Za útok na ruská letiště je zřejmě zodpovědná diverzní skupina, míní expert

Za útokem na vojenské letecké základny v ruském vnitrozemí stojí nejpravděpodobněji jednotka speciálních sil ukrajinské armády, míní Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Význam akce je především psychologický, napsal Petráš v analýze pro ČTK.

Na letiště Engels dopadl dron

Na začátku týdne podle Rusů ukrajinské bezpilotní letouny útočily na vojenské letiště v Engelsu a u Rjazaně. Kyjev se k odpovědnosti za incidenty nepřihlásil. Šlo by nicméně o úder provedený zatím nejhlouběji na ruském území od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu.

Útok vedený na letecké základny stovky kilometrů od vojenských pozic ukrajinské armády podle Petráše logicky evokuje otázku, jestli operace byla vedena z ruského území nebo z příhraničního území. Možnost vedení útoku pomocí bojových dronů na tak velkou vzdálenost podle něj nelze vyloučit a poslední technologický vývoj v této oblasti by to mohl i potvrdit. "Nicméně jako nejpravděpodobnější se jeví možnost operace jednotky speciálních sil ukrajinské armády, která se dokázala infiltrovat na území Ruska a pravděpodobně s využitím bojových dronů dokázala zasáhnout cíle na vybraných leteckých základnách," uvedl Petráš.

Materiální škody jsou podle něj sice poměrně velké, operační ani strategický význam akce ale podle něj příliš velký není. "Významný je však efekt psychologický, a o ten v případě nasazení speciálních sil v hlubokém týlu protivníka jde v mnoha případech především," uvedl Petráš.

Z historie je podle něj známo nemálo případů, kdy operační nasazení speciálních jednotek v hlubokém týlu protivníka dokázalo vcelku úspěšně demoralizovat vojsko a jeho bojové odhodlání. "Ukrajina pochopitelně nemá potenciál vytvořit koordinovanou síť diverzních skupin na ruském teritoriu a úspěšně údernou silou narušovat infrastrukturu či zásobování ruských jednotek. V současnosti jde spíše o psychologický efekt a signál směrem k politickému i vojenskému vedení Ruské federace indikující schopnost ukrajinské armády dostat se na území nepřítele a vést úspěšnou, byť poměrně izolovanou operační činnost," uvedl Petráš. Doplnil, že Ukrajina jednoznačně dokazuje, že je schopna působit destrukčně na území protivníka a zasazovat údery na důležité body vojenské infrastruktury.

Obecně podle něj platí, že vojenské objekty v teritoriu Ruska vždy měly a mají bez výjimky vysokou důležitost a tomu odpovídající úroveň utajení, ochrany a obrany. To je bezpochyby i případ letecky napadených základen, na nichž sídlí flotila strategických bombardérů. "Po útoku na tyto letecké základny se tak naskýtá otázka, do jaké míry je ruská armáda schopna patřičně zabezpečit objekty kritické vojenské infrastruktury, které se můžou stát s vysokou pravděpodobností cílem diverzních nepřátelských útoků," uvedl Petráš. Doplnil ale, že dosavadní útoky na letecké základny nemají zásadní operační význam a míra poškození či zničení letecké techniky, i když důležité letecké techniky, zásadním způsobem zvrátit vývoj konfliktu ve prospěch Ukrajiny nemůže.

Světový tisk Pavlovo vítězství vidí jako překvapivě jasné, všímá si tvrdé…

28.01.2023 18:14 Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně.…

Při střelbě v Jeruzalémě byli dnes dopoledne zraněni dva lidé, střelci…

28.01.2023 13:51 Při střelbě v Jeruzalémě byli dnes dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na…

Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, nejlépe F-16

28.01.2023 11:40 Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, kterými by vyzbrojila dvě letky. Pro…

Americké úřady zveřejnily záběry z brutálního zákroku policistů, po němž…

28.01.2023 09:11 Úřady amerického města Memphis zveřejnily obrazový materiál zachycující brutální zásah policistů ze…

Střelba ve východním Jeruzalémě: Sedm mrtvých, útočník byl zastřelen

27.01.2023 21:20 Aktualizováno Sedm lidí dnes zastřelil a několik dalších zranil ozbrojenec při teroristickém útoku v synagoze ve…

Polsko je připraveno dát Ukrajině 60 modernizovaných tanků, uvedl…

27.01.2023 21:03 Aktualizováno Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60…

Kvůli Orbánovi si Ukrajina předvolává maďarského velvyslance

27.01.2023 20:50 Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli…

Zelenskyj upozornil na napjatou situaci na donbaské frontě

27.01.2023 19:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě…

WHO registrovala minulý týden v souvislosti s covidem téměř 40 tisíc…

27.01.2023 17:46 Téměř 40.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19 registrovala v minulém týdnu Světová zdravotnická…

Putin si neodpustil útok na Ukrajinu ani při připomínce obětí holokaustu

27.01.2023 17:38 Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu…

Související:

Nejnovější