Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl žádostem 127 Čechů o souhlas se vstupem do ukrajinských ozbrojených sil. Schválení nedoporučilo ministerstvo vnitra, informoval na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na základě negativních stanovisek ministerstev obrany a vnitra prezident v uplynulých dnech už zamítl zhruba devadesátku žádostí o vstup do ukrajinské armády, naopak stovce Čechů to povolil.
Ukrajina čelí od konce února ruské invazi. Premiér Petr Fiala (ODS) se na začátku března se Zemanem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí. Premiér tehdy uvedl, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení. Na Pražský hrad se v té době obrátilo asi 300 zájemců o výjimku pro zapojení do cizí armády.
Podle informací Hradu z 11. května Zeman povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům, s čímž souhlasil i předseda vlády. Zhruba o 14 dnů později Hrad uvedl, že 11 obdobným žádostem prezident nevyhověl, protože je nedoporučilo ministerstvo obrany. O vstup do ukrajinské armády podle Jany Zechmeisterové z tiskového oddělení ministerstva obrany žádali profesionální vojáci a především příslušníci aktivní zálohy, kteří jsou potřeba zejména k zajištění obranyschopnosti ČR. Dalších 80 žádostí prezident zamítl počátkem měsíce na základě negativního vyjádření ministerstva vnitra. Ovčáček tehdy uvedl, že někteří z těchto žadatelů jsou ve vězení nebo ve vazbě.
Podle dostupných informací se čeští dobrovolníci do bojů na Ukrajině již zapojili, podrobnosti o jejich počtu ale nejsou k dispozici. Koncem března se objevily snímky, které některé z nich zachycují v Irpini u Kyjeva. S dalšími mluvili čeští novináři působící na Ukrajině.
Vedle českých dobrovolníků Ukrajině pomáhá i český stát, který do země bránící se ruské agresi posílá vojenské vybavení, včetně těžkých zbraní.
Nebylo to tak veřejnosti prezentováno, ale zlom v boji Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou nastával již před několika týdny. Tehdy herečka a zpěvačka přišla o jednu z hlasivek. Poslední dny života pak byly podle přátel zesnulé jedním velkým trápením.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.