Domácí léky na nachlazení, jako je kuřecí polévka, česnek nebo zinek, patří mezi nejčastější způsoby, jak si lidé snaží ulevit od nepříjemných příznaků. Existuje však vědecký základ pro jejich účinnost?
Nachlazení, způsobené asi dvěma stovkami různých virů, je běžné onemocnění, proti kterému se snažíme bojovat různými způsoby. Výzkumy ukazují, že některé z těchto metod mohou být účinné, ale jiným se připisuje pouze placebo efekt, uvedl server BBC.
Základem domácích léků je často představa, že posilují náš imunitní systém. Tento systém má dvě hlavní složky – vrozenou, která se snaží vyplavit cizí buňky, a adaptivní, která cíleně útočí na konkrétní patogeny.
Imunitní systém však může být ovlivněn nedostatkem důležitých živin, jako jsou vitamíny a minerály. Podle odborníků, jako je profesor Charles Bangham z Imperial College London, však užívání doplňků stravy nad rámec vyvážené stravy neposiluje imunitní systém.
Jedním z nejpopulárnějších domácích léků je česnek. Studie ukazují, že jeho pravidelné užívání může snižovat frekvenci nachlazení i délku jeho trvání. Například výzkum provedený na 146 zdravých dospělých zjistil, že skupina užívající česnek byla výrazně méně nachlazená a nemoc trvala kratší dobu než u skupiny užívající placebo.
Vitamin C, další oblíbený prostředek proti nachlazení, byl zkoumán mnohokrát. Přehled z roku 2023 ukázal, že doplňky vitaminu C mohou zmírnit příznaky nachlazení, jako je rýma nebo kašel, o přibližně 15 %. Přesto samotná konzumace pomerančového džusu, který obsahuje nižší dávky vitaminu C, nemá stejný efekt jako koncentrované doplňky.
Zinek se rovněž ukazuje jako účinný prostředek proti nachlazení, pokud je užíván ve formě pastilek. Studie ukazují, že zinek může zkrátit trvání rýmy a ulevit od příznaků, pokud je užíván do 24 hodin od nástupu příznaků. Odborníci však upozorňují, že účinné jsou pouze pastilky, které se rozpouštějí v ústech, a nikoli běžné tablety nebo zinek přítomný v potravinách.
Placebo efekt hraje důležitou roli u domácích léků, jejichž účinnost není podložena vědeckými důkazy. Výzkumy ukazují, že víra v účinnost určitého léku může zmírnit příznaky, i když samotný lék nemá žádný přímý léčebný účinek. To platí i pro tradiční kuřecí polévku, která, ačkoliv nemá vědecky prokázané léčivé účinky, může díky svému komfortnímu efektu pomoci nemocnému cítit se lépe.
Genetické predispozice také hrají roli v tom, jak těžce se u nás projeví nachlazení. Někteří lidé mohou mít jen mírné příznaky, zatímco u jiných se stejné onemocnění projeví mnohem vážněji. Výzkum naznačuje, že geny mají na imunitní odpověď větší vliv než samotná strava nebo užívání doplňků.
I když se placebo efekt zdá být významným faktorem při boji s nachlazením, některé doplňky, jako jsou zinek nebo česnek, mohou mít skutečně pozitivní vliv. Pro většinu z nás s normálně fungujícím imunitním systémem však zůstává nejlepší strategií prevence vyvážená strava, dostatek spánku a dodržování hygieny.
Bylo jasné, že i Simona Stašová bude oslovena, aby se vyjádřila ke zdravotnímu stavu Jiřiny Bohdalové. Maminka populární herečky se minulý týden podrobila vážné operaci štítné žlázy, která se neustále zvětšovala. Byl to risk, konstatovala neméně slavná dcera.
Kladenský hokej rovná se Jaromír Jágr. Momentálně to platí na ledě i v zákulisí, protože slavný útočník je hráčem i majitelem Rytířů. Obojí se ale může v následujících týdnech a měsících změnit. Dnes se totiž objevily zajímavé informace.
Při útoku nožem v německém městě Aschaffenburg ve spolkové zemi Bavorsko zemřel dvouletý hoch a jednačtyřicetiletý muž. Další dva lidé utrpěli zranění. O události informoval web DW s odkazem na vyjádření policie. Podezřelý Afghánec byl zadržen. Motiv činu není známý, policisté se obrací na svědky.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.
Česko v úterý oběhla další smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Okolnosti jeho úmrtí jsou smutné i z toho důvodu, že 79. narozeniny měl teprve v pondělí.
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“.
Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly.
Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč?
Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.
Hodně zvláštní je v posledních dnech dění kolem Tomáše Varteckého, který se rozhodl řešit své problémy. Lidé však mohli nabýt dojmu, že místo manželky mu pomáhá jen bývalá partnerka Anna K. K věci se proto rozhodla promluvit osoba, která má rozhodně co říct.
Druhým dnem po sobě vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před ledovkou. Tentokrát na ni upozorňuje s předstihem, protože její tvorba hrozí během čtvrtečního dne, a to především v západní polovině země.