Nalezena záhadná sopka. Její erupce ochladila zemské klima

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: Depositphotos
Marek Novotný 10. ledna 2025 10:15
Sdílej:

V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.

Erupce z roku 1831, jedna z nejmohutnějších v 19. století, způsobila globální ochlazení, kdy průměrné roční teploty na severní polokouli klesly o zhruba 1 °C. „Záhadná sopka“ vyvrhla do stratosféry obrovské množství oxidu siřičitého, který se stal katalyzátorem tohoto klimatického jevu. K erupci došlo během Malé doby ledové, což bylo jedno z nejchladnějších období posledních 10 000 let.

Až donedávna byla poloha této sopky neznámá. Vědci znali pouze rok erupce, avšak její viník zůstával záhadou. Klíčem k odhalení se staly vzorky ledových jader z Grónska, které podle CNN uchovávají vrstvy sněhu a ledu z různých období spolu se stopami sopečného popela a izotopů síry. „Tato data nám umožnila rekonstruovat trajektorii částic a spojit erupci s konkrétní sopkou,“ vysvětlil tým vědců.

Vědecká analýza identifikovala sopku Zavaricki na ostrově Simushir v souostroví Kurilské ostrovy, pojmenovanou po sovětském vědci Alexandru Nikolajeviči Zavarickém. Oblast je dnes předmětem právního sporu mezi Japonskem a Ruskem. „Je to extrémně vzdálený ostrov, kde nikdo nežije, a historické záznamy jsou omezené,“ uvedl Dr. William Hutchison z University of St. Andrews.

Před tímto objevem se předpokládalo, že Zavaricki byla naposledy aktivní kolem roku 800 př. n. l. „U mnoha sopek na odlehlých místech máme jen velmi málo informací o jejich erupční historii,“ dodal Hutchison. Nedostatek informací vedl k tomu, že vědci dlouho považovali za viníka jiné sopky, zejména v tropických oblastech.

„Ačkoli tato erupce měla globální klimatický dopad, byla dlouho mylně připisována tropické sopce,“ přiznal Dr. Stefan Brönnimann z univerzity v Bernu. Teprve nejnovější výzkumy odhalily, že skutečný viník leží na Kurilských ostrovech.

Zjištění přináší nový pohled na historii sopečných erupcí a jejich vliv na klima. Sopka Zavaricki, která byla téměř dvě století opomíjena, je nyní považována za klíčového hráče v klimatických změnách 19. století.

Stalo se
Domácí
Jaromír Štětina

Zemřel někdejší český europoslanec Jaromír Štětina (†82)

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

České celebrity
V Národním divadle se lidé rozloučili s Aloisem Švehlíkem. (16.4.2025)

Bohdalová, Donutil či Janžurová. Gesto, které ukázalo velikost Aloise Švehlíka (†85)

Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla? 

České celebrity
V Praze se koná poslední rozloučení s Annou Slováčkovou. (15.4.2025)

Smrt Anny Slováčkové (†29) a změna scénářů k Ordinaci. Kde je pravda?

Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?

České celebrity
Ornella Koktová s manželem.

Ornella Koktová organizuje pohřeb milované babičky. Vyhlásila tvrdý zákaz

Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.