Nalezena záhadná sopka. Její erupce ochladila zemské klima

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: Depositphotos
Marek Novotný 10. ledna 2025 10:15
Sdílej:

V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.

Erupce z roku 1831, jedna z nejmohutnějších v 19. století, způsobila globální ochlazení, kdy průměrné roční teploty na severní polokouli klesly o zhruba 1 °C. „Záhadná sopka“ vyvrhla do stratosféry obrovské množství oxidu siřičitého, který se stal katalyzátorem tohoto klimatického jevu. K erupci došlo během Malé doby ledové, což bylo jedno z nejchladnějších období posledních 10 000 let.

Až donedávna byla poloha této sopky neznámá. Vědci znali pouze rok erupce, avšak její viník zůstával záhadou. Klíčem k odhalení se staly vzorky ledových jader z Grónska, které podle CNN uchovávají vrstvy sněhu a ledu z různých období spolu se stopami sopečného popela a izotopů síry. „Tato data nám umožnila rekonstruovat trajektorii částic a spojit erupci s konkrétní sopkou,“ vysvětlil tým vědců.

Vědecká analýza identifikovala sopku Zavaricki na ostrově Simushir v souostroví Kurilské ostrovy, pojmenovanou po sovětském vědci Alexandru Nikolajeviči Zavarickém. Oblast je dnes předmětem právního sporu mezi Japonskem a Ruskem. „Je to extrémně vzdálený ostrov, kde nikdo nežije, a historické záznamy jsou omezené,“ uvedl Dr. William Hutchison z University of St. Andrews.

Před tímto objevem se předpokládalo, že Zavaricki byla naposledy aktivní kolem roku 800 př. n. l. „U mnoha sopek na odlehlých místech máme jen velmi málo informací o jejich erupční historii,“ dodal Hutchison. Nedostatek informací vedl k tomu, že vědci dlouho považovali za viníka jiné sopky, zejména v tropických oblastech.

„Ačkoli tato erupce měla globální klimatický dopad, byla dlouho mylně připisována tropické sopce,“ přiznal Dr. Stefan Brönnimann z univerzity v Bernu. Teprve nejnovější výzkumy odhalily, že skutečný viník leží na Kurilských ostrovech.

Zjištění přináší nový pohled na historii sopečných erupcí a jejich vliv na klima. Sopka Zavaricki, která byla téměř dvě století opomíjena, je nyní považována za klíčového hráče v klimatických změnách 19. století.

Stalo se
Zahraničí
Bigmouth Buffalo

Ryba, která nestárne fascinuje vědce. Začala vymírat

 Ve vodách jezera Rice v Minnesotě žije sladkovodní ryba, která se dožívá více než sto let a zaujala vědce svou unikátní odolností vůči stárnutí. Ryba zvaná bigmouth buffalo (Ictiobus cyprinellus) patří mezi nejdéle žijící sladkovodní druhy na světě. Přestože některé exempláře dosahují stáří až 127 let, jejich populace je v ohrožení kvůli selhání rozmnožování, které trvá už více než šest desetiletí.

Počasí
Lidé ve sněhové vánici, ilustrační foto.

Na sníh bohaté počasí zasáhne Česko. Spadne ho až půl metru

Nadcházející víkend bude na horách ve znamení sněhové nadílky, naznačuje nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od pátku do neděle podle ní může spadnout až 50 centimetrů sněhu. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Potvrzeno: Počasí bylo v roce 2024 nejteplejší v historii. Podle vědců nás ale čeká něco horšího

Rok 2024 se zapsal do historie jako nejteplejší rok, který kdy byl zaznamenán, překonávající dosavadní rekord z roku 2023 a poprvé překračující kritickou hranici stanovenou Pařížskou dohodou o klimatu. Uvedl to server CNN. Vědci také varovali, že pokud svět nezačne s oteplováním něco dělat, nadcházející desetiletí mohou být i výrazně teplejší.

České celebrity
Tereza Ramba

Tereza Ramba se zastavila. Teď se musí radovat i z maličkostí

Na podzim to byl mezi českými herci lazaret. Péči lékařů musela vyhledat i Tereza Ramba, která se s dopady onemocnění potýká i v úvodu letošního roku. Jak přiznala, stále je v takové situaci, že se musí radovat i z maličkostí.