Žena se probrala při operaci. Nyní vysoudila vysoké odškodné

Odškodné ve výši 200.000 zlotých (asi 1,1 milionu Kč) po letech vysoudila polská pacientka, která se náhle probrala uprostřed operace. O verdiktu soudu v Bydhošti informovala televize TVN 24. Předčasná probuzení z narkózy se podle odborníků stávala i dříve, ale v Polsku šlo o první soudní proces, který pacientka vyhrála, uvedla stanice.

Soudy, ilustrační fotografie.

Pacientku po neplánovaném probuzení zalila vlna bolesti a současně byla naprosto bezmocná: přestaly fungovat prostředky, které jí uspaly vědomí, ale nadále účinkovaly látky ochromující její svaly, a tak žena nebyla s to křičet o pomoc, zatímco operace pokračovala ještě 30 minut - bez narkózy či alespoň znecitlivění.

"Cítila jsem se jako zavřená v rakvi. Bylo to děsivé," vylíčila traumatizující zážitek Beata Szulcová z města Świecie, ležícím na severu Polska. "Nejprve mě napadlo, zda vůbec žiji," dodala s tím, že "uvnitř člověka je strašná tma".

Anestezioložka před soudem podle TVN 24 připustila, že si všimla, že pacientčina ruka se mírně pohnula, ale rozhodla se to ignorovat. "Tvrdila, že spěchala, že ji přestala psát propisovačka, že se jí chtělo na záchod, a to vše se dělo během té operace," uvedla advokátka Aneta Naworská. Lékařka podle ní připustila, že nikdo na operačním sále nechtěl uvěřit pacientce, že skoro celou operaci cítila vše, co se s ní dělo.

"Nastoupilo ohromující ticho. Sál byl naprosto konsternován a podezírám je, že nevěděli, co říct. Ale pak se ozvala paní doktorka, co to prý vykládám," zavzpomínala někdejší pacientka na okamžik, kdy mohla dát najevo, co se stalo. O odškodnění pak bojovala dalších sedm let.

Verdikt ještě není pravomocný, ale obhajobě se prý jen stěží podaří zpochybnit posudky znalců, podle nichž pacientka dostala narkózu v nesprávném množství.

Nynější ředitel kliniky se odmítl vyjádřit, zda anestezioložka v nemocnici stále pracuje a zda za své selhání nesla nějaké důsledky, dodala TVN 24.

Témata: soudy | Polsko | lékaři

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama