Svět se otepluje rychleji, než se očekávalo, a vědci nyní tvrdí, že už znají důvod. Uplynulý rok byl nejteplejším v historii, oceány se doslova "vařily", ledovce tály alarmující rychlostí a vědci horečně zkoumali, co přesně tento mimořádný nárůst teplot způsobilo.
Hlavními faktory byly emise skleníkových plynů z fosilních paliv a klimatický jev El Niño. Tyto faktory však nestačily k vysvětlení tak rychlého oteplování, uvedl server CNN.
Nová studie publikovaná v časopise Science odhalila, že klíčovým chybějícím článkem jsou oblaka. Přesněji řečeno, jde o úbytek nízko položených oblaků nad oceány, což podle vědců zásadně přispělo k rychlému oteplování planety.
Nižší počet těchto jasných nízkých oblaků znamená, že Země „ztemněla“, což umožňuje pohlcovat více slunečního záření. Tento jev, známý jako albedo, popisuje schopnost povrchů odrážet sluneční energii zpět do vesmíru. Vědci zjistili, že albedo Země klesá již od 70. let 20. století, což je částečně důsledkem tání světlých ploch, jako je sníh a mořský led. Tyto plochy odhalují tmavší zemský povrch a vodní plochy, které absorbují více sluneční energie, což dále ohřívá planetu.
Nízko položené oblaky tento efekt posilují tím, že odrážejí sluneční světlo. Analýza satelitních dat NASA, meteorologických záznamů a klimatických modelů ukázala, že pokles nízké oblačnosti způsobil rekordně nízké albedo planety v loňském roce, přičemž zvláště výrazný pokles byl zaznamenán v oblasti severního Atlantiku. Tento jev je součástí desetiletého trendu úbytku nízké oblačnosti.
Příčina tohoto poklesu však zůstává nejasná. „Je to extrémně složité a obtížně rozplétatelné,“ uvedl jeden z autorů studie Helge Goessling, klimatický fyzik z německého Alfred Wegener Institutu. Pravděpodobnou příčinou je kombinace několika faktorů.
Jedním z nich je pokles znečištění lodní dopravou v důsledku přísnějších regulací zaměřených na snížení emisí síry. Zatímco to přineslo přínosy pro lidské zdraví, tento typ znečištění také přispíval k ochlazování planety tím, že rozjasňoval oblaky. Dalšími faktory jsou přírodní klimatické variace, například změny oceánských proudů.
Nejvíce znepokojivý je však vliv samotného globálního oteplování. Nízké oblaky se tvoří v chladnější a vlhčí spodní atmosféře. Jak se povrch planety ohřívá, tyto podmínky mizí, což může vést k úbytku oblaků. Tento mechanismus vytváří zpětnou vazbu: globální oteplování způsobuje mizení oblaků, což následně zvyšuje oteplování.
Pokud tato teorie platí, současné projekce budoucího oteplování by mohly být podhodnocené. Goessling upozorňuje, že bychom se mohli připravit na „mnohem intenzivnější oteplování, než se dosud očekávalo“.
Atmosférický vědec Mark Zalinka, který se na studii nepodílel, dodává, že oblaky fungují jako „sluneční krém planety“. I malé změny v oblačnosti mohou výrazně ovlivnit albedo Země. Podle klimatologa Tapia Schneidera z Kalifornského technologického institutu by důsledkem úbytku oblaků mohlo být mnohem intenzivnější oteplování, než se doposud předpokládalo.
Oblaka, ač se zdají jednoduchá, představují jednu z největších výzev klimatologie. Porozumění tomu, jak se oblaka chovají v reakci na globální oteplování, je klíčové. Jak dodává Zalinka, „doslova určuje, jaké oteplování nás čeká v budoucnosti.“
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Dáda Patrasová to nemá jednoduché, protože se před měsícem musela vyrovnat se smrtí milované dcery Aničky. Ztráta blízkého člena rodiny se na ní podepsala natolik, že v uplynulých dnech skončila v péči odborníků. A rodina o tom nechce moc mluvit.
I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.
Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii.
Česko je národem pejskařů, čehož je důkazem i Kateřina Brožová. Tu pořádně pobouřila nová kauza jedné pražské kliniky, se kterou má ona sama jako klientka velmi neblahou zkušenost.
Ve Vatikánu proběhla v neděli inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Svatý otec vyzval církev k jednotě. Stalo se tak před zraky tisíců věřících a také řady zahraničních politiků. Papež Lev XIV. se stal hlavou katolické církve minulý týden.
Michal David vždycky uměl zaujmout jako muzikant, ale v poslední době si získal pozornost i neuvěřitelnou proměnou. Podle dostupných informací zhubl o neuvěřitelných osmnáct kilogramů. Prvotním impulsem mělo být setkání se světovými hudebními hvězdami.
Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům.
Opravdu otevřený se rozhodl být Jaromír Soukup v novém mediálním projektu, kde tentokrát nepředstavuje jen své pohledy na politiku a další témata, ale otevírá i kapitoly z osobního života. Jednou takovou je nevydařený vztah s Agátou Hanychovou, matkou jeho dcery Rozárky.
Je sice polovina května, ale meteorologové avizovali, že v nejvyšších polohách českých hor může opět padat sníh. Na některých místech se dokonce udržel, potvrzují aktuální informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).