Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut i dvě další ukrajinská města. Velení armády má podle něj ke splnění tohoto cíle "velmi, velmi komplexní plán".

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

"Bachmut osvobodíme," řekl Zelenskyj novinářům ve čtvrtek ve Washingtonu, odkud později odcestoval do Kanady. "Myslím si, že osvobodíme i další dvě města," dodal Zelenskyj, nechtěl však konkretizovat které.

Ukrajinské ozbrojené síly mezitím ohlásily úspěchy v ofenzivě ve směru na pobřežní města Melitopol a Berďansk. Americký Institut pro studium války (ISW) navíc tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili.

Server Ukrajinska pravda uvedl, že se se ruským jednotkám, které se v současnosti brání v západní části Záporožské oblasti, nepodařilo od poloviny srpna zabránit ukrajinským jednotkám v postupu.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) označuje situaci na frontě za důležitý milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je rozdělit pozice ruské okupační armády na dvě části.

Dodal, že ukrajinské ozbrojené síly prorazily hlavní ruskou obrannou linii na jihovýchodě země s pomocí obrněných vozidel.

Jednotky překonaly protitankové překážky, včetně příkopů a betonových bloků známých jako "dračí zuby," u obce Verbove v Záporožské oblasti, potvrdil důstojník ukrajinských vzdušně-výsadkových sil.

Zelenskyj v rozhovorech s novináři v USA také trval na tom, že Ukrajina svou protiofenzívu tuto zimu nezastaví a vyjádřil naději, že Kyjevu se podaří využít slabiny Ruska. Uznal, že nadcházející období bude složité, ale připomněl, že Ukrajina "má zkušenosti z loňského roku" .

Ukrajinský prezident konstatoval, že není expertem na armádu, ale podle jeho názoru by měl ruský prezident Vladimir Putin invazi zastavit, protože "přišel o spoustu lidí, o profesionální armádu. Jsou mrtví."

Podle předsedy sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Marka Milleyho má ale ukrajinská armáda na svou protiofenzívu 30 až 45 dní, než se počasí zhorší a začne bránit dalším operacím. Milley poznamenal, že Ukrajinci postupují pomaleji, než se očekávalo, ale těžké boje stále pokračují.

Milley pro BBC zdůraznil, že je příliš brzy na to, aby se dalo říct, zda protiofenzíva Kyjeva selhala. Podle něj Ukrajina postupuje vytrvale skrze ruské obranné linie a konflikt je dlouhý, pomalý a těžký s mnoha ztrátami, což bylo ale očekávané.

Milley rovněž uvedl, že jak Spojené státy, tak Jižní Korea jsou znepokojeny plány Severní Koreje poskytnout Rusku zbraně pro použití na Ukrajině. Podle něj toto spojenectví ukazuje na chybu Ruska, když zahájilo invazi na Ukrajinu.

Britský protějšek Milleyho Tony Radakin zastává názor, že Ukrajina v této válce vyhrává a Rusko prohrává. Dodal, že ruským cílem bylo podmanit si Ukrajinu, což se nepodařilo. Ukrajina získala zpět 50 procent území, které bylo Ruskem obsazeno.

Aktuálně pokračují ukrajinské síly v protiofenzivních operacích v Doněcké oblasti a v Záporožské oblasti. Ruské síly naopak pokračují v útočných operacích východně od Charkova. Podle jednoho z nejvýše postavených ukrajinských generálů, Oleksandra Tarnavského, byl dosavadní pomalý postup Ukrajinců způsoben vysokou hustotou zaminování provedeného Ruskem.

Na hranicích Česka s Německem budou pokračovat hraniční kontroly

04.12.2023 15:37 Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a…

Izraelci podnikli přes noc asi 200 úderů proti Hamásu v Gaze

04.12.2023 12:46 Izraelská armáda přes noc podnikla údery proti zhruba dvěma stovkám cílů v Pásmu Gazy, zatímco po…

Válka na Ukrajině se nachází v nové fázi. Rusové útočili drony

04.12.2023 09:22 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu…

Ukrajina oznámila, že Rusko přišlo od začátku invaze o 332 040 vojáků

03.12.2023 21:25 Ukrajina v neděli oznámila, že Rusko přišlo od začátku invaze 24. února 2022 až dosud o 332 040…

Izraelské útoky v Pásmu Gazy si vyžádaly přes 15 000 mrtvých a 40 000…

03.12.2023 15:50 Izraelské útoky v Pásmu Gazy si vyžádaly více než 15 000 mrtvých a dalších více než 40 000 lidí…

Islámský útočník v Paříži zabil turistu a další dva zranil

03.12.2023 11:41 V sobotu došlo v centru Paříže k útoku, při němž islámský útočník zabil turistu a další dva zranil.…

První dáma Ukrajiny Zelenská nechce, aby byl její manžel znovu prezidentem

03.12.2023 10:57 První dáma Ukrajiny Olena Zelenská pro britský týdeník Economist uvedla, že nechce, aby byl její…

Macron tvrdí, že izraelský cíl zlikvidovat Hamás může skončit desetiletou…

03.12.2023 09:06 Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu varoval, že izraelský cíl zlikvidovat palestinskou…

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Související:

Nejnovější