Svět se otepluje rychleji, než se očekávalo, a vědci nyní tvrdí, že už znají důvod. Uplynulý rok byl nejteplejším v historii, oceány se doslova "vařily", ledovce tály alarmující rychlostí a vědci horečně zkoumali, co přesně tento mimořádný nárůst teplot způsobilo.
Hlavními faktory byly emise skleníkových plynů z fosilních paliv a klimatický jev El Niño. Tyto faktory však nestačily k vysvětlení tak rychlého oteplování, uvedl server CNN.
Nová studie publikovaná v časopise Science odhalila, že klíčovým chybějícím článkem jsou oblaka. Přesněji řečeno, jde o úbytek nízko položených oblaků nad oceány, což podle vědců zásadně přispělo k rychlému oteplování planety.
Nižší počet těchto jasných nízkých oblaků znamená, že Země „ztemněla“, což umožňuje pohlcovat více slunečního záření. Tento jev, známý jako albedo, popisuje schopnost povrchů odrážet sluneční energii zpět do vesmíru. Vědci zjistili, že albedo Země klesá již od 70. let 20. století, což je částečně důsledkem tání světlých ploch, jako je sníh a mořský led. Tyto plochy odhalují tmavší zemský povrch a vodní plochy, které absorbují více sluneční energie, což dále ohřívá planetu.
Nízko položené oblaky tento efekt posilují tím, že odrážejí sluneční světlo. Analýza satelitních dat NASA, meteorologických záznamů a klimatických modelů ukázala, že pokles nízké oblačnosti způsobil rekordně nízké albedo planety v loňském roce, přičemž zvláště výrazný pokles byl zaznamenán v oblasti severního Atlantiku. Tento jev je součástí desetiletého trendu úbytku nízké oblačnosti.
Příčina tohoto poklesu však zůstává nejasná. „Je to extrémně složité a obtížně rozplétatelné,“ uvedl jeden z autorů studie Helge Goessling, klimatický fyzik z německého Alfred Wegener Institutu. Pravděpodobnou příčinou je kombinace několika faktorů.
Jedním z nich je pokles znečištění lodní dopravou v důsledku přísnějších regulací zaměřených na snížení emisí síry. Zatímco to přineslo přínosy pro lidské zdraví, tento typ znečištění také přispíval k ochlazování planety tím, že rozjasňoval oblaky. Dalšími faktory jsou přírodní klimatické variace, například změny oceánských proudů.
Nejvíce znepokojivý je však vliv samotného globálního oteplování. Nízké oblaky se tvoří v chladnější a vlhčí spodní atmosféře. Jak se povrch planety ohřívá, tyto podmínky mizí, což může vést k úbytku oblaků. Tento mechanismus vytváří zpětnou vazbu: globální oteplování způsobuje mizení oblaků, což následně zvyšuje oteplování.
Pokud tato teorie platí, současné projekce budoucího oteplování by mohly být podhodnocené. Goessling upozorňuje, že bychom se mohli připravit na „mnohem intenzivnější oteplování, než se dosud očekávalo“.
Atmosférický vědec Mark Zalinka, který se na studii nepodílel, dodává, že oblaky fungují jako „sluneční krém planety“. I malé změny v oblačnosti mohou výrazně ovlivnit albedo Země. Podle klimatologa Tapia Schneidera z Kalifornského technologického institutu by důsledkem úbytku oblaků mohlo být mnohem intenzivnější oteplování, než se doposud předpokládalo.
Oblaka, ač se zdají jednoduchá, představují jednu z největších výzev klimatologie. Porozumění tomu, jak se oblaka chovají v reakci na globální oteplování, je klíčové. Jak dodává Zalinka, „doslova určuje, jaké oteplování nás čeká v budoucnosti.“
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.
Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.