Wales zpřísní restrikce, režim se upraví v barech a restauracích

Vláda ve Walesu dnes následovala Skotsko a oznámila další zpřísnění protiepidemického režimu od 26. prosince. V barech a restauracích se tam lidé budou moci scházet v maximálně šestičlenných skupinách a na různých veřejných místech či na pracovištích bude povinné dodržování rozestupů, řekl premiér britského regionu Mark Drakeford.

Restaurace, ilustrační fotografie.

Wales zažívá podobně jako další části Spojeného království nárůst počtu nakažených, byť je tam aktuálně výskyt infekcí v rámci Británie nejnižší. Zhruba třímilionový region registruje přes 3000 případů nákazy denně a potvrdil už více než 600 infekcí koronavirovou variantou omikron.

"Čelíme ve Walesu velmi vážné situaci. Míří na nás vlna infekcí způsobená novou, rychle postupující a velmi nakažlivou variantou omikron," řekl Drakeford. I kdyby se potvrdilo, že omikron způsobuje spíše mírnější průběh onemocnění než dosud převládající varianta delta, problém by to podle něj neeliminovalo.

Ohlášená opatření by podle Drakeforda měla platit nejkratší možnou dobu. Kromě vyžadování rozestupů a omezení setkávání v restauracích jsou mezi nimi také limity pro účast na hromadných akcích, přičemž pro ty venkovní činí 50 lidí a pro ty pod střechou 30. Podniky v pohostinství kromě toho budou moci obsluhovat pouze zákazníky sedící u stolů, informuje zpravodajská stanice BBC.

Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska rozhodují o svých opatřením v boji s koronavirem samy, nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanovuje pravidla pouze pro Anglii.

Avizované velšské restrikce nejsou stejné jako ve Skotsku, které omezuje účast na akcích na 500 lidí venku a na 200 sedících či 100 stojících v uzavřených prostorách. Kromě toho na tři týdny zakazuje účast diváků na sportovních kláních. Regionální vláda vedená premiérkou Nicolou Sturgeonovou také obyvatelům doporučuje, aby se během svátků nesetkávali se členy více než dvou dalších domácností najednou.

Další zpřísnění karanténních opatření v Anglii zatím ústřední vláda v Londýně neohlásila, premiér Boris Johnson ale v úterý nevyloučil, že k tomu dojde po Vánocích. Mezitím v Anglii vstoupila v platnost zkrácená doba povinné izolace po nákaze koronavirem. Lidé ode dneška mohou karanténu místo po deseti dnech ukončit už po sedmi, budou-li mít šestý i sedmý den negativní testy. Úprava reaguje i na personální problémy ve zdravotnictví a jiných sektorech způsobené aktuálními rekordními počty nákaz.

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější