Výbor chce po Jurečkovi a šéfovi úřadu práce, aby řešili zpožďování dávek

Sociální výbor Sněmovny vyzval dnes ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a šéfa úřadu práce Viktora Najmona, aby okamžitě řešili zpožďování dávek a zajistili jejich rychlé vyplácení. Zaměřit se mají také na zvýšení platů a přípravu benefitů pro úředníky. Usnesení schválilo 14 přítomných poslanců a poslankyň jednohlasně. Podle nich je situace v úřadech neutěšená.

Marian Jurečka

Ostře ji na zasedání kritizovali opoziční zákonodárci z ANO a SPD. Poukazovali na stížnosti klientů na dlouhé vyřizování a čekání na dávky. Podle vedení úřadu i ministerstva výrazně přibylo žádostí i poskytovaných podpor. K řešení má přispět nové pracoviště v Libereckém kraji či pracovníci na dohodu.

Podle Najmona úřady práce loni v říjnu vyplácely 1,43 milionu příspěvků a podpor. Letos v říjnu jich bylo 1,75 milionu. Z toho přes 182.500 tvoří nově zavedené dávky. V pobočkách úřadu v zemi je zhruba 11.500 míst. Část z nich zůstává dlouhodobě neobsazená. Odbory si stěžují na přetížení pracovníků a nízké výdělky, žádají navýšení platů.

Podle členů výboru je situace v úřadech práce neutěšená. Ocenili ale nastartovanou digitalizaci. Podle poslanců ANO dosavadní digitální nastavení zatím příliš nepomáhá. Digitalizovaly se žádosti o dávku, ne jejich zpracování, řekl poslanec ANO a stínový ministr práce hnutí Aleš Juchelka. Podle něj tak úředníci musí dál zpracovávat řadu materiálů ručně. Podle místopředsedkyně výboru Jany Pastuchové (ANO) referenti "padají doslova na hubu". Ona i další opoziční poslanci poukazovali na vysokou fluktuaci. Podle místopředsedkyně výboru Lucie Šafránkové (SPD) je situace v úřadech "nechutná" a nízké odměňování neodpovídá množství práce.

Agendu z přetížených pražských poboček vyřizuje podle Najmona nové pracoviště v Libereckém kraji. "Měli jsme velký problém obsadit dlouhodobě neobsaditelná, nekonkurenceschopná místa v Praze," zdůvodnil Najmon. Podle náměstkyně ministerstva Ivy Merhautové (KDU-ČSL) je v úřadech po republice neobsazených asi 400 míst. Najatí lidé na dohodu jsou zatím do konce roku, nabírat by se měli i příští rok, podotkl generální ředitel úřadu. Dodal, že na odměny je letos výrazně víc peněz, a to 549 milionů korun. Loni to bylo asi 280 milionů. O změnách v odměňování jedná resortní pracovní skupina.

O situaci v úřadech práce a případném posunu chce výbor jednat znovu na svém zasedání v únoru. Požaduje, aby se dostavila i Jurečkova politická náměstkyně Kateřina Sadílková, která má problematiku pracovních úřadů na starosti. Někteří členové výboru se podivovali nad tím, že se dnes na jednání výboru nedostavila a neodpovídala na dotazy.

V Praze se dokončuje dohoda o koalici

02.02.2023 18:36 Aktualizováno Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o…

Spojenci by měli v podpoře Ukrajině projevit víc odvahy, řekl Pavel AFP

02.02.2023 18:14 Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by…

Vláda chce prověřit marže zemědělců, potravinářů a řetězců

02.02.2023 18:08 Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je…

ANO pošle dopis Pavlovi, chce v něm shrnout problémy společnosti

02.02.2023 12:45 Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout…

ČSÚ: Výdaje na bydlení rostly poprvé za poslední roky více než příjmy

02.02.2023 12:42 Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich…

ANO bude prosazovat neděli jako den jednodenních voleb

02.02.2023 12:36 Aktualizováno Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby…

Politologové: Pavel nyní připravuje politickou scénu na své budoucí…

02.02.2023 12:25 Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami…

Za zapojení do bojů na Ukrajině muž opět dostal 20 let vězení

02.02.2023 12:19 Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil…

VZP: Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění

02.02.2023 11:36 Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna …

Počasí v Česku komplikuje dopravu, omezilo provoz na D1

02.02.2023 09:08 V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů…

Související:

Nejnovější