Dvě třetiny zemí sdružených v Organizaci amerických států (OAS) ve čtvrtek opět vyjádřily podporu Ukrajině a znovu vyzvaly Moskvu, aby z Ukrajiny stáhla své jednotky. Deklaraci, která podle agentury AFP není oficiálním rozhodnutím OAS, přečetli na valném shromáždění této organizace, které se od středy do dneška koná v peruánské metropoli Limě, mimo jiné za účasti amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena.
Na úvod zasedání ve středu promluvil na dálku také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Deklaraci vyjadřující podporu Ukrajině podepsalo 24 zemí, podpis pod ní nepřipojily mimo jiné Brazílie, Mexiko ani Argentina. V dokumentu tyto země opět odsoudily ruskou invazi na Ukrajinu, která začala letos v únoru. Už v březnu země OAS ruskou invazi kritizovaly a vyzvaly k ukončení války.
"Je klíčové, abychom byli jednotní v odsouzení podvodných ruských referend, které porušují mezinárodní právo, a jednoznačně odmítli i jakékoli pokusy o ilegální anexi ukrajinského území," prohlásil v Limě Blinken. Doufá také, že tyto země podpoří i rezoluci na toto téma ve Valném shromáždění OSN v příštích týdnech.
Zelenskyj ve středu vyzval americké státy k další podpoře své země a boj Ukrajiny proti ruské invazi přirovnal k boji zemí Latinské Ameriky za nezávislost v 19. století. "Na čí straně by stál Simón Bolívar ve válce Ruska proti Ukrajině? Koho by podpořil José de San Martín? A s kým by sympatizoval Miguel Hidalgo?," řekl Zelenskyj v projevu s odkazem na slavné bojovníky za nezávislost amerických zemí. "Myslím, že by nepomohli někomu, kdo jen drancuje menší zemi jako typický kolonizátor," odpověděl si obratem ukrajinský prezident.
Blinken, který tento týden cestou do Peru navštívil i Kolumbii a Chile, v Limě také oznámil další pomoc latinskoamerickým zemím v objemu přes 240 milionů dolarů (asi šest miliard Kč), která má jít zejména na pomoc s rostoucí migrací.
Americký ministr zahraničí se v Limě také setkal s několika bojovníky za lidská práva z Kuby, Nikaraguy a Venezuely, tedy ze zemí, kde vládnou autoritářské režimy a jejichž vlády za represe vůči opozici a za nesvobodné volby Spojené státy i další země OAS dlouhodobě kritizují. Kvůli této kritice loni v listopadu požádala o vystoupení z OAS nikaragujská vláda prezidenta Daniela Ortegy a už v roce 2017 to udělal venezuelský prezident Nicolás Maduro. Podle zakládají charty OAS proces vystoupení trvá dva roky, Nikaragua nicméně letos v dubnu uvedla, že vystupuje s okamžitou platností. Sporné je členství Venezuely, kterou od roku 2019 zastupuje u OAS opoziční lídr Juan Guaidó, jehož tehdy řada zemí, v čele s USA a Kolumbií, uznala prozatímní hlavou Venezuely. Ve čtvrtek se valné shromáždění OAS odmítlo zabývat návrhem odebrat Guaidóovi jeho zastoupení u této organizace, uvedla agentura AFP.
OAS sdružuje přes tři desítky států, které leží na americkém kontinentě a v Karibiku, organizace vznikla v roce 1948. Zakládajícím členem byla i Kuba, kterou ale organizace částečně vyloučila v roce 1962, kdy rezolucí rozhodla o zákazu účasti kubánské komunistické vlády na zasedání této organizace. Kuba jako země ale formálně členem stále je.
Valné shromáždění OAS by se mělo ještě mimo jiné zabývat situací na Haiti, které už roky sužuje ekonomická i politická krize a násilí gangů a kde nyní po třech letech zaznamenali první případy cholery, včetně několika úmrtí. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden varovala před nekontrolovatelným šířením této nemoci na Haiti.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.