Za útok na ruská letiště je zřejmě zodpovědná diverzní skupina, míní expert

Za útokem na vojenské letecké základny v ruském vnitrozemí stojí nejpravděpodobněji jednotka speciálních sil ukrajinské armády, míní Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Význam akce je především psychologický, napsal Petráš v analýze pro ČTK.

Na letiště Engels dopadl dron

Na začátku týdne podle Rusů ukrajinské bezpilotní letouny útočily na vojenské letiště v Engelsu a u Rjazaně. Kyjev se k odpovědnosti za incidenty nepřihlásil. Šlo by nicméně o úder provedený zatím nejhlouběji na ruském území od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu.

Útok vedený na letecké základny stovky kilometrů od vojenských pozic ukrajinské armády podle Petráše logicky evokuje otázku, jestli operace byla vedena z ruského území nebo z příhraničního území. Možnost vedení útoku pomocí bojových dronů na tak velkou vzdálenost podle něj nelze vyloučit a poslední technologický vývoj v této oblasti by to mohl i potvrdit. "Nicméně jako nejpravděpodobnější se jeví možnost operace jednotky speciálních sil ukrajinské armády, která se dokázala infiltrovat na území Ruska a pravděpodobně s využitím bojových dronů dokázala zasáhnout cíle na vybraných leteckých základnách," uvedl Petráš.

Materiální škody jsou podle něj sice poměrně velké, operační ani strategický význam akce ale podle něj příliš velký není. "Významný je však efekt psychologický, a o ten v případě nasazení speciálních sil v hlubokém týlu protivníka jde v mnoha případech především," uvedl Petráš.

Z historie je podle něj známo nemálo případů, kdy operační nasazení speciálních jednotek v hlubokém týlu protivníka dokázalo vcelku úspěšně demoralizovat vojsko a jeho bojové odhodlání. "Ukrajina pochopitelně nemá potenciál vytvořit koordinovanou síť diverzních skupin na ruském teritoriu a úspěšně údernou silou narušovat infrastrukturu či zásobování ruských jednotek. V současnosti jde spíše o psychologický efekt a signál směrem k politickému i vojenskému vedení Ruské federace indikující schopnost ukrajinské armády dostat se na území nepřítele a vést úspěšnou, byť poměrně izolovanou operační činnost," uvedl Petráš. Doplnil, že Ukrajina jednoznačně dokazuje, že je schopna působit destrukčně na území protivníka a zasazovat údery na důležité body vojenské infrastruktury.

Obecně podle něj platí, že vojenské objekty v teritoriu Ruska vždy měly a mají bez výjimky vysokou důležitost a tomu odpovídající úroveň utajení, ochrany a obrany. To je bezpochyby i případ letecky napadených základen, na nichž sídlí flotila strategických bombardérů. "Po útoku na tyto letecké základny se tak naskýtá otázka, do jaké míry je ruská armáda schopna patřičně zabezpečit objekty kritické vojenské infrastruktury, které se můžou stát s vysokou pravděpodobností cílem diverzních nepřátelských útoků," uvedl Petráš. Doplnil ale, že dosavadní útoky na letecké základny nemají zásadní operační význam a míra poškození či zničení letecké techniky, i když důležité letecké techniky, zásadním způsobem zvrátit vývoj konfliktu ve prospěch Ukrajiny nemůže.

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Sasko chce delší kontroly na hranicích s Českou republikou

06.12.2023 15:38 Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců,…

V EU panuje velké riziko teroristických útoků do Vánoc, tvrdí eurokomisařka

06.12.2023 09:47 Před Vánoci existuje v EU "obrovské riziko" teroristických útoků, varovala evropská komisařka pro…

Zelenskyj odvolal plánovaný projev před americkým Senátem

05.12.2023 21:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro…

Rusové nasadili ve válce na Ukrajině přes 100 tisíc vězňů

05.12.2023 18:00 Rusko od začátku invaze na sousední Ukrajinu naverbovalo přes sto tisíc trestanců. Vyplývá to z…

Izrael má plán pro tunely vyhloubené teroristy z Hamásu

05.12.2023 12:32 Izrael má na severu Pásma Gazy připravenou soustavu velkých čerpadel, pomocí kterých by mohl…

Související:

Nejnovější