Zelenskyj obdržel od Fialy slib, že Česko poskytne další pomoc a podpoří ukrajinské členství v NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má za sebou páteční jednání s českými politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že Česko poskytne zemi napadené Ruskem další vojenskou pomoc, například helikoptéry či munici. Podporuje také její ambice stát se členem NATO a EU. Poté se Zelenskyj setkal s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Po poledni z Prahy odletěl, podle dostupných informací má dnes navštívit Turecko.

Volodymyr Zelenskyj přijel na jednání s premiérem Petrem Fialou. (7.7.2023)

Těsně před 8:15 dorazil Zelenskyj do Strakovy akademie, kde sídlí česká vláda a premiér. Následně se oba politici po společné fotce a výměně několika slov zmizeli za zavřenými dveřmi. Po půl desáté dopoledne jednání předsedy vlády a prezidenta skončilo a lídři předstoupili před novináře na tiskové konferenci.

Úvodní slovo si vzal Petr Fiala, který uvedl, že je rád za Zelenského přítomnost v Praze. „Jde o podporu země, která se statečně brání agresorovi. Česká republika pomáhá ve všech oblastech. Budeme v tom dále pokračovat a jsem přesvědčen, že velmi intenzivně,“ nastínil s tím, že se ČR bude aktivně podílet na obnově Ukrajiny, což je příležitost pro české firmy.

„Je obdivuhodné, jak se Ukrajina brání barbarskému útoku Ruska. Poslali jsme za tu dobu Ukrajině 670 kusů těžké techniky. V pomoci musíme pokračovat. Musí to dělat celý demokratický svět,“ pokračoval. Česko plánuje darovat Ukrajině další bojové helikoptéry a velkorážní munici. Pomůže s výcvikem pilotů letounů na americké stíhačky F-16. Ve spolupráci s Nizozemskem bude pokračovat projekt modernizace tanků T-72.

„Škody, které Rusko Ukrajině způsobilo, jsou ohromné, a stále v tom pokračuje. Ukrajina se může spolehnout na podporu Evropské unie a jejích členských států,“ podotkl. Zdůraznil, že je důležitá evropská perspektiva pro Ukrajinu. Fiala je přesvědčen, že je pro Ukrajinu místo v NATO i EU. „Snažíme se přesvědčovat i další státy.“

Premiér věří, že se Zelenskyj bude moci zúčastnit summitu ve Vilniusu osobně. „S hlasem České republiky může pan prezident počítat,“ uvedl k podpoře ukrajinského členství v NATO. „Síla a statečnost ukrajinského lidu nakonec ruského agresora porazí,“ podotkl.

„Jsem velice vděčný panu předsedovi vlády, že toto setkání bylo tak úspěšné. Jak se pan předseda zmínil, velice brzy uvítáme v Kyjevě třicetičlennou delegaci zástupců energetických a zdravotnických odvětví,“ započal ukrajinský lídr své prohlášení.
Česká republika podle něj v pomoci Ukrajině nijak nezaostává za jinými zeměmi. „Děkuji vám i české vládě za balíček pomoci, který poskytujete vždy včas. Děkujeme za to, že chápete naše potřeby, které se týkají munice a systémů protivzdušné obrany. Česká republika neposkytuje nikterak menší pomoc než jiné a větší evropské státy,“ vylíčil Zelenskyj.

Poděkoval také za poskytnutí ochrany pro ukrajinské válečné uprchlíky a podílení se na obnově Ukrajiny. „Děkuji i za připravenost zúčastnit se poválečné obnovy naší země, která začíná už teď, a také za podporu vstupu Ukrajiny do NATO a evropských struktur. Je potřeba zahájit přístupová jednání Ukrajiny do EU,“ sdělil.

„Ukrajina vede spravedlivou válku o svou územní integritu,“ zdůraznil Fiala při odpovědi na otázku, jak bude vypadat konec války. „Máme hodně lidí, kteří ztratili svá obydlí. Nepřejeme si, aby vítězství nastalo jen pro někoho, ale přejeme si, aby byla obnovena územní integrita celé Ukrajiny. Chceme, aby Rusové vrátili všechny unesené děti,“ navázal na českého premiéra Zelenskyj.

