Začal školní rok. Bez covidu, ale v nejistotě kvůli cenám energií

Po dvouměsíčních letních prázdninách dnes začal nový školní rok. Na rozdíl od předchozích dvou let se návrat do tříd obešel bez testování, roušek a dalších omezení proti šíření covidu-19, obavy ale tentokrát vyvolávají prudce rostoucí ceny energií i dalšího zboží a služeb. Případný nedostatek energií ale podle vládních politiků výuku ve školním roce neovlivní, s takzvanými uhelnými prázdninami nepočítají. Dostatek energií stát pro veřejné instituce zajistí, řekl dnes premiér Petr Fiala (ODS).

Ilustrační fotografie.

Ve třídách dnes poprvé usedlo podle odhadů ministerstva školství víc než 110.000 prvňáků a dalších až 60.000 válečných uprchlíků z Ukrajiny. I bez ukrajinských dětí se počet žáků na základních školách tento školní rok zvýší zhruba o 400 na 965.000 žáků a ve středních školách přibližně o 19.000 na 465.000 studentů.

Na některých školách přivítali žáky už tradičně i politici. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) zavítal na Základní školu Trmice a Vyšší odbornou školu zdravotnickou a Střední školu zdravotnickou v Ústí nad Labem. Novinářům řekl, že do škol v České republice nastoupilo 57.000 až 60.000 dětí z Ukrajiny. Očekával vyšší počet středoškoláků. Oproti původnímu předpokladu se jich přihlásila asi čtvrtina.

"To je dáno tím, že mají jiný vzdělávací systém, mají jedenáctiletku," uvedl ministr. Řada dětí ve věku 17 let se proto na střední školy v ČR nepřihlásila, protože chtějí dokončit školu na Ukrajině, přestože teď mají výuku on-line.

Kapacity pro ukrajinské žáky by měly být ve většině regionů dostatečné. V případě potřeby někde budou fungovat i ukrajinské třídy a pokračovat také adaptační skupiny.

V České republice je podle Balaše nedostatek středních škol, a to například v blízkosti satelitních měst. Pomoci mohou dotační programy. Asi šest škol má vzniknout v okolí Prahy. Výstavba dvou zařízení by měla začít v blízké době, chybí jim ale stavební povolení.

Na energiích určených k vytápění školy podle ministra ušetří mírným snížením teploty, a to asi o dva stupně. Každý stupeň podle něj představuje desetiprocentní úsporu. Radikálnější kroky nečeká. "Rozhodně neplánujeme, že bychom zavírali školy kvůli nedostatku energií. Myslím si, že energií je v současné době v České republice dost," uvedl.

Vysoké školy ale zvažují distanční výuku. Univerzity nemají peníze na to, aby zvládly vysoké ceny energií, proto zkrácení zimního semestru a posunutí začátku letního semestru představuje podle ministra cestu, jak mohou na energiích ušetřit.

Premiér Petr Fiala (ODS) při zahájení školního roku řekl, že vláda nepočítá s vyhlášením takzvaných uhelných či energetických prázdnin. "Teď pracujeme na něčem, co se nazývá státní obchodník s energiemi. I kdyby ta situace v Evropě zůstala tak dramatická, jako je teď, tak jsme schopni garantovat, že budeme mít dostatek energie pro veřejné instituce, kritickou infrastrukturu, nemocnice a samozřejmě pro školy, a to energii za přijatelné ceny," uvedl.

Prezident Miloš Zeman zahájil školní rok - naposledy v nejvyšší ústavní funkci - na Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech. Žákům připomněl slova Jana Amose Komenského, že škola má být hrou, a ocenil lánskou tradici, podle níž jsou deváťáci patrony prvňáčků. I po skončení svého mandátu bude Zeman občanem této středočeské obce, kde si dal postavit bungalov.

Fiala na Základní škole Májová v Ostrově na Karlovarsku prvňáčkům popřál, aby je učení a poznávání bavilo. "Doufám, že se naučíte ve škole, jak se učit, poznávat a zjišťovat nové informace, a že vás to bude bavit. Škola by k tomu měla vést," řekl Fiala. Sám se podle svých slov jako dítě těšil, že se ve škole naučí psát a číst. Jako vzpomínku na dnešní den přinesl žákům knihu Broučci od Jana Karafiáta.

Význam malotřídních škol při návštěvě základní školy v Urbanově na Jihlavsku zdůraznil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Vzdělávat se v takové škole může být pro děti výhodou, protože mladší se snadno dostanou k informacím určeným i starším dětem a starší si zase mohou látku předchozích let jednoduše opakovat, uvedl.

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku probíhalo pomaleji

08.06.2024 19:09 Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v…

Eurovolby skončily, Češi si zvolili europoslance. Výsledky se dozví až…

08.06.2024 14:45 Úderem druhé hodiny odpolední dnes skončil druhý den voleb do europarlamentu, v nichž Češi vybírali…

Druhý den voleb odstartoval. Češi si dnes vyberou europoslance

08.06.2024 08:00 Dnes v 8 hodin ráno se podruhé otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Eurovolby v Česku začaly. Lidé pošlou do Bruselu 21 politiků

07.06.2024 14:11 Úderem druhé hodiny odpolední se otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Související:

Nejnovější