AI vám řekne, kdy zemřete. Nová aplikace se těší nesmírné popularitě

lidé
lidé, foto: Pixabay
Libor Novák 5. prosince 2024 19:47
Sdílej:

Nová aplikace „Death Clock“ poháněná umělou inteligencí slibuje přesnou předpověď data úmrtí uživatelů a zároveň jim nabízí rady, jak toto datum co nejvíce oddálit. Tato aplikace, spuštěná v červenci, si rychle získala popularitu a podle údajů společnosti Sensor Tower byla stažena více než 125 000krát, uvedl server TechCrunch.

Death Clock využívá algoritmus vytrénovaný na více než 1 200 studiích zaměřených na délku lidského života. Na rozdíl od tradičních tabulek, které se spoléhají na jednoduché statistické modely, aplikace zahrnuje detailnější analýzu, jako je rodinná anamnéza, duševní zdraví nebo chronická onemocnění. Tvůrce aplikace Brent Franson tvrdí, že díky této technologii nabízí aplikace „významné zlepšení“ oproti standardním tabulkám očekávané délky života.

Použití aplikace začíná jednoduchým dotazníkem, který sbírá informace o věku, pohlaví a zdravotním stavu uživatele. Poté aplikace vypočítá předpokládané datum úmrtí. Například jeden z uživatelů zjistil, že by mohl žít do roku 2074, tedy do 90 let, přičemž při zlepšení návyků by mohl dosáhnout až 103 let.

Za roční poplatek ve výši 40 dolarů aplikace nejen předpovídá datum smrti, ale také nabízí konkrétní doporučení pro zlepšení životního stylu. Součástí aplikace je také vizuální odpočet času zbývajícího do smrti, který má motivovat k přijetí zdravějších rozhodnutí. Ačkoliv může působit morbidně, aplikace má i praktické využití. Jak uvedl finanční poradce Ryan Zabrowski, přesné odhady úmrtnosti mohou pomoci starším lidem lépe plánovat finance a zajistit, aby jim peníze vydržely až do konce života.

Kromě běžného využití v oblasti zdraví a financí by aplikace mohla mít širší dopad i na ekonomiku a finanční sektor. Přesné modely úmrtnosti by mohly ovlivnit pojišťovnictví, důchodové systémy nebo i investiční strategie.

Přesto zůstává otázka, zda podobné nástroje nezpůsobí u některých uživatelů úzkost nebo přehnané obavy. Skeptici upozorňují na možnost nepřesností algoritmu a na etické otázky, které vyvstávají při takto přesném predikování osobních informací. Tvůrci aplikace však věří, že její potenciál k pozitivním změnám v lidském životě převáží jakékoliv obavy. 

Témata:
Stalo se