Zmrazené platy se od září o 10 procent zvýší i lidem ve státní službě

Zmrazené platy se od září zvýší nejen zaměstnancům veřejného sektoru, ale i ve státní službě. Zvednou se o deset procent. Dohodli se na tom dnes odboroví předáci s lídry vládních stran. Po jednání to řekl šéf vládních lidovců a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na navýšení bude do konce roku z rozpočtu potřeba 1,1 miliardy korun. Dohoda na růstu výdělků zaměstnanců státu a veřejných služeb pro příští rok se dnes nenašla.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Pro letošek se plat zmrazil úředníkům, pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím. Podle Jurečky by si tak mělo od září polepšit kolem 365.000 lidí. Původně měli dostat přidáno jen pracovníci veřejných služeb, ne zaměstnanci státu. "Dnes jsme za vládní koalici představili kompromis, aby se zvýšil plat i pro zaměstnance pod státní službou od září... Nemáme uzavřenou otázku roku 2023," uvedl Jurečka. Podle něj platí ale dřívější dohoda, podle níž by se měly od ledna o deset procent zvednout tarify neboli základ platu policistům, hasičům a vojákům. O ostatních profesích se bude dál jednat.

Platy ve veřejné sféře stanovuje pět tabulek. Kabinet od září počítá s desetiprocentním zvýšením částek v první tabulce. Podle odborů se tak přidání týká nepedagogických pracovníků ve školství a nezdravotnických profesí ve zdravotnictví či lidí z příspěvkových organizací. Výdělek by tedy měl vzrůst zaměstnancům muzeí a galerií, hercům z divadel či hudebníkům z orchestrů, kuchařkám, uklízečkám, vrátným či školníkům. Do skupiny patří i úředníci samospráv. Spadají sem také třeba zaměstnanci sportovišť, pečovatelských služeb či domovů, které zřizují města. Tarif se zvedne i úředníkům či hygienikům ve státní službě.

"Jsme rádi, že náš tlak má pro rok 2022 výsledek a zaměstnanci, kteří měli od ledna nulu, obdrží od září deset procent," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podotkl, že výhled ekonomiky je "ještě krutější" než před pár měsíci.

Podle poslední predikce by průměrná inflace měla letos dosáhnout 16,2 procenta a příští rok 8,8 procenta. Dříve ministerstvo financí pro letošek očekávalo průměrné zdražení o 12,3 procenta a příští rok o 4,4 procenta. Nyní se čeká také růst sumy na výdělky, a to letos o 9,8 procenta a příští rok o 7,9 procenta. Dříve se pro letošek očekával šestiprocentní růst platů a mezd a pro příští rok o 6,2 procenta.

Odboráři už dřív kvůli platům pohrozili protesty. Devět odborových svazů veřejné sféry zůstává kvůli výdělkům ve stávkové pohotovosti a další čtyři je podporují, sdělil po jednání mluvčí svazů Pavel Bednář. Jurečka řekl, že kroku odborů nerozumí. "Když tady máme situaci, že pro rok 2022 jsme dohodnuti a máme dohodu na tom, že budeme v průběhu září jednat, tak já důvod nevidím," uvedl ministr. Podle předáků má stávková pohotovost podpořit vyjednávání o růstu výdělků na příští rok.

Odboráři a zástupci ministerstev budou spolu jednat o úpravě platových tabulek. Odborům vadí, že řada zaměstnanců veřejného sektoru má tarify pod minimální či zaručenou mzdou. Výslednou dohodu by pak podle Jurečky kabinet s předáky mohl uzavřít před koncem září.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával letos v prvním čtvrtletí veřejný sektor 712.100 lidí. Průměrný plat činil 40.352 korun. Meziročně se zvedl o dvě procenta. Polovina pracovníků pobírala víc než 37.633 korun.

Rakušan reaguje na demonstraci, varuje před manipulátory

28.09.2022 19:04 Lidé by se podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) neměli nechat zneužít…

Na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci proti Fialově…

28.09.2022 18:15 Aktualizováno V Praze se dnes konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle…

Unijní soud zamítl žalobu Agrofertu na europarlament kvůli utajování…

28.09.2022 11:41 Aktualizováno Tribunál Evropské unie dnes zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se…

Opozice navrhuje přesuny v navýšeném letošním rozpočtu za 48 miliard korun

28.09.2022 10:44 Opoziční poslanci navrhují v novele letošního státního rozpočtu přesuny v celkovém objemu zhruba 48…

V úterý přibylo 4212 nakažených, rostou i počty hospitalizací s covidem

28.09.2022 08:56 Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V…

Peterková je obžalována za lhaní o úmrtích po očkování, hrozí jí osm let…

27.09.2022 20:48 Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po…

Vláda zatím nepočítá s růstem platových tarifů od ledna

27.09.2022 17:54 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Související:

Nejnovější