V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.
Erupce z roku 1831, jedna z nejmohutnějších v 19. století, způsobila globální ochlazení, kdy průměrné roční teploty na severní polokouli klesly o zhruba 1 °C. „Záhadná sopka“ vyvrhla do stratosféry obrovské množství oxidu siřičitého, který se stal katalyzátorem tohoto klimatického jevu. K erupci došlo během Malé doby ledové, což bylo jedno z nejchladnějších období posledních 10 000 let.
Až donedávna byla poloha této sopky neznámá. Vědci znali pouze rok erupce, avšak její viník zůstával záhadou. Klíčem k odhalení se staly vzorky ledových jader z Grónska, které podle CNN uchovávají vrstvy sněhu a ledu z různých období spolu se stopami sopečného popela a izotopů síry. „Tato data nám umožnila rekonstruovat trajektorii částic a spojit erupci s konkrétní sopkou,“ vysvětlil tým vědců.
Vědecká analýza identifikovala sopku Zavaricki na ostrově Simushir v souostroví Kurilské ostrovy, pojmenovanou po sovětském vědci Alexandru Nikolajeviči Zavarickém. Oblast je dnes předmětem právního sporu mezi Japonskem a Ruskem. „Je to extrémně vzdálený ostrov, kde nikdo nežije, a historické záznamy jsou omezené,“ uvedl Dr. William Hutchison z University of St. Andrews.
Před tímto objevem se předpokládalo, že Zavaricki byla naposledy aktivní kolem roku 800 př. n. l. „U mnoha sopek na odlehlých místech máme jen velmi málo informací o jejich erupční historii,“ dodal Hutchison. Nedostatek informací vedl k tomu, že vědci dlouho považovali za viníka jiné sopky, zejména v tropických oblastech.
„Ačkoli tato erupce měla globální klimatický dopad, byla dlouho mylně připisována tropické sopce,“ přiznal Dr. Stefan Brönnimann z univerzity v Bernu. Teprve nejnovější výzkumy odhalily, že skutečný viník leží na Kurilských ostrovech.
Zjištění přináší nový pohled na historii sopečných erupcí a jejich vliv na klima. Sopka Zavaricki, která byla téměř dvě století opomíjena, je nyní považována za klíčového hráče v klimatických změnách 19. století.
Počasí bude příští týden nezvykle teplé. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima budou pohybovat až k 11 stupňům.
Patricie Pagáčová samozřejmě sleduje lidi kolem sebe, takže si všímá toho, jak se chovají. I proto jí zřejmě nedělá problém pojmenovat, co se jí na dnešní společnosti nelíbí. Souvisí to s moderními technologiemi.
Princ William s vévodkyní Kate se ukázali jako přísní rodiče. Své děti sice vedou k samostatnosti, určité chování jim ale tolerovat nebudou.
Na slavnostní premiéře nové české pohádky Zlatovláska se do centra pozornosti dostal především mladý herec Tomáš Weber, který si zahrál hlavní roli Jiříka. Tento pětadvacetiletý talent, pro nějž byla role Jiříka jednou z prvních velkých příležitostí na filmovém plátně, se v rozhovoru pro Expres podělil o své dojmy z natáčení, výzvy, které musel překonat, i o své herecké ambice do budoucna.
Polský premiér Donald Tusk ve středu obvinil Rusko z plánování rozsáhlé teroristické kampaně zaměřené na letadla po celém světě. Na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Tusk prohlásil: „Mohu potvrdit, že Rusko plánovalo činy leteckého teroru, nejen proti Polsku, ale proti aeroliniím na celém světě.“ Uvedl to server Politico.
Princ Harry vyjádřil přesvědčení, že život ve Spojených státech je tím, co by si pro něj jeho matka, princezna Diana, přála. V rozhovoru na konferenci New York Times Dealbook Summit uvedl, že život v Kalifornii s manželkou Meghan Markleovou a jejich dětmi považuje za ideální prostředí pro rodinný život.
Princ William (42) poprvé po dlouhé době zmínil svého bratra Harryho (40) v rámci svého nového dokumentu Prince William: We Can End Homelessness, který se věnuje problematice bezdomovectví.
Britský moderátor a novinář Jeremy Clarkson (64), známý především díky pořadu Top Gear, se o víkendu podělil o své zdravotní problémy, které ho přivedly až na operační sál kvůli vážné srdeční komplikaci.
V roce 2024 byl na území České republiky zaznamenán nadnormální úhrn srážek. Podle předběžných údajů činí průměrný roční úhrn srážek 777 mm, což představuje 114 % průměru pro období 1991–2020.
Hospicová sestra Julie McFaddenová, která se dlouhodobě věnuje péči o umírající pacienty, sdílí své poznatky a zkušenosti, aby zmírnila obavy spojené s umíráním. Podle ní existuje několik běžných fyzických a psychických příznaků, které naznačují blížící se konec života. Ve svých videích na platformách, jako je YouTube, Julie odhaluje podrobnosti o těchto projevech, aby pomohla rodinám pochopit proces umírání a vyrovnat se s ním.
Marek Eben z televizních obrazovek působí jako osobnost, která umí spojovat. Byl by tedy ideálním materiálem na prezidenta. Česko ale momentálně jednoho má a ještě nějaký čas mít nebude. Eben navíc už před lety prozradil, zda by stál o pozici hlavy státu.
Vítězka reality show Bachelor Sabina Pšádová, která nedávno poskytla upřímný rozhovor v talk show Superchat, otevřeně promluvila o svém boji s psychickými problémy, úzkostmi a nízkým sebevědomím. Přestože dnes působí jako sebevědomá modelka a inspirativní osobnost, její cesta nebyla jednoduchá.