NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.
Nové návrhy se zaměřují na snížení nákladů, zjednodušení procesu a zkrácení doby trvání mise. Rozhodnutí o volbě konkrétní strategie padne do druhé poloviny roku 2026. Uvedl to server CNN.
Od přistání roveru Perseverance v kráteru Jezero na Marsu v únoru 2021 vědci shromažďují vzorky hornin a prachu. Tato oblast, která byla kdysi místem dávného jezera a říční delty, by mohla poskytnout důkazy o existenci života na Marsu. Vrácení vzorků na Zemi je však technicky mimořádně náročné.
Obě nové strategie zahrnují podobnou architekturu mise. Na povrch Marsu bude přistávat Mars Ascent Vehicle, malá raketa, která dopraví nasbírané vzorky na oběžnou dráhu Marsu, kde se setká s evropským orbiterem, jenž je přiveze zpět na Zemi. Proces byl zjednodušen tak, aby vzorky byly dopraveny přímo na Zemi, čímž se eliminuje potřeba jejich umístění na oběžnou dráhu Měsíce, což bylo součástí původního plánu.
Metoda Sky Crane
Tato technologie byla úspěšně použita při přistání roverů Curiosity a Perseverance. Zahrnuje použití tepelných štítů, padáků a retroraket k zpomalení přistávací platformy, která následně spustí rover na povrch pomocí kabelu. Po úspěšném přistání se jeřáb odpojí a zřítí mimo přistávací zónu.
Nové komerční technologie
Tato varianta zahrnuje spolupráci s průmyslovými partnery, jako jsou SpaceX nebo Blue Origin, kteří by mohli dodat těžkotonážní přistávací modul. Tato metoda se spoléhá na nové průlomové přístupy v komerčním vesmírném průmyslu.
Obě nové strategie mají potenciál snížit náklady na 5,5 až 7,7 miliardy dolarů a umožnit návrat vzorků mezi roky 2035 a 2039. Tím by se celkové výdaje výrazně snížily oproti původnímu odhadu.
Mise Mars Sample Return je první svého druhu, která má za cíl přinést vědecké vzorky z obydlené planety zpět na Zemi. Tyto vzorky pomohou vědcům porozumět geologické historii Marsu, jeho klimatickému vývoji a možnému výskytu života v minulosti. Také připraví cestu pro budoucí lidské mise na Mars.
Čína rovněž plánuje vlastní misi Tianwen-3, která by mohla přivézt vzorky z Marsu již v roce 2031. Podle Billa Nelsona je důležité, aby Spojené státy nebyly předstiženy čínskou misí, která se soustředí na rychlé získání vzorků bez širší analýzy.
Tento projekt NASA je nejen technologickou výzvou, ale také přelomem v porozumění Marsu a vývoji sluneční soustavy, a může poskytnout odpovědi na otázku, zda na rudé planetě někdy existoval život.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.