Za útokem na vojenské letecké základny v ruském vnitrozemí stojí nejpravděpodobněji jednotka speciálních sil ukrajinské armády, míní Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Význam akce je především psychologický, napsal Petráš v analýze pro ČTK.
Na začátku týdne podle Rusů ukrajinské bezpilotní letouny útočily na vojenské letiště v Engelsu a u Rjazaně. Kyjev se k odpovědnosti za incidenty nepřihlásil. Šlo by nicméně o úder provedený zatím nejhlouběji na ruském území od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu.
Útok vedený na letecké základny stovky kilometrů od vojenských pozic ukrajinské armády podle Petráše logicky evokuje otázku, jestli operace byla vedena z ruského území nebo z příhraničního území. Možnost vedení útoku pomocí bojových dronů na tak velkou vzdálenost podle něj nelze vyloučit a poslední technologický vývoj v této oblasti by to mohl i potvrdit. "Nicméně jako nejpravděpodobnější se jeví možnost operace jednotky speciálních sil ukrajinské armády, která se dokázala infiltrovat na území Ruska a pravděpodobně s využitím bojových dronů dokázala zasáhnout cíle na vybraných leteckých základnách," uvedl Petráš.
Materiální škody jsou podle něj sice poměrně velké, operační ani strategický význam akce ale podle něj příliš velký není. "Významný je však efekt psychologický, a o ten v případě nasazení speciálních sil v hlubokém týlu protivníka jde v mnoha případech především," uvedl Petráš.
Z historie je podle něj známo nemálo případů, kdy operační nasazení speciálních jednotek v hlubokém týlu protivníka dokázalo vcelku úspěšně demoralizovat vojsko a jeho bojové odhodlání. "Ukrajina pochopitelně nemá potenciál vytvořit koordinovanou síť diverzních skupin na ruském teritoriu a úspěšně údernou silou narušovat infrastrukturu či zásobování ruských jednotek. V současnosti jde spíše o psychologický efekt a signál směrem k politickému i vojenskému vedení Ruské federace indikující schopnost ukrajinské armády dostat se na území nepřítele a vést úspěšnou, byť poměrně izolovanou operační činnost," uvedl Petráš. Doplnil, že Ukrajina jednoznačně dokazuje, že je schopna působit destrukčně na území protivníka a zasazovat údery na důležité body vojenské infrastruktury.
Obecně podle něj platí, že vojenské objekty v teritoriu Ruska vždy měly a mají bez výjimky vysokou důležitost a tomu odpovídající úroveň utajení, ochrany a obrany. To je bezpochyby i případ letecky napadených základen, na nichž sídlí flotila strategických bombardérů. "Po útoku na tyto letecké základny se tak naskýtá otázka, do jaké míry je ruská armáda schopna patřičně zabezpečit objekty kritické vojenské infrastruktury, které se můžou stát s vysokou pravděpodobností cílem diverzních nepřátelských útoků," uvedl Petráš. Doplnil ale, že dosavadní útoky na letecké základny nemají zásadní operační význam a míra poškození či zničení letecké techniky, i když důležité letecké techniky, zásadním způsobem zvrátit vývoj konfliktu ve prospěch Ukrajiny nemůže.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.