Zeman může mít vyživovací sondu do žaludku měsíce a vést normální život

Miloš Zeman na záběrech z nemocnice
Miloš Zeman na záběrech z nemocnice, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 9. listopadu 2021 10:23
Sdílej:

Vyživovací sondu do žaludku, jakou má podle nedávného vyjádření chirurga Pavla Pafka zavedenou prezident Miloš Zeman, může mít pacient i mnoho měsíců a může s ní vést normální život. Může také normálně jíst, sondou dostává umělou stravu jako nutriční doplněk. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda České gastroenterologické společnosti Ondřej Urban, který působí ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Vyživovací sonda je podle Urbana asi dvaceticentimetrová plastová trubička, která se zavádí endoskopicky přes stěnu břišní. Pomáhá pacientům, kteří nesní takovou dávku potravy, jakou by potřebovali. Příčin, proč jí pacient méně, může být podle Urbana mnoho. "Často jsou to nemocní po cévní mozkové příhodě, kteří nemůžou polykat. Nemocní, kteří mají onemocnění jícnu, třeba i nádorové, pro které nemohou jíst," řekl. Zpravidla jde o pacienty, kteří potřebují přijímat doplňkovou výživu po delší dobu, tedy několik týdnů až měsíců.

Na dotaz, zda se vyživovací sonda používá i u pacientů s cirhózou jater, lékař řekl: "Určitě jaterní cirhóza může vést k poruše výživy toho nemocného a může to být indikace k zavedení této sondy. Ale neléčí to tu chorobu, jen poruchu výživy, kterou v rámci té jaterní poruchy může mít."

Vyživovací sondu mohou mít pacienti podle Urbana zavedenou mnoho měsíců, použití po dobu let je vzácnější. Životnost sondy je totiž podle lékaře velmi dlouhá, pokud se použitý materiál poničí, je možné jej jednoduše vyměnit. "Samozřejmě s tím může vést normální život a je velká výhoda, že si to může sám obsluhovat," poznamenal Urban. Pacient se sondou může normálně jíst a jako nutriční doplněk dostává přes sondu speciální roztok umělé stravy. Podle lékaře to může být třeba jeden nebo dva decilitry umělé stravy každé čtyři hodiny. "To posiluje jeho výživu nad rámec toho, co sní ústy," doplnil.

Prezident Zeman je od 10. října léčen v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Lékařské konzilium, které jeho zdravotní stav posoudilo, se minulý týden shodlo na tom, že stav prezidenta i nadále vyžaduje hospitalizaci. Zeman se podle lékařů nemůže naplno věnovat pracovním povinnostem. Určit prognózu vývoje prezidentova zdravotního stavu je obtížné, bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo "obtížně léčebně ovlivnitelné". Nezbytná je také spolupráce pacienta. Chirurg Pafko, který je rovněž členem konzilia, v minulých dnech serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že Zemanovi zůstává vyživovací sonda do žaludku. Řekl také, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu.

Stalo se
Zahraničí
Marco Rubio

Mírová jednání očima Evropanů: Tlačí se na Kyjev, Moskva má klid

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

České celebrity
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.

Jiří Mádl to možná tušil. Na jeho Vlny se naladili i Slováci

Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku. 

České celebrity
Pietní místo pro Annu Slováčkovou

Anně Slováčkové (†29) splní všechna přání. Felix řekl, jak to bude s hrobem

Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu. 

Zahraničí
Donald Trump

Trump nevyloučil konec amerických snah o dosažení míru

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.