Zelenskyj telefonicky hovořil s Fialou o útocích Ruska na civilisty

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj, foto: X/Volodymyr Zelenskyj
Pavel Dratva , ČTK 13. března 2022 20:51 | akt. 13. března 2022 21:54
Sdílej:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky hovořil s českým premiérem Petrem Fialou a britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem.

"Mluvili (jsme) o boji ukrajinských lidí proti ruské agresi, o zločinných útocích Ruska na civilisty," uvedl na twitteru Zelenskyj k jednáním s oběma předsedy vlád. Zároveň poznamenal, že partnerům poděkoval za důležitou podporu.

Šéf české vlády na svém twitteru napsal, že s ukrajinským prezidentem hovořil o pomoci pro jeho napadenou zemi. "Aktuální situace na Ukrajině je velmi složitá. Ujistil jsem ho, že dodávky humanitární i vojenské pomoci z České republiky na Ukrajinu budou pokračovat i nadále," sdělil předseda vlády.

Britský ministerský předseda podle agentury Reuters Zelenskému řekl, jeho země bude pokračovat v hledání dalších možností, jak posílit ukrajinskou obranu. Oba lídři také "odsoudili vraždy (novináře) Brenta Reynauda, bezpočtu nevinných Ukrajinců a únosy starostů měst Dniprorudne a Melitopol," uvedla kancelář britského premiéra.

Fiala na twitteru také uvedl, že krátce před telefonátem měl jednání s hejtmany ohledně aktuální situace. "Na pracovním jednání vlády s hejtmany se bavíme o tom, jak řešit příliv lidí z válkou zasažené Ukrajiny, kteří utíkají před ruskou agresí. Kraje sdílejí svoje zkušenosti s pomocí, hledáme způsoby, jak jim pomoci. Situace není jednoduchá, ale věřím, že ji zvládneme," napsal.

Stalo se
Domácí
Petr Fiala

Spolu představilo program pro sněmovní volby. Fiala vyrazí do regionů

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.

České celebrity
Mahulena Bočanová

Mahulena Bočanová ve válce s podvodníky. Někdo se za ni vydává

Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí v září. Meteorologové naznačili, jaký bude začátek školního roku

Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

K odhalení vraždy na Kolínsku pomohla nehoda odcizeného automobilu

Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.