Vláda ve Walesu dnes následovala Skotsko a oznámila další zpřísnění protiepidemického režimu od 26. prosince. V barech a restauracích se tam lidé budou moci scházet v maximálně šestičlenných skupinách a na různých veřejných místech či na pracovištích bude povinné dodržování rozestupů, řekl premiér britského regionu Mark Drakeford.
Wales zažívá podobně jako další části Spojeného království nárůst počtu nakažených, byť je tam aktuálně výskyt infekcí v rámci Británie nejnižší. Zhruba třímilionový region registruje přes 3000 případů nákazy denně a potvrdil už více než 600 infekcí koronavirovou variantou omikron.
"Čelíme ve Walesu velmi vážné situaci. Míří na nás vlna infekcí způsobená novou, rychle postupující a velmi nakažlivou variantou omikron," řekl Drakeford. I kdyby se potvrdilo, že omikron způsobuje spíše mírnější průběh onemocnění než dosud převládající varianta delta, problém by to podle něj neeliminovalo.
Ohlášená opatření by podle Drakeforda měla platit nejkratší možnou dobu. Kromě vyžadování rozestupů a omezení setkávání v restauracích jsou mezi nimi také limity pro účast na hromadných akcích, přičemž pro ty venkovní činí 50 lidí a pro ty pod střechou 30. Podniky v pohostinství kromě toho budou moci obsluhovat pouze zákazníky sedící u stolů, informuje zpravodajská stanice BBC.
Regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska rozhodují o svých opatřením v boji s koronavirem samy, nezávisle na ústřední vládě v Londýně, která stanovuje pravidla pouze pro Anglii.
Avizované velšské restrikce nejsou stejné jako ve Skotsku, které omezuje účast na akcích na 500 lidí venku a na 200 sedících či 100 stojících v uzavřených prostorách. Kromě toho na tři týdny zakazuje účast diváků na sportovních kláních. Regionální vláda vedená premiérkou Nicolou Sturgeonovou také obyvatelům doporučuje, aby se během svátků nesetkávali se členy více než dvou dalších domácností najednou.
Další zpřísnění karanténních opatření v Anglii zatím ústřední vláda v Londýně neohlásila, premiér Boris Johnson ale v úterý nevyloučil, že k tomu dojde po Vánocích. Mezitím v Anglii vstoupila v platnost zkrácená doba povinné izolace po nákaze koronavirem. Lidé ode dneška mohou karanténu místo po deseti dnech ukončit už po sedmi, budou-li mít šestý i sedmý den negativní testy. Úprava reaguje i na personální problémy ve zdravotnictví a jiných sektorech způsobené aktuálními rekordními počty nákaz.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.