Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes obvinil Rusko, že úmyslně zdržuje plavbu lodí, které mají vyvézt do světa obilí z ukrajinských přístavů, a uměle tak vytvořilo frontu, ve které je už na 150 plavidel. "Ruská brzda" podle Zelenského zavinila, že Ukrajina nemohla vyvézt asi tři miliony tun obilí, které by stačilo nakrmit deset milionů lidí.
Ruským cílem je podle prezidenta přimět statisíce lidí, aby jako migranti hledali útočiště v Turecku a v Evropě.
Ukrajina patří mezi hlavní světové exportéry obilí, na dodávkách jsou závislé některé chudší země v Africe a na Blízkém východě. Na Ukrajinu podle BBC připadá 42 procent slunečnicového oleje, 16 procent kukuřice a devět procent pšenice prodávaných na světovém trhu.
Na konci července se strany v Istanbulu dohodly na podmínkách obnovy přepravní trasy přes Černé moře. V Istanbulu bylo vytvořeno monitorovací centrum, aby dohlíželo na plnění těchto podmínek. Na základě dohody, která měla platit 120 dnů, vyplula první loď s nákladem ukrajinské kukuřice z Oděsy 1. srpna.
"V těchto týdnech se situace okolo exportu obilí stále více vyhrocuje. Nepřítel dělá vše pro to, aby zpomalil náš vývoz potravin. Soudím, že Rusko těmito kroky naprosto vědomě rozdmýchává potravinovou krizi, aby byla stejně palčivá jako v prvním pololetí," řekl Zelenskyj ve večerním projevu podle listu Ukrajinska pravda. "K dnešnímu dni více než 150 lodí čeká ve frontě, aby splnily smluvní závazky o dodávkách naší zemědělské produkce. Je to umělá fronta. Vznikla jen proto, že Rusko vědomě zdržuje plavbu," zdůraznil.
Šéf státu uvedl, že Rusko tak brzdí vývoz zemědělských výrobků do Egypta, Tuniska, Alžírska, Maroka, Libanonu, Iráku, Číny, Bangladéše a Indonésie. "Naši partneři, OSN, Turecko a další, byli plně informováni o této situaci," dodal.
"Ruská brzda" podle Zelenského způsobila, že Ukrajina nemohla vyvézt asi tři miliony tun obilí, které by stačilo nakrmit deset milionů lidí. "Rusko dělá vše pro to, aby se přinejmenším statisíce těchto lidí staly vynucenými migranty, kteří budou hledat útočiště v Turecku či ve státech Evropské unie, jinak zahynou hlady. Musíme s partnery udělat vše, aby se dohoda o exportu obilí nejen zachovala, ale aby fungovala na sto procent," zdůraznil šéf ukrajinského státu.
Kvůli ruské agresi bylo v ukrajinských přístavech podle Kyjeva zablokováno na 20 až 25 milionů tun obilí. Některé přístavy zaminovaly ukrajinské jednotky kvůli obavám z vylodění ruských jednotek, přepravní trasu ohrožovaly i operace ruského námořnictva.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes novinářům řekl, že nevidí překážky pro prodloužení červencové dohody, díky které bylo podle něj vyvezeno osm milionů tun obilí. "Neexistuje žádná překážka pro prodloužení exportní dohody. Viděl jsem to při rozhovorech, které jsem včera večer vedl s (ukrajinským prezidentem Volodymyrem) Zelenským, a také při rozhovorech, které jsem (minulý týden) vedl s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem," citovala Erdogana televize NTV.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.