Za podzimní dovolenou v tuzemsku plánují Češi podle průzkumu státní agentury CzechTourism utratit průměrně 5913 korun za osobu, meziročně o 120 korun více. Největší část z této sumu vydají za ubytování, a to 46 procent.
Na dovolené lidé chtějí strávit v průměru osm dní. S podzimní rekreací v České republice počítá 53 procent českých cestovatelů, o dva procentní body méně než loni. Výsledky průzkumu dnes na tiskové konferenci představil ředitel CzechTourismu Jan Herget.
Z výdajů na podzimní dovolenou připadne po ubytování nejvíce peněz na stravu, a to zhruba 18 procent. Na třetím místě jsou útraty za kulturu, sport nebo návštěvy památek, z průměrného rozpočtu na ně případně 13 procent, tedy 780 korun. "Co se týká poptávky v Čechách, myslím, že zatím to vypadá pozitivně. Pokud společně s regiony uděláme dobrou práci, myslím, že je šance, že to bude jedna z posledních vln útrat za domácí dovolenou," řekl Herget.
Nejvíce, konkrétně čtvrtina Čechů, se chystá do Jihočeského kraje, 15 procent lidí vyrazí do Jihomoravského kraje. Středočeský a Liberecký kraj si pro podzimní pobyt vybralo shodně 14 procent českých turistů.
Pěší turistice se chce v rámci podzimní dovolené věnovat 65 procent dotázaných, dvě třetiny se vydají na lehčí procházky, kratší výlety na kole plánuje 32 procent a u 24 procent Čechů mezi sportovními aktivitami zvítězí vodní sporty a návštěva aquaparků.
Na podzim na rekreaci 30 procent lidí nepojede kvůli nedostatku peněz, stejné množství dotázaných uvedlo, že v tomto období na dovolenou nejezdí a 16 procent Čechů dává přednost pobytu v zahraničí. U pěti procent českých cestovatelů jsou důvodem pro neuskutečnění podzimní dovolené obavy z koronavirové nákazy.
"Pro cestovní ruch jsou domácí hosté velmi důležití, aktuálně jsou jeho hnacím motorem," uvedl Herget. Dodal, že roste význam různých výhod, jakými jsou slevové a zážitkové karty, turistické balíčky a poukazy. Jejich přehled spolu s tipy na výlety po ČR lidé najdou na portálu Kudyznudy.cz, který provozuje CzechTourism.
Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho minulý týden schválili poslanci. Hlava státu v minulosti naznačila, že k návrhu má své výhrady. Dnes je zopakovala.
Vědci se domnívají, že lidstvo by v budoucnu mohlo použít jadernou bombu k odvrácení asteroidu ohrožujícího Zemi. Tento scénář byl testován v laboratoři, uvedl server The Guardian.
Jiří Krampol se zase na nějaký čas ztratil z očí, ale v nemocnici tentokrát neskončil. Známý herec a bavič se letos přestěhoval na novou adresu, kde si stále ještě zvyká. Jak momentálně vypadá jeho každodenní život?
Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.
Mezi celebrity, které se v posledních dnech potýkaly se zdravotními problémy, patřila i Eva Burešová. Dokonce se musela omluvit z jednoho muzikálového představení. Druhý den už ale byla z nejhoršího venku i díky některým zaručeným receptům.
V Česku nejsou moc populární debaty o penězích, lidé se o výdělcích neradi baví. Ani Marek Eben se o svých honorářích mockrát veřejně nezmínil. Jednou ale udělal výjimku. Na co musel známý moderátor reagovat?
Staré přísloví, které říká, že se protiklady přitahují, ve vztazích tak úplně neplatí. Podle serveru The Guardian studie ukázala, že většina partnerů má společné rysy, včetně politických názorů, úrovně vzdělání a dokonce i návyků spojených s pitím alkoholu.
Český lev už připravuje další ročník filmových cen, který bude zase něčím jiný. Například bude večerem provázet nový moderátor. Organizátoři už v prosinci oznámili, kdo to bude. Nejspíš budete překvapeni, protože nejde o některou z osvědčených moderátorských tváří.