WHO potřebuje na posílení boje proti covidu-19 23,4 miliardy dolarů

Sídlo Světové zdravotnické organizace
Sídlo Světové zdravotnické organizace, foto: Google Earth
Pavel Dratva , ČTK 28. října 2021 18:02
Sdílej:

Světová zdravotnická organizace (WHO) a další organizace dnes uvedly, že na posílení reakce chudších zemí na epidemii covidu-19 potřebují do příštího září 23,4 miliardy dolarů (515 miliard korun).

K příspěvku zástupci WHO vyzvali skupinu hospodářsky nejrozvinutějších států G20, jež se setká na summitu v Římě o víkendu, uvedla agentura Reuters. Posílení pomoci určené chudším zemím může předejít až pěti milionům úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Téměř stejný počet mrtvých způsobila pandemie do dnešního dne.

"Je to velké množství peněz, ale když to srovnáte se škodami, které epidemie způsobila světovému hospodářství, tak to není tolik," uvedl speciální vyslanec WHO Carl Bildt, který má na starost program ACT-A, jehož cílem je posílit odezvu chudších zemí na epidemii covidu-19. Uvedl, že od římského summitu očekává silný signál.

Zhruba sedm miliard dolarů by mělo jít na očkování a dalších sedm miliard dolarů na testování. Na posílení zdravotnictví je vyčleněno 5,9 miliardy dolarů a dalších 3,5 miliardy dolarů je určeno na léčbu a zakoupení léků či kyslíku. Pokud ho regulátoři schválí, WHO chce začlenit do pomoci i nový lék od společnost Merck & Co., který podle výrobce slouží k léčbě lehčích případů nemoci covid-19.

WHO již dříve varovala, že bez větší podpory chudších zemí se nepodaří na globální úrovni dostat epidemii covidu-19 pod kontrolu. V oblastech, kde je menší proočkovanost a kde se koronavirus více šíří, mohou vznikat nakažlivější mutace.

Organizace OSN také varuje před nerovným přístupem k očkování proti covidu-19. Poukázala, že jen desetina afrických zemí dosáhne cíle mít letos naočkováno alespoň 40 procent obyvatel. Na světě tohoto cíle nedosáhne podle odhadů 82 zemí. V této souvislosti WHO kritizovala přeočkování, které zahájila řada bohatších zemí. Podle organizace měly dávky jít do států, kde je proočkovanost nízká.

Program Act-A skrze svůj program Covax poskytl chudším zemím 425 milionů dávek vakcíny a 128 milionů testovacích sad.

Stalo se
České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová: Koho si pozvala na tajnou oslavu?

Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.

České celebrity
Marek Eben

Marek Eben prozradil, co Jiřího Bartošku trápilo

Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.