Zeman záměrně rozděloval společnost, řekl Fiala. Těší se na spolupráci s Pavlem

Bývalý prezident Miloš Zeman záměrně rozděloval společnost a Česko vystavil zkoušce, zda zůstane parlamentní demokracií, uvedl po dnešní inauguraci nového prezidenta Petra Pavla na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Těší se na spolupráci s Pavlem, který chce spojovat, respektovat ústavu a jasně se hlásí k prozápadní orientaci země.

Petr Fiala (ODS)

Fiala uvedl, že skončila desetiletá éra Zemanova prezidentství. "Prezidenta, který záměrně rozděloval společnost, znejišťoval naši zahraničněpolitickou orientaci a nerespektoval ústavní tradici, což Českou republiku vystavilo těžké zkoušce, zda zůstane parlamentní demokracií," doplnil.

Pavel chce naopak společnost spojovat, respektovat ústavu včetně jejího ducha a jasně se hlásí k prozápadní orientaci země, podotkl Fiala. "Těším se na spolupráci a věřím, že budeme společně pracovat ve prospěch ČR a jejích občanů," řekl. Pavlovi popřál, aby byl úspěšným prezidentem a podařilo se mu naplnit velká očekávání lidí.

Fiala měl radost z toho, jak vypadala inaugurace. "Bylo to velmi důstojné a ve svém projevu prezident Pavel potvrdil to, s čím mu lidé dali důvěru a zvolili ho," řekl novinářům na Pražském hradě. Blízké bylo Fialovi i Pavlovo vyjádření, že Česko má být přiměřeně sebevědomé a neříkat si, že na něm nezáleží.

Atmosféra na inauguraci byla podle Fialy tentokrát jiná než před pěti a deseti lety, kdy skládal slib prezident Zeman. "Očekávání jsou velká, je tu cítit radost, ulehčení, důvěra v budoucnost," konstatoval.

S Pavlem se bude podobně jako se Zemanem scházet Fiala zhruba jednou měsíčně. "Domluvili jsme se na nějakém rytmu, ale budeme i v pravidelnějším kontaktu. Máme moderní komunikační technologie včetně mobilů, takže cokoliv bude potřeba, budeme operativně řešit," řekl premiér patrně v narážce na to, že Zeman mobilní telefon nevlastnil.

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Související:

Nejnovější