Ve většině zemí západního křesťanského světa, zejména v Evropě a v některých oblastech Severní Ameriky, se Vánoce tradičně slaví večer 24. prosince, tj. na Štědrý den, a pokračují až do 25. prosince. Proč je ale slavíme v zimě, když se Ježíš narodil zřejmě v létě?
V křesťanské tradici začíná nový liturgický den zpravidla večerem. Datum 24. prosince symbolizuje příchod Ježíše Krista na svět, a proto se začíná slavit již večer před oficiálním kalendářním dnem narození.
Datum 25. prosince bylo zvoleno církví v pozdním starověku. Neexistují přímé biblické důkazy o přesném datu narození Ježíše Krista. Historici se shodují na tom, že by se narodil pravděpodobně jindy, na jaře nebo v létě. Podle teologů pak možná na podzim.
Volba zimního období pro oslavu Vánoc je spojena s několika faktory, z nichž některé mají historické a symbolické pozadí. V antickém Římě se slavil slunovrat kolem 25. prosince. Církev zvolila toto datum pro Vánoce jako strategii, aby se křesťanské svátky integrovaly do existujících pohanských oslav a získaly tak větší přízeň a účast lidí.
Zimní období je ve většině zemí spojeno se skrápějícími dny a dlouhými nocemi. Volba této doby pro Vánoce byla spojena s touhou přinést světlo a radost do temnější části roku. Symbolika světla je důležitým prvkem vánočních oslav. Z hlediska teologie může být symbolika spojení narození Krista s příchodem světla. Ježíš je v křesťanské víře často vnímán jako světlo, které přichází do světa.
Datum 25. prosince bylo také vybráno tak, aby odpovídalo liturgickému roku církve. V tento den je také slaven svátek Nanebevstoupení Páně, což vytváří liturgickou spojitost mezi narozením a vzkříšením Ježíše Krista.
První předpověď počasí na Štědrý den od Českého hydrometeorologického ústavu přináší zklamání pro milovníky sněhu. I když v noci očekáváme mráz, během dne by teploty měly stoupat nad nulu, což šance na bílé Vánoce značně snižuje.
V Česku byl poprvé diagnostikován vzácný případ difylobotriózy způsobené střevní tasemnicí škulovcem širokým. Infekci si přivodil muž konzumací syrových jiker štiky z Lipna. Podle odborníků je pravděpodobnost nákazy u lidí minimální.
Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí.
Tanečník Martin Prágr (30) se ocitl v těžké situaci těsně před finále StarDance. Jeho taneční partnerka Marta Dancingerová (33) tak možná nebude mít jistotu, že se Martin zúčastní posledního kola soutěže, protože se potýká se zánětem krčních mandlí, jenž mu komplikuje běžné fungování, včetně polykání, jak informoval web Aha!.
Vánoce máme už za měsíc od nadcházející neděle, takže přípravy nepochybně probíhají i v řadách britské monarchie. Sváteční hostiny se v posledních letech neúčastní princ Harry a jeho manželka Meghan. Byly však i roky, kdy u stolu chyběli princ William a jeho žena Kate.
Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky.
Jsou ženy, které jsou toho názoru, že je třeba držet při sobě. I Dara Rolins si myslela, že existuje jistá sounáležitost. Jenže jedna zkušenost z letošního roku ji přinutila změnit názor.
Ruská provokace v Baltském moři vyvolala ostrou reakci Německa. Ministryně zahraničí Annalena Baerbock nařídila posílit dohled poté, co ruská loď zaútočila na vrtulník Bundeswehru během mise.