WHO: Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil

Sídlo Světové zdravotnické organizace
Sídlo Světové zdravotnické organizace, foto: Google Earth
Pavel Dratva , ČTK 26. října 2021 11:19
Sdílej:

Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii covidu-19 stále přetrvávají geopolitické rozdíly a nerovnosti. Konstatovala to dnes Rada pro monitorování globální připravenosti (GPMB), která je orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Jestliže první rok pandemie covidu-19 poznamenalo kolektivní selhání při přípravě (na zdravotnickou krizi) a při jednání podle vědeckých poznatků, tak druhý rok pandemie se vyznačoval hlubokými nerovnostmi a ze strany světových vůdců nepochopením provázaností (mezi státy)," uvedl orgán.

Podle GPMB země nedokázaly spolupracovat dostatečně silně na zvládnutí pandemie na globální úrovni. "Covid ukázal porouchaný svět, který je rozdělený a kde panují nerovnosti a nezodpovědnost," uvedla rada. Podle ní sice ze summitů a schůzek mezinárodních institucí a organizací zaznívají výzvy k větší mezinárodní spolupráci, konkrétních činů v tomto směru je ale stále málo.

Pokud podle GPMB země neposílí svou mezinárodní spolupráci ve zdravotnictví, tak svět nebude schopen ukončit současnou pandemii ani předejít těm novým. Rada vyzvala k vytvoření mezinárodního mechanismu sdílení informací a vědeckých poznatků či k vytvoření fondu, který by financoval mezinárodní opatření proti pandemii či jiným světovým zdravotnickým hrozbám. Podle GPMB by státy měly také posílit WHO či uzavřít dohodu o připravenosti na světové zdravotnické krize.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se nákaza koronavirem od začátku epidemie prokázala u 244 milionů lidí a bezmála pět milionů osob v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo. Číslo je ale pravděpodobně podhodnocené, protože v mnoha státech se testuje jen málo. Podle agentury AFP se odborníci WHO domnívají, že počet zemřelých v souvislosti s nemocí covid-19 je dvakrát až třikrát vyšší, než uvádí stávající statistika.

Během pandemie mezinárodní orgány jako WHO kritizovaly malou mezinárodní spolupráci například v distribuci vakcín proti covidu-19. Během bývalé americké administrativy Donalda Trumpa však samotná WHO čelila kritice, že její vedení vychází příliš vstříc Číně. Spojené státy například kritizovaly neprůhlednost Číny při zkoumání původu koronaviru.

Stalo se
České celebrity
Václav Neckář

Václav Neckář pořád neposlouchá. Po návratu ze Slovenska se trápí

Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu. 

Zahraničí
Emmanuel Macron

Macron zvedl telefon a zase si volal s Putinem. Nejspíš ne naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. 

Zahraničí
Donald Trump

Příměří v Gaze na obzoru. Trump oznámil, že Izraelci souhlasí

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.