmenším pravidelní diváci televize Nova považují Lucii Borhyovou za národní poklad. Agátě Hanychové ale nedělá problém se opřít ani do univerzálně oblíbených osobností. Na co si postěžovala v souvislosti se známou moderátorkou?
Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup?
K vážnému incidentu došlo v sobotu na motokrosových závodech na Prachaticku. Jedna z motorek se dostala mezi diváky a vážně zranila nezletilou dívku. Případem se zabývá policie, o případu informovala na sociální síti X.
Ulice je fenomén mezi českými televizním seriály, protože běží nepřetržitě už 20 let. Předloni do rozjetého vlaku naskočila i Lucie Vondráčková, která se pokusila lidem vysvětlit, v čem tkví tajemství úspěchu.
Začal první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker?
Evropská unie by měla nabádat amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby odstoupil od nových cel. Řekl to český ministr zahraničí Jan Lipavský. Evropa by podle něj měla v té souvislosti zvážit navýšení objemu kupovaného amerického plynu.
Pět a půl roku uplynulo od smrti Karla Gotta. O odkaz legendárního zpěváka v Česku pečuje vdova Ivana a musí se někdy vyrovnávat i s ostrými vyjádřeními jeho nejstarší dcery. Dominika Gottová se nyní z Finska opět ozvala.
Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu.
Česká herecká obec přišla během tohoto týdne o jednu z výrazných osobností. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, který se před kamerou potkal i s Jiřinou Bohdalovou. Legendu středeční smutná zpráva velice zasáhla.
Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství.
Česko se loni po 14 letech radovalo z titulu na mistrovství světa v hokeji a fanoušci by si přáli, aby se zlatá radost opakovala. Důležitou roli může sehrát nejlepší hokejista současnosti David Pastrňák. Předpokládalo se, že letos na šampionát nepřijede. Jenže nakonec se může stát pravý opak.
Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude?