WHO potřebuje na posílení boje proti covidu-19 23,4 miliardy dolarů

Sídlo Světové zdravotnické organizace
Sídlo Světové zdravotnické organizace, foto: Google Earth
Pavel Dratva , ČTK 28. října 2021 18:02
Sdílej:

Světová zdravotnická organizace (WHO) a další organizace dnes uvedly, že na posílení reakce chudších zemí na epidemii covidu-19 potřebují do příštího září 23,4 miliardy dolarů (515 miliard korun).

K příspěvku zástupci WHO vyzvali skupinu hospodářsky nejrozvinutějších států G20, jež se setká na summitu v Římě o víkendu, uvedla agentura Reuters. Posílení pomoci určené chudším zemím může předejít až pěti milionům úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Téměř stejný počet mrtvých způsobila pandemie do dnešního dne.

"Je to velké množství peněz, ale když to srovnáte se škodami, které epidemie způsobila světovému hospodářství, tak to není tolik," uvedl speciální vyslanec WHO Carl Bildt, který má na starost program ACT-A, jehož cílem je posílit odezvu chudších zemí na epidemii covidu-19. Uvedl, že od římského summitu očekává silný signál.

Zhruba sedm miliard dolarů by mělo jít na očkování a dalších sedm miliard dolarů na testování. Na posílení zdravotnictví je vyčleněno 5,9 miliardy dolarů a dalších 3,5 miliardy dolarů je určeno na léčbu a zakoupení léků či kyslíku. Pokud ho regulátoři schválí, WHO chce začlenit do pomoci i nový lék od společnost Merck & Co., který podle výrobce slouží k léčbě lehčích případů nemoci covid-19.

WHO již dříve varovala, že bez větší podpory chudších zemí se nepodaří na globální úrovni dostat epidemii covidu-19 pod kontrolu. V oblastech, kde je menší proočkovanost a kde se koronavirus více šíří, mohou vznikat nakažlivější mutace.

Organizace OSN také varuje před nerovným přístupem k očkování proti covidu-19. Poukázala, že jen desetina afrických zemí dosáhne cíle mít letos naočkováno alespoň 40 procent obyvatel. Na světě tohoto cíle nedosáhne podle odhadů 82 zemí. V této souvislosti WHO kritizovala přeočkování, které zahájila řada bohatších zemí. Podle organizace měly dávky jít do států, kde je proočkovanost nízká.

Program Act-A skrze svůj program Covax poskytl chudším zemím 425 milionů dávek vakcíny a 128 milionů testovacích sad.

Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropickou epizodu uzavřou silné bouřky. Platí nové varování

Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer. 

České celebrity
Václav Neckář

Václav Neckář pořád neposlouchá. Po návratu ze Slovenska se trápí

Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu. 

Zahraničí
Emmanuel Macron

Macron zvedl telefon a zase si volal s Putinem. Nejspíš ne naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.