Zákon o dostupném bydlení by mohl být podle podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) přijat do dvou let. Na jeho základních principech panuje shoda s kraji, obcemi i neziskovými organizacemi, řekl dnes ministr novinářům před debatou se zástupci veřejné správy a neziskového sektoru. Iniciativa Za bydlení jim předala svůj koncept návrhu zákona, který je v mnohém v souladu s ministerskými plány.
Základ zákona, který se zaměří na zvýšení dostupnosti bydlení, rozšíření nájemního bydlení i na pomoc v bytové nouzi, by chtěli mít Bartoš s ministrem práce a sociální věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) hotov do konce roku. Příští rok mají normu předložit vládě, v dalším roce je ambicí zákon prosadit v parlamentu. "Doufám, že se nám ji podaří naplnit," uvedl Bartoš.
Shoda panuje podle ministra na hlavních pilířích zákona, mezi které patří vytvoření kontaktních míst pro získání a udržení bydlení nebo systém garancí pro pronajímatele bytů, aby byli chráněni před ztrátou nájemců platit nájem. Bartoš chce rovněž dotovat či úvěrově podpořit programy pro sociální bydlení nebo stimulovat výstavbu obecního bydlení.
Jurečka chce nízkopříjmovým lidem zajistit, aby o bydlení nepřišli, případně aby ho dokázali znovu získat. Využít chce operačních programů a dodatečných peněz z Národního plánu obnovy. Cílem podle ministra je, aby lidé měli střechu nad hlavou, aby ji neztráceli a aby dokázali získat zpátky. Podle Bartoše se dají nyní využít peníze z Národního plánu obnovy na revitalizaci brownfieldů, kde mohou vznikat byty.
Iva Kuchyňková jménem iniciativy Za bydlení předala ministrům koncept návrhu řešení, který vychází z praxe. Návrh počítá s kontaktními místy na obecních úřadech pro lidi v bytové nouzi, možností speciální dávku na zaplacení kauce na nájemné. Návrh má rovněž vytvořit systém garantovaného bydlení, díky kterému se obce ani soukromí majitelé bytů nebudou muset bát, že by jim někdo včas neplatil nájem nebo byty ničil.
V Česku je podle statistik zhruba 4,5 milionu domácností, podle Kuchyňkové potřebuje nějakou podporu pro bydlení 1,5 milionu lidí. Podle loňské analýzy iniciativy Za bydlení mělo problémy s bydlením až 600.000 domácností. Z nich až 350.000 vydávalo za byt přes dvě pětiny svého příjmu, až 190.000 hrozila ztráta bydlení a až 60.000 žilo v nevyhovujícím prostředí.
Legendární britský zpěvák Elton John, známý nejen svými ikonickými hity, ale také angažovaností v charitativních aktivitách, přiznal, že kvůli problémům se zrakem nemůže vidět svůj nový muzikál The Devil Wears Prada, který měl premiéru v londýnském West Endu. Sedmasedmdesátiletý umělec přiznal, že ztráta zraku na jednom oku a výrazné zhoršení vidění na druhém mu znemožnily naplno si užít výsledek své práce.
Na konci léta šokovalo českou veřejnost úmrtí populárního herce Karla Heřmánka. Největší ranou byl jeho nečekaný odchod pro rodinu. Až s odstupem tří měsíců se jeden z pozůstalých rozhodl promluvit o tom, jak rodina momentálně funguje.
Situace v Jižní Koreji je nadále mimořádně chaotická a zároveň ukazuje sílu tamní demokracie. Po bouřlivé noci, kdy prezident Jun Sok-jol vyhlásil a následně zrušil stanné právo, dochází podle BBC k dalším významným politickým událostem.
Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy.
Vzhledem k aktuální geopolitické situaci, válce na Ukrajině a zvýšenému napětí v oblasti Baltského moře věnují země severní Evropy, především pobaltské státy a jejich skandinávští sousedé, stále větší pozornost přípravám svých občanů na případnou krizi či válku.