Domácí léky na nachlazení, jako je kuřecí polévka, česnek nebo zinek, patří mezi nejčastější způsoby, jak si lidé snaží ulevit od nepříjemných příznaků. Existuje však vědecký základ pro jejich účinnost?
Nachlazení, způsobené asi dvěma stovkami různých virů, je běžné onemocnění, proti kterému se snažíme bojovat různými způsoby. Výzkumy ukazují, že některé z těchto metod mohou být účinné, ale jiným se připisuje pouze placebo efekt, uvedl server BBC.
Základem domácích léků je často představa, že posilují náš imunitní systém. Tento systém má dvě hlavní složky – vrozenou, která se snaží vyplavit cizí buňky, a adaptivní, která cíleně útočí na konkrétní patogeny.
Imunitní systém však může být ovlivněn nedostatkem důležitých živin, jako jsou vitamíny a minerály. Podle odborníků, jako je profesor Charles Bangham z Imperial College London, však užívání doplňků stravy nad rámec vyvážené stravy neposiluje imunitní systém.
Jedním z nejpopulárnějších domácích léků je česnek. Studie ukazují, že jeho pravidelné užívání může snižovat frekvenci nachlazení i délku jeho trvání. Například výzkum provedený na 146 zdravých dospělých zjistil, že skupina užívající česnek byla výrazně méně nachlazená a nemoc trvala kratší dobu než u skupiny užívající placebo.
Vitamin C, další oblíbený prostředek proti nachlazení, byl zkoumán mnohokrát. Přehled z roku 2023 ukázal, že doplňky vitaminu C mohou zmírnit příznaky nachlazení, jako je rýma nebo kašel, o přibližně 15 %. Přesto samotná konzumace pomerančového džusu, který obsahuje nižší dávky vitaminu C, nemá stejný efekt jako koncentrované doplňky.
Zinek se rovněž ukazuje jako účinný prostředek proti nachlazení, pokud je užíván ve formě pastilek. Studie ukazují, že zinek může zkrátit trvání rýmy a ulevit od příznaků, pokud je užíván do 24 hodin od nástupu příznaků. Odborníci však upozorňují, že účinné jsou pouze pastilky, které se rozpouštějí v ústech, a nikoli běžné tablety nebo zinek přítomný v potravinách.
Placebo efekt hraje důležitou roli u domácích léků, jejichž účinnost není podložena vědeckými důkazy. Výzkumy ukazují, že víra v účinnost určitého léku může zmírnit příznaky, i když samotný lék nemá žádný přímý léčebný účinek. To platí i pro tradiční kuřecí polévku, která, ačkoliv nemá vědecky prokázané léčivé účinky, může díky svému komfortnímu efektu pomoci nemocnému cítit se lépe.
Genetické predispozice také hrají roli v tom, jak těžce se u nás projeví nachlazení. Někteří lidé mohou mít jen mírné příznaky, zatímco u jiných se stejné onemocnění projeví mnohem vážněji. Výzkum naznačuje, že geny mají na imunitní odpověď větší vliv než samotná strava nebo užívání doplňků.
I když se placebo efekt zdá být významným faktorem při boji s nachlazením, některé doplňky, jako jsou zinek nebo česnek, mohou mít skutečně pozitivní vliv. Pro většinu z nás s normálně fungujícím imunitním systémem však zůstává nejlepší strategií prevence vyvážená strava, dostatek spánku a dodržování hygieny.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.