Po dlouhé nemoci dnes v Británii zemřela v 68 letech Barbara Wintonová, dcera sira Nicolase Wintona, zachránce československých židovských dětí. ČTK o tom informovala Magdaléna Šebestová s odkazem na Wintonové syna Laurence.
Wintonová několikrát navštívila Českou republiku, česky jí také vyšla kniha "Není-li to nemožné", v níž popsala životní příběh svého otce. Sama se problematice uprchlictví také aktivně věnovala. Pořádala přednášky i na českých středních školách a pravidelně přijížděla na Forum 2000.
Podle syna zemřela dnes ráno obklopená svou rodinou. Cítila podle něj jako nespravedlnost, že svět opouští tak brzo, zanechala na něm ale určitě svou stopu, uvedl. Činila tak tím, že přes 30 let lidem pomáhala svými terapiemi, cestovala po světě a požadovala, aby svět více dělal pro uprchlíky. Pohřeb se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.
Barbara Wintonová se narodila 23. října 1953. Po střední škole studovala homeoterapii na London College of Homeotherapy. Později se věnovala alternativní terapii a zdravé životosprávě a žila s rodinou v hrabství Herefordshire. Velkou část svého života věnovala svému otci, kterého doprovázela na jeho cestách po světě, především do České republiky. Barbara Wintonová se také aktivně účastnila akcí spojených s hrdinským činem svého otce a pomáhala udržovat kontakty s "Wintonovými dětmi".
Její otec Nicolas Winton jako mladý bankéř ze své vlastní vůle organizoval v počátcích války v Československu odjezdy židovských dětí do Británie. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Skoro sedm stovek dětí tak zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech.
Po válce se Winton živil jako makléř a o svém hrdinství veřejně nemluvil. "Jak známo, byl to muž, který se vždycky díval do budoucnosti. Když jsem vyrůstala, byla to pro něj už dávná historie. Doma se o tom mluvilo, ale nijak se to neprosazovalo," uvedla o svém otci při své návštěvě Prahy v roce 2015 krátce poté, co její otec zemřel ve věku 106 let. Do povědomí širší veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi", které zorganizovala BBC v roce 1988, téměř půlstoletí po jeho hrdinských činech.
Česká reprezentace dnes vstoupí do letošního mistrovství světa v hokeji, na kterém bude obhajovat zlato z loňského domácího šampionátu. Na telefonát stále čeká nestarší český hokejista Jaromír Jágr. "Osmašedesátka" zveřejnila vtipnou fotografii čtveřice útočníků, z nichž je jediným absentérem v národním týmu.
Slovensko bylo jedinou členskou zemí Evropské unie, která měla zastoupení na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války. Premiér Robert Fico (Smer-SD) se zachoval podobně jako před lety tehdejší český prezident Miloš Zeman.
Meghan Markle čelí ostře sledované žalobě za 10 milionů dolarů! Fanynka, která se pokusila zopakovat její „zázračný“ recept na koupelové soli z Netflixu, skončila s katastrofálními popáleninami. Původně relaxační rituál se tak změnil v noční můru – a právní drama může teprve začínat.
Českou hereckou obcí otřásla během svátečního čtvrtečního dne zpráva z nejsmutnějších. Ve vysílání České televize projevila velké emoce Iva Janžurová, kterou zasáhlo úmrtí Jiřího Bartošky.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.