Podle ukrajinského prezidenta je důležité mít k dispozici rakety dlouhého doletu jak pro útok, tak pro obranu. „Jednáme o tom především se Spojenými státy. Hovoříme také o dělostřelecké munici dlouhého doletu,“ pokračoval.

Fiala uvedl, že je v plánu využít zmrazená ruská aktiva k poválečné obnově Ukrajiny. Řeší se však správná právní cesta. Ministerstvo obrany a ministerstvo pro strategická odvětví Ukrajiny také podepsaly memorandum o porozumění. „Jde o zcela konkrétní projekty o spolupráci v bezpečnosti,“ popsal Zelenskyj.

Po tiskové konferenci se ukrajinský lídr vydává do Valdštejnského paláce, kde sídlí Senát. Předseda Senátu Miloš Vystrčil loni vycestoval na Ukrajinu, oba muži tedy už vztahy navázali a na setkání v Kyjevě zřejmě navážou. Následovat bude návštěva Poslanecké sněmovny.

Vystrčil a Pekarová Adamová si připravili dárky pro Zelenského

Po tiskové konferenci se ukrajinský lídr vydal do Valdštejnského paláce, kde sídlí Senát. Tam policejní kolona dorazila zhruba v 10:20. Zelenskyj se podepsal do pamětní knihy a spolu s Vystrčilem zamířil na soukromé jednání za zavřenými dveřmi. Vystrčil loni vycestoval na Ukrajinu, oba muži tedy už vztahy navázali.

Vystrčil posléze Zelenskému předal dar ve formě klíče od českého Senátu s tím, že ho horní komora parlamentu předává přátelům. „Dveře Senátu jsou vám vždy otevřené. Beru to jako oboustranný závazek,“ řekl předseda Senátu. Počítá s budoucí spoluprací s Ukrajinou.

Zelenskyj dar od Senátu ocenil. „Chci využít této příležitosti a poděkovat České republice, že přijala tisíce ukrajinských uprchlíků,“ poznamenal. „Jsem hrdý, že naše země může pomáhat Ukrajině a jsem hrdý na české lidi, kteří odjeli pomáhat,“ dodal senátor Jiří Růžička.

Vystrčil při následné tiskové konferenci připomněl, že v dubnu se podařilo přesvědčit lídry evropských národních parlamentů k podpoře směřování Ukrajiny do NATO. Za problematický označil přístup Rakouska a Maďarska vůči podpoře ukrajinského válečného úsilí, ocenil naopak posun Německa.

Po Senátu Zelenskyj zamířil do Poslanecké sněmovny. Od její předsedkyně dostal triko s nápisem „Rusko je teroristický stát“ v angličtině. „Řekla bych, že je to symbol Volodymyra Zelenského, který se často vyskytuje v neformálním oblečení. Což je vzhledem k tomu, že je jeho země ve válce, pochopitelné,“ zmínila Pekarová Adamová.
Tiskové konference se po tomto jednání Zelenskyj nezúčastnil. Pekarová Adamová ujistila, že Česká republika bude Ukrajinu podporovat do konečného vítězství. Podle ní hovořili nejen o současné situaci, nýbrž i o jednání parlamentů Krymské platformy, které se bude konat v říjnu. „Jedná se o ukrajinské území a ve spolupráci s ukrajinskou stranou máme tu čest organizovat tuto platformu,“ uvedla s tím, že je zvaná jeho manželka Olena Zelenská. Je ale nepravděpodobné, že se zúčastní.

„Česko-ukrajinské vztahy vnímám jako velmi dobré a vylepšila je ruská agrese. To, že je tady bezpečí, je hlavně jejich zásluhou. S okupací se nesmíme smířit, včetně okupace Krymu. Rozloha okupovaného území je bezmála tak velká jako Československo a probíhá zde otevřený konflikt, který ohrožuje civilisty,“ shrnula předsedkyně PS k setkání Krymské platformy.

Zdůraznila, že neakceptuje ruské unášení dětí z Ukrajiny. Pekarová i Zelenskyj se shodli na nutném tlaku na Rusko k navrácení dětí. „Vzhledem k tomu, že je válka ve své živé fázi, dochází zejména ke sběru důkazů. Jedná se o činy, které jsou na úrovni válečných zločinů a činů proti lidskosti,“ zdůraznila s tím, že stojí za založením mezinárodního tribunálu, který potrestá viníky válečných zločinů.

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější