Podle nejnovějších údajů služby Evropské unie pro sledování klimatu Copernicus (C3S) byl listopad 2024 celosvětově druhým nejteplejším listopadem od začátku měření. Tento trend potvrzuje rostoucí obavy z oteplování planety, přičemž odborníci varují, že rok 2024 bude prvním rokem, kdy globální oteplení překročí hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni.
Průměrná globální teplota dosáhla v listopadu 14,1 stupně Celsia, což je o 0,73 stupně více než průměr pro období 1991 až 2020. Ve srovnání s předindustriálním obdobím, kdy začaly první systematické záznamy teplot, je to nárůst o 1,62 stupně. Zatím nejteplejší listopad byl zaznamenán v roce 2023, což svědčí o neustále se zvyšující globální teplotě.
Po analýze dat za prvních 11 měsíců roku 2024 odborníci předpovídají, že tento rok bude nejteplejším v historii měření. Zároveň překročí symbolickou hranici oteplení o 1,5 stupně Celsia, kterou si mezinárodní společenství stanovilo v Pařížské dohodě z roku 2015 jako kritickou. Tato hranice má sloužit k zabránění nejzávažnějším dopadům změny klimatu, jako jsou extrémní povětrnostní jevy, ztráta biodiverzity nebo výrazné stoupání hladin moří.
Samantha Burgessová, zástupkyně ředitele C3S, potvrdila, že rok 2024 bude pravděpodobně nejteplejším rokem v historii. „Překročení hranice 1,5 stupně Celsia v průměru za kalendářní rok neznamená automaticky porušení Pařížské dohody. Jde ale o jasný signál, že je potřeba okamžitě zavést ambiciózní opatření na ochranu klimatu,“ uvedla Burgessová.
Rok 2024 tak podtrhuje nutnost posílení globálních klimatických politik a urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie. Stávající klimatické závazky jednotlivých zemí se ukazují jako nedostatečné. Klimatologové varují, že pokud se globální oteplování nepodaří udržet pod hranicí 1,5 stupně Celsia, hrozí riziko, že planeta překročí nevratné body zlomu, které by mohly mít katastrofální dopady na ekosystémy a lidskou společnost.
Svět tak vstupuje do období, které zcela mění dosavadní příběh o klimatických změnách. Příštích deset let bude zásadním milníkem, jenž určí, jaký osud planetu čeká. Téměř desetiletí se vědci, politici a environmentální aktivisté sjednocovali kolem jediné výzvy: „Udržme oteplování pod 1,5 °C.“ Tento cíl, zakotvený v Pařížské dohodě z roku 2015, měl zabránit tomu, aby globální oteplení přesáhlo 1,5 °C oproti předindustriální době.
Rok 2024, který je na cestě stát se nejteplejším rokem v historii měření, však ukazuje, že tato ambice se zřejmě rozplývá, uvedl server Washington Post. Svět se posouvá do nové éry, kde sice čisté energie zažívají bezprecedentní růst, ale tento růst stále nestačí na to, aby zastavil globální oteplování.
Emise skleníkových plynů, které by měly být sníženy na nulu, aby se zabránilo dalšímu zvyšování teploty, se místo toho ustálily na historicky vysokých hodnotách. Tento stagnující stav je způsoben především rostoucí globální poptávkou po energii a politickým odporem vůči ukončení těžby a využívání fosilních paliv, jako jsou ropa a zemní plyn.
Podle nejnovějších odhadů překročí průměrná teplota planety hranici 1,5 °C již letos. Formálně je tato hranice považována za překročenou až tehdy, když se teploty udrží nad tímto limitem po několik let v řadě. Přesto většina odborníků věří, že tento bod zlomu planeta dosáhne během příští dekády.
Tento posun přichází v době, kdy se současně zpomaluje globální úsilí o omezování emisí. Spojené státy, vedené prezidentem Donaldem Trumpem, se připravují na vystoupení z Pařížské dohody a na zrušení celé řady environmentálních předpisů. Na nedávném klimatickém summitu v Baku se vyjednavači dokonce rozhodli neobnovit svůj závazek postupně omezovat fosilní paliva, která jsou hlavní příčinou globálního oteplování.
Přesto se v energetickém sektoru odehrávají změny, které už nelze snadno zastavit. Solární a větrná energie se díky technologickému pokroku a klesajícím nákladům staly tak dostupnými, že je často ekonomicky výhodnější stavět nové obnovitelné zdroje než uhelné nebo plynové elektrárny. Ceny solárních panelů a baterií klesly o neuvěřitelných 90 % za posledních deset let, což pomohlo zvýšit popularitu elektromobilů po celém světě.
Tato situace však vytváří paradox: svět se sice vzdaluje od nejhorších scénářů klimatické krize, ale ne dost rychle, aby se vyhnul některým z jejích nebezpečných dopadů. Podle mnoha odborníků bude budoucnost planety záviset na ekonomice čisté energie a na tom, jak rozvojové země dokážou uspokojit rostoucí poptávku po elektřině, aniž by zároveň dramaticky zvýšily své emise.
