Fiala získal na kongresu ODS 510 z 510 platných hlasů, post obhájil i Stanjura

Premiér Petr Fiala bude další dva roky pokračovat v roli předsedy občanských demokratů. Ve funkci, kterou zastává od ledna 2014, ho dnes potvrdil stranický kongres v Praze 510 z 510 platných hlasů delegátů. Fiala neměl protikandidáta a tak jako při předchozích kongresech přesáhla jeho podpora 90 procent. Delegátům bylo vydáno celkem 534 volebních lístků, uvedl předseda volební komise Petr Bendl. Z platných lístků měl Fiala podporu stoprocentní. Prvním místopředsedou ODS byl v nepřítomnosti zvolen ministr financí Zbyněk Stanjura, obdržel 477 z 524 platných hlasů.

30. kongres ODS

30. kongres ODS | zdroj: YouTube

Hlasování o předsedovi i zbytku nejužšího vedení předcházel blok vystoupení předsedů vládních koaličních stran. "Je přirozené, že se přátelé se rádi potkají a my jsme přátelé," řekla novinářům při příchodu na kongres šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Promluví také ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Mezi hosty je i odborářský předák Josef Středula.

Po úvodní projekci a státní hymně Perebyjnis poděkoval za pozvání. Vystoupení diplomata cizího státu na sněmu politické strany označil za nestandardní záležitost, připomněl však, že žijeme v nestandardní době. V této souvislosti upozornil na události v Buče, kde ruští vojáci vraždili civilisty. "Je mi ctí spolupracovat se zemí, jejímž premiérem je Petr Fiala," dodal v závěru projevu velvyslanec a vysloužil si potlesk vestoje. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ve své řeči zdůraznila, že i po volbách dobře funguje partnerství ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Věnovala se i tématům spojeným s probíhající válkou na Ukrajině, vyzvala ke snížení závislosti na ruských nerostných surovinách, především plynu a ropě.

Také v průběhu projevu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zazněl potlesk, když ministr práce a sociálních věcí pochvalně hovořil o premiérovi Petru Fialovi. "Jsem velmi rád, že jsme do toho šli," řekl o volební spolupráci. Přiznal přitom, že byl zprvu ohledně občanských demokratů opatrný. Nyní doufá, že projekt Spolu bude pokračovat.

Vít Rakušan (STAN) nepochybně mnohé lidi v sále překvapil, když Fialu označil za nejsilnějšího lídra kterékoliv z politických stran v České republice. "Ale nesmíme ho rozmazlit," poznamenal s ohledem na fakt, že vládu pětikoalice čekají ještě více než tři roky úřadování. Dosavadní fungování kabinetu ocenil.

Petr Fiala v nominačním projevu zdůraznil, že do čela strany kandiduje už popáté a převzal ji na pokraji života a smrti. Premiér zdůraznil, že ODS stále čeká spousta těžká práce ve Strakově akademii a na jednotlivých ministerstvech. Podle něj bude strana na vrcholu, až obstojí v této probíhající zkoušce.

Jediný kandidát na předsedu ODS prohlásil, že platí všechny sliby, které vláda dala, ačkoliv se musí popasovat s novými a nečekanými problémy. Za první úkol pro kabinet proto považuje zvládnutí uprchlické vlny z válkou zmítané Ukrajiny. Pokud ji Česko zvládne, předejde podle něj dalším společenským problémům.

Fiala komentoval také inflaci, vinu za ni podle něj z velké části nesou Andrej Babiš a přechozí vláda hnutí ANO a sociální demokracie. Opoziční strany, tedy i SPD, pak obvinil ze zneužívání dopadů války na Ukrajině. Následně získal silný mandát, dostal 510 z 510 platných hlasů.

"Je to nesmírně silný mandát pro to, abychom mohli uskutečňovat všechny nezbytné kroky, o kterých jsem mluvil," řekl staronový předseda ODS bezprostředně po volbě. "Budu se snažit o to, aby příští volební kongres ODS za dva roky probíhal tak, že Občanská demokratická strana bude ve stejné kondici a ve stejné náladě, jako je dneska," řekl delegátům a sklidil potlesk.

O čtyři řadové místopředsednické pozice se uchází pět kandidátů. Jsou mezi nimi dva členové vlády, ministr kultury Martin Baxa a ministr Dopravy Martin Kupka. Dále na funkci aspirují senátor Tomáš Goláň, europoslanec Alexandr Vondra a pražský zastupitel Zdeněk Zajíček.

Senátor Goláň se však v projevu nominace vzdal s vysvětlením, že toho pro ODS ještě neodpracoval tolik, aby ho to opravňovalo k tomu, aby se o pozici ucházel.

Místopředsedy ODS byli zvoleni všichni kandidáti, kteří se o pozici ucházeli. Nejvíce hlasů, konkrétně 482, získal europoslanec Alexandr Vondra, do vedení strany míří i ministři Martin Kupka a Martin Baxa a pražský zastupitel Zdeněk Zajíček.

Lídři vládních stran při příchodu na jednání připouštěli, že strany vedou debaty o společném prezidentském kandidátovi. "Bylo by zodpovědné, abychom se minimálně na vládní úrovni bavili, kdo by měl dostat naši podporu," řekl šéf STAN Vít Rakušan. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky hledání kandidáta zbrzdilo dění na Ukrajině po ruské vojenské invazi.

První den kongresu byl v pátek určený hlavně politické diskusi, kterou zahájili vrcholní představitelé občanských demokratů. Fiala v projevu rekapituloval cestu ODS pod svým vedením od roku 2014, ocenil vznik koalice Spolu i to, že vláda v Česku se již neopírá o komunisty a proruské extremisty. Dnešní kandidátský projev má být podle něj naopak zaměřený na vládní vize do budoucna.

Z dosavadního vedení ODS nebude funkci místopředsedy obhajovat šéf Senátu Miloš Vystrčil. Bez protikandidáta jde do obhajoby funkce vedle Fialy i první místopředseda a ministr financí Zbyněk Stanjura. O místa řadových místopředsedů mají zájem vedle dosavadních - ministrů Martina Baxy, Martina Kupky a europoslance Alexandra Vondry - také senátor Tomáš Goláň a pražský zastupitel a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Z dosavadních nominací tak plyne, že vedení ODS zůstane bez zastoupení žen.

Témata: ODS | Petr Fiala (ODS)

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno přes 360 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 17:57 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

V ČR je zhruba 75 až 80 procent uprchlíků, kteří se zde registrovali,…

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

Sdružení přestane ve středu blokovat dezinformační weby

24.05.2022 14:58 Aktualizováno Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokuje osm dezinformačních webů, jejichž domény…

Od počátku války dostalo v Česku víza 353.412 uprchlíků

24.05.2022 12:11 Aktualizováno V pondělí Česko udělilo běžencům z Ukrajiny 2097 víz, o 109 více než před týdnem. Od počátku války…

Související:

Nejnovější