Tokijský soud dnes nařídil čtyřem bývalým manažerům společnosti provozující jadernou elektrárnu Fukušima, kterou zničila vlna tsunami v roce 2011, aby zaplatili 13 bilionů jenů (2,2 bilionu korun) a uznal je odpovědnými za havárii elektrárny, informovala agentura AP. Jedná se o nejvyšší kompenzaci, jaká kdy byla v Japonsku v rámci soudního sporu nařízena.
Bývalý předseda představenstva společnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Cunehisa Kacumata a další tři bývalí vedoucí pracovníci podle vyjádření soudu nesplnili svou povinnost zavést maximální bezpečnostní opatření. Vedení údajně vědělo o možném riziku vážné havárie, která hrozila v případě vlny tsunami. Katastrofě mohli pracovníci podle soudu zabránit, kdyby brali vážněji dostupná vědecká data a jednali dříve.
Zemětřesení o síle devět stupňů spolu s vlnou tsunami zničilo klíčové chladicí systémy v elektrárně Fukušima, což způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovského množství radiace. Desítky tisíc obyvatel se kvůli obavám o bezpečnost nemohly vrátit do svých domovů.
Skupina 48 akcionářů společnosti TEPCO podala v roce 2012 žalobu, v níž požadovala, aby Kacumata a čtyři další pracovníci zaplatili společnosti odškodné ve výši 22 bilionů jenů (3,8 bilionu korun). Žaloba tvrdí, že nedbali na předpovědi odborníků ohledně tsunami a nepřijali dostatečně brzy odpovídající preventivní opatření.
Bývalým vedoucím pracovníkům TEPCO zásadně chybělo povědomí o bezpečnosti a smysl pro odpovědnost, uvedl dnes soudce. Podle rozsudku společnost TEPCO mohla katastrofě zabránit, kdyby provedla nezbytné stavební práce. Ty mohly předejít zaplavení klíčových částí elektrárny a zajistit voděodolnost reaktorových budov.
Dnešní rozsudek je v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího soudu, který minulý měsíc dospěl k závěru, že vláda nemusí vyplatit odškodnění tisícům obyvatel Fukušimy, kteří kvůli havárii přišli o práci a živobytí. Soud to odůvodnil tím, že tsunami takového rozsahu nebylo možné předvídat ani s využitím nejnovějších vědeckých dat, která byla v té době k dispozici.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.