V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.
Erupce z roku 1831, jedna z nejmohutnějších v 19. století, způsobila globální ochlazení, kdy průměrné roční teploty na severní polokouli klesly o zhruba 1 °C. „Záhadná sopka“ vyvrhla do stratosféry obrovské množství oxidu siřičitého, který se stal katalyzátorem tohoto klimatického jevu. K erupci došlo během Malé doby ledové, což bylo jedno z nejchladnějších období posledních 10 000 let.
Až donedávna byla poloha této sopky neznámá. Vědci znali pouze rok erupce, avšak její viník zůstával záhadou. Klíčem k odhalení se staly vzorky ledových jader z Grónska, které podle CNN uchovávají vrstvy sněhu a ledu z různých období spolu se stopami sopečného popela a izotopů síry. „Tato data nám umožnila rekonstruovat trajektorii částic a spojit erupci s konkrétní sopkou,“ vysvětlil tým vědců.
Vědecká analýza identifikovala sopku Zavaricki na ostrově Simushir v souostroví Kurilské ostrovy, pojmenovanou po sovětském vědci Alexandru Nikolajeviči Zavarickém. Oblast je dnes předmětem právního sporu mezi Japonskem a Ruskem. „Je to extrémně vzdálený ostrov, kde nikdo nežije, a historické záznamy jsou omezené,“ uvedl Dr. William Hutchison z University of St. Andrews.
Před tímto objevem se předpokládalo, že Zavaricki byla naposledy aktivní kolem roku 800 př. n. l. „U mnoha sopek na odlehlých místech máme jen velmi málo informací o jejich erupční historii,“ dodal Hutchison. Nedostatek informací vedl k tomu, že vědci dlouho považovali za viníka jiné sopky, zejména v tropických oblastech.
„Ačkoli tato erupce měla globální klimatický dopad, byla dlouho mylně připisována tropické sopce,“ přiznal Dr. Stefan Brönnimann z univerzity v Bernu. Teprve nejnovější výzkumy odhalily, že skutečný viník leží na Kurilských ostrovech.
Zjištění přináší nový pohled na historii sopečných erupcí a jejich vliv na klima. Sopka Zavaricki, která byla téměř dvě století opomíjena, je nyní považována za klíčového hráče v klimatických změnách 19. století.
Kdyby chtěl, může si už Václav Vydra jen užívat důchodu, protože v tomto týdnu oslavil 69. narozeniny. On má ale stále napilno. Prostřeno i po spekulacích na konci loňského roku pokračuje na televizní obrazovce, avšak známého herce mohou lidé zachytit i jinde.
Ministerstvo obrany oznámilo, že v roce 2025 obdrží přibližně 230 tisíc polských občanů výzvy k povinné vojenské kvalifikaci. Tato procedura začne 3. února a potrvá 62 dní. Výzvy dostanou muži a ženy, kteří splňují věkové a kvalifikační požadavky, přičemž hlavním cílem je stanovení fyzické a psychické způsobilosti k výkonu služby v polské armádě. Uvedl to server Polsat News.
Velká Británie ve čtvrtek slavila výjimečné 43. narozeniny princezny Kate, které následovaly po měsících nejistoty ohledně jejího zdravotního stavu. Manželka následníka trůnu totiž bojovala se zákeřnou rakovinou. Tento boj s vážnou nemocí nepřímo zmínil i princ William ve svém přání, které dojalo celou Británii.
Kanada je jednou ze zemí, které se obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států nejvíce. Stojí za tím především jeho úterní výhrůžka, že druhou největší zemi světa donutí připojit se k USA. Údajně je ochoten využít „ekonomickou sílu“.
I letos se televizní diváci mohou těšit na novou řadu Survivoru, ale zatím se neví, kdo vyrazil přežít na ostrov. Spekulace spojovaly s účastí v reality show Mirka Dopitu, manžela Agáty Hanychové. Právě ona ale vysvětlila, že to celé bylo trochu jinak.
Nová řada Survivoru, který bude opět vysílat Nova, se začíná rýsovat. Objevují se první jména soutěžících, ačkoliv ti musí držet mlčenlivost a nemohou nic potvrdit. O kom se konkrétně spekuluje?
Ve vodách jezera Rice v Minnesotě žije sladkovodní ryba, která se dožívá více než sto let a zaujala vědce svou unikátní odolností vůči stárnutí. Ryba zvaná bigmouth buffalo (Ictiobus cyprinellus) patří mezi nejdéle žijící sladkovodní druhy na světě. Přestože některé exempláře dosahují stáří až 127 let, jejich populace je v ohrožení kvůli selhání rozmnožování, které trvá už více než šest desetiletí.
Nadcházející víkend bude na horách ve znamení sněhové nadílky, naznačuje nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od pátku do neděle podle ní může spadnout až 50 centimetrů sněhu.
Rok 2024 se zapsal do historie jako nejteplejší rok, který kdy byl zaznamenán, překonávající dosavadní rekord z roku 2023 a poprvé překračující kritickou hranici stanovenou Pařížskou dohodou o klimatu. Uvedl to server CNN. Vědci také varovali, že pokud svět nezačne s oteplováním něco dělat, nadcházející desetiletí mohou být i výrazně teplejší.
Na podzim to byl mezi českými herci lazaret. Péči lékařů musela vyhledat i Tereza Ramba, která se s dopady onemocnění potýká i v úvodu letošního roku. Jak přiznala, stále je v takové situaci, že se musí radovat i z maličkostí.
Donald Trump opakovaně tvrdí, že by dokázal ukončit válku na Ukrajině. Nejprve to mělo být do 24 hodin od nástupu k moci, nyní už to je během prvních 100 dní svého druhého prezidentského mandátu. Tato ambiciózní prohlášení však vzbuzují otázky, zda je takové řešení realistické a jakých prostředků by k tomu použil. Trumpův plán se zdá být založen na kombinaci diplomatického nátlaku, redukce vojenské podpory Ukrajině a využití jeho osobních vazeb s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.