Světová zdravotnická organizace (WHO) čelí vážným finančním potížím po oznámení Spojených států o plánovaném odstoupení z organizace, která byla jejím největším finančním přispěvatelem, uvedl server Politico.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve čtvrtek večer informoval zaměstnance prostřednictvím interního e-mailu o zavedení řady úsporných opatření, která zahrnují zmrazení náboru nových pracovníků, omezení cestovních výdajů a další kroky ke snížení nákladů.
Tedros uvedl, že rozhodnutí Spojených států prohloubilo již tak obtížnou finanční situaci organizace a přineslo značnou nejistotu zaměstnancům. WHO nyní bude schvalovat pouze nezbytné nábory v kritických oblastech a cestování bude omezeno na nejdůležitější mise technické podpory.
Veškeré schůzky musí probíhat virtuálně, s výjimkou výjimečných situací. Další opatření zahrnují omezení výměny IT vybavení, přehodnocení velkých smluv a pozastavení renovací kanceláří a kapitálových investic, pokud nejsou nezbytné pro bezpečnost nebo snížení nákladů.
Generální ředitel také vyzval zaměstnance, aby přispěli návrhy na mobilizaci zdrojů a zvýšení efektivity. „Tato opatření nejsou konečná a další kroky budou oznámeny později,“ uvedl Tedros v e-mailu.
Odborníci však varují, že snížení rozpočtu WHO by mohlo mít negativní dopad na globální zdraví. Fifa Rahman, konzultantka v oblasti globálního zdraví, označila tento krok za „masivní vlastní gól“ Spojených států, které se podle ní mohou stát zranitelnějšími vůči budoucím pandemiím. „Během poslední pandemie měly USA obrovské problémy s dezinformacemi. Bez WHO budou potřebovat spoustu štěstí při zvládání příští krize,“ uvedla Rahman pro server POLITICO.
Ve stejný den oznámil krajně pravicový italský vicepremiér Matteo Salvini návrh zákona, který by umožnil Itálii odstoupit od členství ve WHO. Italská premiérka Giorgia Meloni se zatím k tomuto návrhu nevyjádřila, uvedla agentura AFP.
Rozhodnutí Spojených států odstoupit z WHO bylo jedním z kontroverzních kroků administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa, která organizaci obviňovala z nedostatečné transparentnosti a selhání při zvládání pandemie covidu-19. Tento krok však kritizovali mnozí odborníci, kteří varovali, že oslabení WHO může ohrozit globální připravenost na budoucí zdravotní krize.
Epidemie chřipky a dalších respiračních onemocnění je v Česku na vzestupu, takže není divu, že viry si umí najít i některé známé osobnosti. Problémy se už o uplynulém víkendu projevily u Veroniky Žilkové. A protože byl víkend, bylo to s hledáním pomoci složitější.
Velký smutek zavládl v rodině písničkáře Tomáše Kluse. Během pouhých několika měsíců se hudebník loučí s druhým pejskem. Smutnou zprávu o mazlíčkovi Rodriguezovi zveřejnil ve středu na svém instagramovém profilu.
Opravdu to skončí omluvou a vyplacením odškodného? Británie řeší, zda mimosoudní vyrovnání mezi princem Harrym a mediálním domem News Group Newspapers bude opravdu poslední kapitolou sporu. Na řadě je teď policie, která se jako jediná ještě může záležitostí zabývat.
Karla Šípa znají lidé především jako baviče a moderátora, nicméně úspěšný byl i jako textař populární hudby. V jejích vodách si ostatně našel i první manželku, známou zpěvačku Marcelu Holanovou. A ta nemá problém přiznat, že jeho zradu nesla těžce.
Chřipka je v Česku společně s dalšími akutními respiračními infekcemi nadále na vzestupu, pokračuje tak celoplošná epidemie. Konstatoval to Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na sto tisíc obyvatel připadá 1940 nemocných, mezitýdenní vzestup činí téměř 30 procent. Podle expertů jde o očekávaný vývoj v souladu s předchozími respiračními sezónami.
Jaromír Soukup má být aktuálně opět nezadaný, protože jeho poslední partnerka poměrně nedávno oznámila rozchod. Možná to ale bylo jen naoko. Nejnovější informace totiž naznačují, že Soukup a Eva Feuereislová jsou opět spolu.
Česko i v uplynulém týdnu zasáhly smutné zprávy. Jedna z nich se týkala politika a hudebního producenta Petra Hanniga, který zemřel den po 79. narozeninách. Příbuzní a přátelé ho pak v tomto týdnu vyprovodí na poslední cestu.
Už pět let uplynulo na podzim od smrti Karla Gotta, která zásadně ovlivnila i další osud jeho nemovitostí. Veřejnost především vnímá dění kolem vily na Bertramce, kde pod dohledem vdovy Ivany vzniká muzeum. Členové rodiny se však vytratili i z chalupy na severu Čech.
Jak bude na přelomu ledna a února? I když se čeká značný teplotní pokles oproti úterním maximům, kdy teploty v Česku dosáhnou výrazně nadprůměrných hodnot, třeskutá zima rozhodně panovat nebude. Sněžit by však mohlo i v nižších polohách.
Dnes je to přesně měsíc, co Martin a Sára Donutilovi oznámili narození vytouženého syna, který dostal jméno Eliáš. Ani slavní herci to nemají jinak a snaží se uchovat si od první chvíle vzpomínky na fotkách. O uplynulém víkendu se zase měli čím pochlubit.
Mnozí členové ruské politické elity jsou zklamaní, že válka proti Ukrajině neskončila v roce 2024. Tato frustrace a únava se projevují napříč různými vrstvami moci, od Kremlu po regionální správu. Podle informací z několika zdrojů blízkých Putinově administrativě a ruské vládě se očekávání rychlého ukončení bojů nenaplnila, což vede k nejistotě ohledně budoucnosti a k dalšímu zhoršení ekonomické situace země. Uvedl to portál Meduza.
Rozdílně se po rozpadu manželství vyvíjejí osobní životy Martina Stropnického a Veroniky Žilkové. Zatímco ona se rozhodla ze sta procent věnovat rodině a svůj vztah ukončila, u něj to jde spíše opačným směrem. Dokonce se spekuluje o dalším manželství.