Podle Mezinárodní energetické agentury by mohly globální emise skleníkových plynů dosáhnout svého vrcholu již příští rok. To je pozitivní zpráva, ale nestačí to. Aby se podařilo dosáhnout cíle 1,5 °C, musel by svět snížit své emise na polovinu do roku 2035. To však není reálné při současném tempu změn. Současné politiky jednotlivých států podle OSN vedou k oteplení o 2,6 až 3,1 °C do konce století.
Přesto tento vývoj představuje určitý pokrok ve srovnání s očekáváním při přijetí Pařížské dohody. Tehdy vědci předpokládali oteplení až o 4 °C, což by vedlo k nevratným katastrofám, jako je například úplný kolaps antarktického ledovce nebo zhroucení hlavních oceánských proudů. I oteplení o 2,6 °C však může způsobit „nebezpečné a rozsáhlé narušení,“ varuje Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC).
Mezi největší hrozby patří nevratné tání grónského ledovce, které by ohrozilo pobřežní města jako New York nebo Šanghaj, a extrémní horka a vlhkost, jež by mohla učinit velké části světa neobyvatelnými. Kromě toho hrozí masový úhyn korálových útesů, prudké zvyšování hladiny moří a dlouhotrvající vlny veder, které mohou přijít během několika desetiletí.
Pro zmírnění těchto dopadů bude nutné investovat obrovské částky do adaptačních opatření. Podle OSN budou chudé země potřebovat až 387 miliard dolarů ročně na zvládání klimatických katastrof, zatímco bohaté země budou muset investovat stovky miliard dolarů do ochranných opatření, jako jsou hráze a infrastruktura proti povodním.
Dalším problémem je rostoucí poptávka po energii. Podle Mezinárodní energetické agentury se každoročně zvyšuje o ekvivalent spotřeby elektřiny celého Japonska. Tento růst je způsoben nárůstem počtu elektromobilů, výstavbou datových center s umělou inteligencí a rostoucí potřebou klimatizace v rozvojových zemích.
I když tedy čisté energie přibývá, spotřeba fosilních paliv neklesá. Pokud státy nezačnou uzavírat uhelné a plynové elektrárny a nepřestanou těžit ropu, emise nezačnou klesat. Vývoj v rozvojových zemích, zejména v jihovýchodní Asii, Latinské Americe a Africe, bude klíčový. Pokud tyto země rozšíří svůj energetický sektor podobně jako bohaté státy, tedy za využití fosilních paliv, cíle Pařížské dohody budou nenávratně ztraceny.
Tallulah Willis, nejmladší dcera legendárního herce Bruce Willise a herečky Demi Moore, prožila Vánoce, které jí zůstanou v paměti po celý život. Na Štědrý den sdílela na svém Instagramovém profilu radostnou zprávu o svém zasnoubení s partnerem Justinem Aceem.
Nepříjemnou situaci řeší podle slovenských médiích známá česká herečka Vilma Cibulková, která měla u našich východních sousedů řídit krátce před Vánocemi pod vlivem alkoholu. Den před Štědrým dnem si vyslechla soudní rozhodnutí.
Velmi smutné Vánoce prožívají blízcí zpěvačky Heleny Zeťové, která v pátek nečekaně zemřela ve věku pouhých 44 let. Pozůstalí vědí, že je výhledově čekají smutné povinnosti, protože bude třeba uspořádat poslední rozloučení. Zatím to ale není možné.
Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty.
Vánoční svátky by měly být časem klidu a odpočinku, realita je však pro mnohé jiná. Zatímco rodiny horečně nakupují poslední suroviny a dárky, zaměstnanci obchodů čelí náporu zákazníků a neustálému shonu.
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Petra Nesvačilová si na Štědrý den nechala jednu z nejhezčích možných zpráv, jakou si její fanoušci umí představit. Veřejnosti totiž oznámila, že je už několik měsíců vdanou paní. Do Vánoc si však tohle tajemství nechávala pro sebe.
V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá.
Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ruského protějška Vladimira Putina za nelidského kvůli poslednímu ruskému útoku na Ukrajinu, kdy cílem byla především ukrajinská energetika. Útok způsobil výpadky proudu či další škody.
Tragická smrt zpěvačky Heleny Zeťové (†44) otřásla veřejností i lidmi ze showbyznysu. Její tělo bylo nalezeno v pátek dopoledne před domem v Prostřední Bečvě. Přestože první zprávy naznačovaly nešťastnou náhodu, svědectví obyvatel obce poukazují na možnou roli alkoholu v této tragédii.
Česko stále zpracovává páteční smutnou a nečekanou zprávu o úmrtí Heleny Zeťová. Známá zpěvačka náhle zemřela ve věku 44 let. Od první chvíle se objevují reakce známých osobností na její odchod. Ozval se například i bývalý bulvární novinář Pavel Novotný.