NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.
Nové návrhy se zaměřují na snížení nákladů, zjednodušení procesu a zkrácení doby trvání mise. Rozhodnutí o volbě konkrétní strategie padne do druhé poloviny roku 2026. Uvedl to server CNN.
Od přistání roveru Perseverance v kráteru Jezero na Marsu v únoru 2021 vědci shromažďují vzorky hornin a prachu. Tato oblast, která byla kdysi místem dávného jezera a říční delty, by mohla poskytnout důkazy o existenci života na Marsu. Vrácení vzorků na Zemi je však technicky mimořádně náročné.
Obě nové strategie zahrnují podobnou architekturu mise. Na povrch Marsu bude přistávat Mars Ascent Vehicle, malá raketa, která dopraví nasbírané vzorky na oběžnou dráhu Marsu, kde se setká s evropským orbiterem, jenž je přiveze zpět na Zemi. Proces byl zjednodušen tak, aby vzorky byly dopraveny přímo na Zemi, čímž se eliminuje potřeba jejich umístění na oběžnou dráhu Měsíce, což bylo součástí původního plánu.
Metoda Sky Crane
Tato technologie byla úspěšně použita při přistání roverů Curiosity a Perseverance. Zahrnuje použití tepelných štítů, padáků a retroraket k zpomalení přistávací platformy, která následně spustí rover na povrch pomocí kabelu. Po úspěšném přistání se jeřáb odpojí a zřítí mimo přistávací zónu.
Nové komerční technologie
Tato varianta zahrnuje spolupráci s průmyslovými partnery, jako jsou SpaceX nebo Blue Origin, kteří by mohli dodat těžkotonážní přistávací modul. Tato metoda se spoléhá na nové průlomové přístupy v komerčním vesmírném průmyslu.
Obě nové strategie mají potenciál snížit náklady na 5,5 až 7,7 miliardy dolarů a umožnit návrat vzorků mezi roky 2035 a 2039. Tím by se celkové výdaje výrazně snížily oproti původnímu odhadu.
Mise Mars Sample Return je první svého druhu, která má za cíl přinést vědecké vzorky z obydlené planety zpět na Zemi. Tyto vzorky pomohou vědcům porozumět geologické historii Marsu, jeho klimatickému vývoji a možnému výskytu života v minulosti. Také připraví cestu pro budoucí lidské mise na Mars.
Čína rovněž plánuje vlastní misi Tianwen-3, která by mohla přivézt vzorky z Marsu již v roce 2031. Podle Billa Nelsona je důležité, aby Spojené státy nebyly předstiženy čínskou misí, která se soustředí na rychlé získání vzorků bez širší analýzy.
Tento projekt NASA je nejen technologickou výzvou, ale také přelomem v porozumění Marsu a vývoji sluneční soustavy, a může poskytnout odpovědi na otázku, zda na rudé planetě někdy existoval život.
Karlovy Vary aktuálně žijí nejen filmem, ale také hudbou – a v případě zpěváka Marcella a jeho ženy Lindy i šťastnou rodinnou novinkou. Manželé oznámili, že čekají miminko.
Napjaté vztahy mezi princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a zbytkem britské královské rodiny se znovu dostaly do centra pozornosti. Podle nové série tvrzení z královského zákulisí prý Harry ignoroval opakovaná varování své rodiny – včetně bratra prince Williama – kvůli „zoufalé touze usadit se a založit rodinu“.
Kim Kardashian se emotivně rozloučila se svou celoživotní přítelkyní Lindsay May, která letos v únoru podlehla rakovině. Na svém Instagramu zveřejnila sérii snímků z jejich společných chvil a připojila dlouhou a upřímnou vzpomínku, v níž popsala bolest z její ztráty a prázdnotu, kterou po sobě zanechala.
Herec Brad Pitt se po osmileté rozvodové bitvě s Angelinou Jolie snaží obrátit list. Jak uvádí magazín Us Weekly, hvězda filmu F1 otevřeně přiznává, že rozchod s Jolie zásadně ovlivnil jeho život a nadále ho tíží především narušený vztah s dětmi.
Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.
Na TikToku se šíří video s populárním fitness koučem vystupujícím jako @fitnesscoachbrad, který tvrdí, že pokud zřídka kdy onemocníte, je to známka potlačené imunity v důsledku stresu. Jeho teorie ale narazila na ostrou kritiku od odborníků – a lékaři ji označují za zavádějící a nebezpečně zkreslenou.
Herečka Iva Pazderková, která se v posledních týdnech stala výraznou tváří volební kampaně premiéra Petra Fialy, rozvířila další vlnu debat. V rozhovoru s novinářem Čestmírem Strakatým otevřeně řekla, že nechce mít děti – a že se s tímto rozhodnutím cítí dobře. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Zpěvačka Katy Perry se obrátila na soud se žádostí o vydání předběžného opatření proti 43letému bezdomovci Rossu Elliottu Hedrickovi, kterého obviňuje z opakovaného narušování jejího soukromí. Podle soudních dokumentů, které získal web TMZ, se muž bez pozvání dostavil na její pozemek v Santa Barbaře minimálně dvakrát během května – a podle bezpečnostní služby zpěvačky hrozí, že v tom bude pokračovat.
Villa Park v Birminghamu se v sobotu večer proměnil v epicentrum emocí, nostalgie a nezkrotné energie, když Ozzy Osbourne, legenda heavy metalu, vystoupil na pódium ke svému poslednímu živému koncertu. Před zraky desítek tisíc fanoušků, kteří už odpoledne zaplnili stadion v rámci akce Black Sabbath: Back to the Beginning, se Osbourne rozloučil stylově – na černém trůnu s křídly, ze kterého vyjel zpod pódia za ohlušujícího jásotu.
Princ Harry a Meghan Markle podle zdrojů serveru Page Six znovu výrazně osekali svůj tým, především v oblasti komunikace. Dvojice, která se od roku 2020 drží mimo oficiální královské povinnosti, se údajně snaží ušetřit – a to i kvůli nejisté budoucnosti svého kontraktu s Netflixem.
Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který tento týden ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.
Česko si příští týden odpočine od tropického počasí. Teploty se jen málokdy přehoupnou přes třicítku, uvedl ČHMÚ.cz.