Voliči rozhodnou v prvním státě USA o potratech

Voliči ve státě Kansas mají jako první ve Spojených státech možnost vyjádřit se v hlasování k otázce potratů po verdiktu nejvyššího soudu, který anuloval ústavní právo na ukončení těhotenství. V centrálním regionu USA se v úterý souběžně s primárkami před kongresovými volbami koná také referendum o změně státní ústavy, která by mohla otevřít cestu k omezování interrupcí. Hlasování je označované za test politických důsledků červnové intervence nejvyšší soudní instance.

Těhotenství, ilustrační fotografie.

Kansas na rozdíl od jiných bašt Republikánské strany ihned po verdiktu nezavedl přísné potratové restrikce. Místní nejvyšší soud totiž v roce 2019 rozhodl, že možnost ukončit těhotenství je chráněna státní ústavou. Aktuálně jsou umělé potraty ve státě povolené do 22. týdne těhotenství.

Navrhovaný dodatek by specifikoval, že ústava právo na potrat negarantuje, a tím by podle zastánců umožnil nové omezení procedur nebo jejich úplný zákaz. Odpůrci dodatku se obávají, že Kansas by v případě jeho schválení mohl následovat sousední státy Missouri a Oklahoma, kde republikánští zákonodárci po rozhodnutí nejvyššího soudu potraty zakázali, v případě Missouri bez výjimky pro oběti znásilnění. V Kansasu republikáni dominují v obou komorách parlamentu a jeden zákonodárce už předložil návrh zákona, který by zakázal interrupce bez výjimky pro těhotenství vzešlá ze znásilnění či incestu a také pro záchranu života matky.

Úterní hlasování přinese první významnější signál ohledně toho, jak moc otázka přístupu k potratům ovlivňuje nepříliš vyhraněné voliče. Deník The New York Times (NYT) se pokusil náladu před referendem zmapovat v předměstích Kansas City, kde podle nedělní reportáže panovalo citelné napětí. Oblast se proměnila v "ohnisko aktivismu" a rozhovory s desítkami voličů odhalily silné vášně na straně podporovatelů práva na potrat, byť se nejednalo nutně o stálé stoupence Demokratické strany, píše NYT.

Výsledek referenda však lze jen těžko odhadovat. Promítat se do něj bude několik faktorů v čele se skutečností, že hlasování bylo připojeno k primárkám, v nichž hlasují pouze voliči registrovaní u té či oné politické strany. Kansas má při tom výrazně více republikánů než demokratů. Ačkoli stát má aktuálně demokratickou guvernérku, zdejším volbám dlouhodobě dominují republikáni: demokrat zde v prezidentských volbách nevyhrál skoro 60 let.

Zároveň není k dispozici mnoho průzkumů veřejného mínění. To málo dat, které je k dispozici, podle NYT nasvědčuje tomu, že by výsledek mohl být těsný. "Rozhodující bude, které straně se podaří přesvědčit voliče, aby se zúčastnili letního hlasování s otázkou, jejíž formulace podle kritiků může být těžko srozumitelná," napsal deník. Obě strany podle něj varují před vyvozováním plošných závěrů, ať už bude vyústění jakékoli.

Témata: USA | potraty | těhotenství

FBI při razii v Trumpově sídle pátrala po dokumentech o jaderných zbraních

12.08.2022 15:43 Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Veřejné budovy v Německu budou v zimě vytápěny na 19 stupňů

12.08.2022 13:44 Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny…

Ve Francii vyšetřují Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a…

12.08.2022 13:36 Aktualizováno Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro…

Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy. Může obnovit…

12.08.2022 12:38 Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy ropovodem Družba. Podle agentury RIA…

Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny se odmítají evakuovat

12.08.2022 12:02 Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny neposlouchají důrazné výzvy úřadů, aby se z oblasti…

Biden se chystá na další kandidaturu v roce 2024, postaví se Trumpovi

12.08.2022 11:50 Americký prezident Joe Biden se v roce 2024 chystá znovu kandidovat do úřadu prezidenta a…

Německo překonalo vrchol letní vlny pandemie covidu a její vývoj je…

12.08.2022 11:20 Letní vlna pandemie nemoci covid-19 dosáhla v Německu vrcholu a její vývoj je příznivý, na podzim…

Související:

Nejnovější