Jsme ve vesmíru sami? NASA má možná důkazy o opaku, je tu ale zásadní problém

Mars, ilustrační fotografie.
Mars, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 9. ledna 2025 18:58
Sdílej:

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.

Nové návrhy se zaměřují na snížení nákladů, zjednodušení procesu a zkrácení doby trvání mise. Rozhodnutí o volbě konkrétní strategie padne do druhé poloviny roku 2026. Uvedl to server CNN.

Od přistání roveru Perseverance v kráteru Jezero na Marsu v únoru 2021 vědci shromažďují vzorky hornin a prachu. Tato oblast, která byla kdysi místem dávného jezera a říční delty, by mohla poskytnout důkazy o existenci života na Marsu. Vrácení vzorků na Zemi je však technicky mimořádně náročné.

Obě nové strategie zahrnují podobnou architekturu mise. Na povrch Marsu bude přistávat Mars Ascent Vehicle, malá raketa, která dopraví nasbírané vzorky na oběžnou dráhu Marsu, kde se setká s evropským orbiterem, jenž je přiveze zpět na Zemi. Proces byl zjednodušen tak, aby vzorky byly dopraveny přímo na Zemi, čímž se eliminuje potřeba jejich umístění na oběžnou dráhu Měsíce, což bylo součástí původního plánu.

Metoda Sky Crane

Tato technologie byla úspěšně použita při přistání roverů Curiosity a Perseverance. Zahrnuje použití tepelných štítů, padáků a retroraket k zpomalení přistávací platformy, která následně spustí rover na povrch pomocí kabelu. Po úspěšném přistání se jeřáb odpojí a zřítí mimo přistávací zónu.

Nové komerční technologie

Tato varianta zahrnuje spolupráci s průmyslovými partnery, jako jsou SpaceX nebo Blue Origin, kteří by mohli dodat těžkotonážní přistávací modul. Tato metoda se spoléhá na nové průlomové přístupy v komerčním vesmírném průmyslu.

Obě nové strategie mají potenciál snížit náklady na 5,5 až 7,7 miliardy dolarů a umožnit návrat vzorků mezi roky 2035 a 2039. Tím by se celkové výdaje výrazně snížily oproti původnímu odhadu.

Mise Mars Sample Return je první svého druhu, která má za cíl přinést vědecké vzorky z obydlené planety zpět na Zemi. Tyto vzorky pomohou vědcům porozumět geologické historii Marsu, jeho klimatickému vývoji a možnému výskytu života v minulosti. Také připraví cestu pro budoucí lidské mise na Mars.

Čína rovněž plánuje vlastní misi Tianwen-3, která by mohla přivézt vzorky z Marsu již v roce 2031. Podle Billa Nelsona je důležité, aby Spojené státy nebyly předstiženy čínskou misí, která se soustředí na rychlé získání vzorků bez širší analýzy.

Tento projekt NASA je nejen technologickou výzvou, ale také přelomem v porozumění Marsu a vývoji sluneční soustavy, a může poskytnout odpovědi na otázku, zda na rudé planetě někdy existoval život.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Robert Fico

Fico hrozil Ukrajině z Bruselu: Ukážeme Zelenskému, že jsme suverénní stát

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SSD) v Bruselu nekompromisně připomněl svůj postoj: pokud se nezmění situace kolem tranzitu plynu přes Ukrajinu, Slovensko zavede tvrdá reciproční opatření. Ta by mohla zasáhnout nejen politiku, ale i běžné Ukrajince, kteří se potýkají s následky války. Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) mu při jednáních kryla záda, zatímco tlak na Evropskou komisi roste.

České celebrity
Josef Trojan

Josef Trojan má problém. Po rodičích zdědil talent, ale i jednu nepříjemnost

Josef Trojan se o Vánocích připomněl českému národu v nové štědrovečerní pohádce Tři princezny. To ještě diváci netušili, čím si prochází v osobním životě. Trojan totiž přiznal, že se potýká s nepříjemným problémem. 

Zahraničí
Alexander De Croo

Belgický premiér De Croo čelil pokusu o otravu

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Světové celebrity
Vánoční koncert princezny Kate s názvem Together at Christmas

Princezna Kate slaví. Po roce plném nejistoty je dnešní den výjimečný

Princezna Kate ve čtvrtek slaví 43. narozeniny, které sice nejsou kulatým jubileem, přesto je lze označit za výjimečné. Loni si totiž nikdo v Británii nemohl být jistý tím, že se jich manželka prince Williama dožije. Sváděla totiž náročný a naštěstí i úspěšný boj s rakovinou.