Začal školní rok. Bez covidu, ale v nejistotě kvůli cenám energií

Po dvouměsíčních letních prázdninách dnes začal nový školní rok. Na rozdíl od předchozích dvou let se návrat do tříd obešel bez testování, roušek a dalších omezení proti šíření covidu-19, obavy ale tentokrát vyvolávají prudce rostoucí ceny energií i dalšího zboží a služeb. Případný nedostatek energií ale podle vládních politiků výuku ve školním roce neovlivní, s takzvanými uhelnými prázdninami nepočítají. Dostatek energií stát pro veřejné instituce zajistí, řekl dnes premiér Petr Fiala (ODS).

Ilustrační fotografie.

Ve třídách dnes poprvé usedlo podle odhadů ministerstva školství víc než 110.000 prvňáků a dalších až 60.000 válečných uprchlíků z Ukrajiny. I bez ukrajinských dětí se počet žáků na základních školách tento školní rok zvýší zhruba o 400 na 965.000 žáků a ve středních školách přibližně o 19.000 na 465.000 studentů.

Na některých školách přivítali žáky už tradičně i politici. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) zavítal na Základní školu Trmice a Vyšší odbornou školu zdravotnickou a Střední školu zdravotnickou v Ústí nad Labem. Novinářům řekl, že do škol v České republice nastoupilo 57.000 až 60.000 dětí z Ukrajiny. Očekával vyšší počet středoškoláků. Oproti původnímu předpokladu se jich přihlásila asi čtvrtina.

"To je dáno tím, že mají jiný vzdělávací systém, mají jedenáctiletku," uvedl ministr. Řada dětí ve věku 17 let se proto na střední školy v ČR nepřihlásila, protože chtějí dokončit školu na Ukrajině, přestože teď mají výuku on-line.

Kapacity pro ukrajinské žáky by měly být ve většině regionů dostatečné. V případě potřeby někde budou fungovat i ukrajinské třídy a pokračovat také adaptační skupiny.

V České republice je podle Balaše nedostatek středních škol, a to například v blízkosti satelitních měst. Pomoci mohou dotační programy. Asi šest škol má vzniknout v okolí Prahy. Výstavba dvou zařízení by měla začít v blízké době, chybí jim ale stavební povolení.

Na energiích určených k vytápění školy podle ministra ušetří mírným snížením teploty, a to asi o dva stupně. Každý stupeň podle něj představuje desetiprocentní úsporu. Radikálnější kroky nečeká. "Rozhodně neplánujeme, že bychom zavírali školy kvůli nedostatku energií. Myslím si, že energií je v současné době v České republice dost," uvedl.

Vysoké školy ale zvažují distanční výuku. Univerzity nemají peníze na to, aby zvládly vysoké ceny energií, proto zkrácení zimního semestru a posunutí začátku letního semestru představuje podle ministra cestu, jak mohou na energiích ušetřit.

Premiér Petr Fiala (ODS) při zahájení školního roku řekl, že vláda nepočítá s vyhlášením takzvaných uhelných či energetických prázdnin. "Teď pracujeme na něčem, co se nazývá státní obchodník s energiemi. I kdyby ta situace v Evropě zůstala tak dramatická, jako je teď, tak jsme schopni garantovat, že budeme mít dostatek energie pro veřejné instituce, kritickou infrastrukturu, nemocnice a samozřejmě pro školy, a to energii za přijatelné ceny," uvedl.

Prezident Miloš Zeman zahájil školní rok - naposledy v nejvyšší ústavní funkci - na Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech. Žákům připomněl slova Jana Amose Komenského, že škola má být hrou, a ocenil lánskou tradici, podle níž jsou deváťáci patrony prvňáčků. I po skončení svého mandátu bude Zeman občanem této středočeské obce, kde si dal postavit bungalov.

Fiala na Základní škole Májová v Ostrově na Karlovarsku prvňáčkům popřál, aby je učení a poznávání bavilo. "Doufám, že se naučíte ve škole, jak se učit, poznávat a zjišťovat nové informace, a že vás to bude bavit. Škola by k tomu měla vést," řekl Fiala. Sám se podle svých slov jako dítě těšil, že se ve škole naučí psát a číst. Jako vzpomínku na dnešní den přinesl žákům knihu Broučci od Jana Karafiáta.

Význam malotřídních škol při návštěvě základní školy v Urbanově na Jihlavsku zdůraznil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Vzdělávat se v takové škole může být pro děti výhodou, protože mladší se snadno dostanou k informacím určeným i starším dětem a starší si zase mohou látku předchozích let jednoduše opakovat, uvedl.

Peterková je obžalována za lhaní o úmrtích po očkování, hrozí jí osm let…

27.09.2022 20:48 Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po…

Vláda zatím nepočítá s růstem platových tarifů od ledna

27.09.2022 17:54 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Související:

Nejnovější