Za Česko se zúčastní pohřbu bývalého papeže Benedikta XVI. premiér Fiala

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS), foto: Michael Zelinka / INCORP images
ČTK 3. ledna 2023 11:25
Sdílej:

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek zastoupí Českou republiku na posledním rozloučení s bývalým papežem Benediktem XVI. Novinářům to řekl na dnešní tiskové konferenci k hodnocení uplynulého českého předsednictví v Radě EU. Do Vatikánu se chystají i tuzemští biskupové a další věřící.

"Českou republiku tam budu zastupovat já," uvedl Fiala. Pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. bude ve čtvrtek sloužit na Svatopetrském náměstí současný papež František. Podle agentury APA počítá Řím s účastí až 70.000 věřících. Pohřbu se budou účastnit králové, šlechtici, prezidenti i řada duchovních.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel poslední den minulého roku ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V roce 2013 se stal prvním papežem za zhruba 600 let, který na svou funkci rezignoval. Smrt emeritního papeže reflektovala kromě věřících i řada světových státníků včetně amerického prezidenta Joea Bidena. Zesnulého vyzdvihli jako velkého teologa nebo obránce "tradičních hodnot".

Fiala dříve uvedl, že si papeže Benedikta XVI. velmi vážil. "Mám rád jeho teologická a filozofická díla, patřil k předním intelektuálním osobnostem naší doby. Jeho velikost ukazuje i jeho rozhodnutí odejít z papežského stolce," řekl předseda vlády. Dodal, že je vděčný za možnost se s ním setkat.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Letní počasí dorazí už v květnu, potvrzuje předpověď na víkend

Meteorologové mají jasno. Během prodlouženého víkendu na začátku května se dočkáme prvního letního dne letošního roku, protože teploty se poprvé dostanou i nad 25 °C. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Světové celebrity
Donald Trump (21. února 2025).

Trump jde Kimmelovi opět po krku. Moderátor měl vyzývat k násilí

Americký prezident Donald Trump po víkendovém pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

České celebrity
Karel Šíp

Karla Šípa čeká schůzka s lidmi z televize. Diváky bude výsledek hodně zajímat

Karel Šíp je i jako osmdesátník jednou z tváří veřejnoprávní České televize, jejíž budoucnost je momentálně velkým tématem. Platí to tak trochu i o budoucnosti Šípa na jejích obrazovkách. Jeho pokračování v druhé polovině totiž zatím není smluvně potvrzené. 

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift vyrazila do boje s umělou inteligencí!

Taylor Swift podala prostřednictvím své společnosti TAS Rights Management tři žádosti o ochrannou známku. Tento krok, který se uskutečnil 24. dubna, má zpěvačce pomoci chránit se proti zneužití její identity prostřednictvím technologií umělé inteligence. Podobnou strategii nedávno zvolil i herec Matthew McConaughey, který se snaží omezit neoprávněné nakládání se svou podobou a hlasem.