Weby vnitra měly výpadek kvůli kybernetickému útoku

Weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů, byly dnes od rána až do zhruba 14:00 nedostupné kvůli kybernetickému útoku. Stránky byly přetíženy takzvaným DDoS útokem, kdy se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Klára Dlubalová. Napadeny dnes byly také stránky Českých drah (ČD), oznámil dopravce na twitteru.

Ilustrační foto

Už minulý týden čelily státní weby v Česku stejným útokům. K útokům se dnes podle zjištění ČTK znovu přihlásila ruská hackerská skupina Killnet, která se hlásí i k napadením českých webů z minulého týdne.

"K únikům dat nedošlo," uvedla k dnešnímu útoku mluvčí vnitra. Už před polednem se weby vnitra začaly částečně zobrazovat, ale stále nefungovaly úplně. Dále se objevovaly výpadky stránek. Až kolem 14:00 byl provoz stránek plně obnoven.

Také web ČD dnes čelil kybernetickému útoku. "Omlouváme se zákazníkům Českých drah za zpomalení a případnou nedostupnost některých aplikací ČD Můj vlak a e-shop. Od rána opět zaznamenáváme kyberneticky útok na naše webové stránky a prodejní kanály. Přijímáme další bezpečnostní opatření," oznámily dráhy.

Minulý týden ve středu a čtvrtek bylo napadeno několik webů státu. Šlo o weby vlády a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. Pod útokem byly také třeba stránky některých regionálních letišť nebo Českých drah. Ani tehdy podle vnitra žádná data neunikla.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl tehdy médiím, že útoky způsobili ruští hackeři. K útokům se pak přihlásila proruská hackerská skupina Killnet. Dnes skupina na svém webu uvedla, že stejné útoky hrozí i českým médiím, pokud nepřestanou skupinu Killnet označovat za prokremelskou.

Také podle antivirové firmy Eset pokračují hackerské útoky od stejného původce z minulého týdne. "V případě útoků na webové služby státní správy se jedná do jisté míry o problém ve smyslu reputace instituce či úřadu, že nebyl schopen se účinně ochránit, nicméně v případě dlouhodobého ochromení webové služby může vytvářet i ryze praktické problémy pro společnost. Oba dva motivy jsou pravděpodobným cílem útočníků. Proto předpokládáme, že podobné útoky budou s největší pravděpodobností pokračovat," řekl ČTK technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Ochrana konkrétní instituce, úřadu či v podstatě jakékoli webové služby proti DDoS útokům podle Dvořáka spočívá v tom, že antivirová ochrana detekuje na síťové úrovni nelegitimní provoz, který odpojí. V praktické rovině má však toto řešení řadu omezení a není možné jej ve všech případech takto jednoduše aplikovat.

NÚKIB na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků opakovaně upozorňuje v souvislosti se situací na Ukrajině, která nyní čelí ruské vojenské invazi. Česko Ukrajinu ve válce s Ruskem podporuje mimo jiné i dodávkami zbraní. Rusko vyhrožuje státům podporujícím Ukrajinu odvetou. NÚKIB nabádá organizace k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k aktualizaci informačních systémů, aby nedocházelo ke zneužití známých zranitelností.

Zeman a Gazdík se shodli na potřebě změn v obsahu vzdělávání a maturit

18.05.2022 18:59 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Policie obvinila šéfa SÚRAO, skončil ve vazbě

18.05.2022 18:16 Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i…

Česko získá z Německa desítky tanků Leopard, informovala Černochová

18.05.2022 17:48 Aktualizováno Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Zemědělci dostanou prostředky na nejohroženější odvětví i nákup půdy

18.05.2022 16:15 Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze…

Rakušan: S koncem pomoci na hlavním nádraží bude potřeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Zeman podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní…

18.05.2022 14:11 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v EU

18.05.2022 13:32 Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho…

Milostivé léto se zopakuje, vláda návrh schválila

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Související:

Nejnovější