NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.
Nové návrhy se zaměřují na snížení nákladů, zjednodušení procesu a zkrácení doby trvání mise. Rozhodnutí o volbě konkrétní strategie padne do druhé poloviny roku 2026. Uvedl to server CNN.
Od přistání roveru Perseverance v kráteru Jezero na Marsu v únoru 2021 vědci shromažďují vzorky hornin a prachu. Tato oblast, která byla kdysi místem dávného jezera a říční delty, by mohla poskytnout důkazy o existenci života na Marsu. Vrácení vzorků na Zemi je však technicky mimořádně náročné.
Obě nové strategie zahrnují podobnou architekturu mise. Na povrch Marsu bude přistávat Mars Ascent Vehicle, malá raketa, která dopraví nasbírané vzorky na oběžnou dráhu Marsu, kde se setká s evropským orbiterem, jenž je přiveze zpět na Zemi. Proces byl zjednodušen tak, aby vzorky byly dopraveny přímo na Zemi, čímž se eliminuje potřeba jejich umístění na oběžnou dráhu Měsíce, což bylo součástí původního plánu.
Metoda Sky Crane
Tato technologie byla úspěšně použita při přistání roverů Curiosity a Perseverance. Zahrnuje použití tepelných štítů, padáků a retroraket k zpomalení přistávací platformy, která následně spustí rover na povrch pomocí kabelu. Po úspěšném přistání se jeřáb odpojí a zřítí mimo přistávací zónu.
Nové komerční technologie
Tato varianta zahrnuje spolupráci s průmyslovými partnery, jako jsou SpaceX nebo Blue Origin, kteří by mohli dodat těžkotonážní přistávací modul. Tato metoda se spoléhá na nové průlomové přístupy v komerčním vesmírném průmyslu.
Obě nové strategie mají potenciál snížit náklady na 5,5 až 7,7 miliardy dolarů a umožnit návrat vzorků mezi roky 2035 a 2039. Tím by se celkové výdaje výrazně snížily oproti původnímu odhadu.
Mise Mars Sample Return je první svého druhu, která má za cíl přinést vědecké vzorky z obydlené planety zpět na Zemi. Tyto vzorky pomohou vědcům porozumět geologické historii Marsu, jeho klimatickému vývoji a možnému výskytu života v minulosti. Také připraví cestu pro budoucí lidské mise na Mars.
Čína rovněž plánuje vlastní misi Tianwen-3, která by mohla přivézt vzorky z Marsu již v roce 2031. Podle Billa Nelsona je důležité, aby Spojené státy nebyly předstiženy čínskou misí, která se soustředí na rychlé získání vzorků bez širší analýzy.
Tento projekt NASA je nejen technologickou výzvou, ale také přelomem v porozumění Marsu a vývoji sluneční soustavy, a může poskytnout odpovědi na otázku, zda na rudé planetě někdy existoval život.
Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí.
Německo, největší ekonomika Evropy, čelí třetímu po sobě jdoucímu roku recese, což je nejdelší období ekonomické stagnace od druhé světové války. Podle prvních odhadů Spolkového statistického úřadu se ekonomika v roce 2024 snížila o 0,2 %, čímž navázala na pokles o 0,3 % v roce 2023. Tyto údaje mohou být podle SkyNews ještě revidovány, nicméně pokud budou potvrzeny, poukazují na hluboké hospodářské problémy země.
Tragická událost otřásla klidným městečkem Spišská Stará Ves na východě Slovenska, kde ve čtvrtek odpoledne došlo k útoku nožem na místním gymnáziu. Podle dostupných informací, které potvrdily záchranné služby i policie, osmnáctiletý student vtrhl do budovy školy a zaútočil na několik osob. Následkem jeho činu zemřela zástupkyně ředitelky školy a jedna studentka. Další student byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice, uvedla agentura TASR.
Prezident Petr Pavel i letos pokračuje v cestách po krajích. V těchto dnech je i s první dámou Evou v Jihočeském kraji, kde přišla na řeč na ožehavé téma důchodů. Hlava státu dnešním seniorům vysvětlila, že schválená reforma na ně nemá žádný dopad.
Plzeň zažila během čtvrtečního dopoledne policejní manévry hned na dvou místech. V budově okresní správy sociálního zabezpečení byla nejprve nahlášena bomba. Později přijali strážci zákona oznámení o muži se zbraní. Nakonec se ukázalo, že ani v jednom případě lidem nic nehrozilo.
Nejradostnější zprávou na úvod probíhajícího týdne byla ta o narození prvního potomka Evy a Marka Adamczykových. Hvězdný pár přivítal na světě syna Kryštofa, kterého dvojice v prvních dnech po porodu před okolním světem chránila. Byli však i lidé, kteří o miminku měli informace z první ruky.
Hokejové Pardubice si procházejí těžkým obdobím na ledě, ale především mimo mantinely. Rok 2025 sice teprve začal, ale Dynamo se již muselo vypořádat se dvěma tragédiemi. Dnešní dohrávka zápasu s Litvínovem bude i z toho důvodu speciální.
Pohonné hmoty v Česku v uplynulých sedmi dnech zdražily tak výrazně, jak to ještě v minulém týdnu prakticky nikdo nečekal. Jenže na jeho konci oznámily Spojené státy sadu dosud nejrazantnějších sankčních opatření na ruskou energetiku. Sankce souvisí s odchodem administrativy Joea Bidena z Bílého domu. Smyslem jejich uvedení „na poslední chvíli“ je co možná nejvíce znesnadnit nastupující administrativě Donalda Trumpa případný appeasement vůči Rusku. Výsledkem je výrazný růst cen ropy.
Z Pavla Nedvěda, Dary Rolins a její dcery Laury se výhledově stane jedna rodina, protože bývalý fotbalista požádal zpěvačku o ruku a vyslechl si kýžené "ano". Složitější už je vztah popové hvězdy s dětmi někdejšího kapitána české fotbalové reprezentace.
Příchod nového poradce pro národní bezpečnost Mika Waltze naznačuje změnu přístupu Spojených států k ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle jeho vyjádření v pořadu This Week na stanici ABC hodlá nastupující prezident Donald Trump navázat vztahy a dialog s ruskou stranou, což považuje za klíčový krok k ukončení konfliktu.
Jiří Krampol si neustále stýská, že ho limitují zdravotní potíže. Jeden dlouhodobý problém jej trápí i v úvodu letošního kalendářního roku. Nezabránila mu to však v návštěvě exprezidenta Miloše Zemana.
Ivana Gottová či Jiřina Bohdalová si dělají obavy o miliardáře Leona Tsoukernika. Boháče postihl kolaps v jeho sídle v Chodové Plané po neodborné aplikaci anestetika. Na místě zasahoval záchranářský vrtulník, který podnikatele v bezvědomí přepravil do nemocnice. Podle dostupných informací to s Tsoukernikem nevypadá vůbec dobře.