Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.
Krátce po oznámení smrti byla zveřejněna jeho závěť, která odhaluje papežovo přání být pohřben mimo tradiční místa posledního odpočinku papežů. František si přál spočinout v římské bazilice Panny Marie Větší, tedy v chrámu, ke kterému měl během svého pontifikátu hluboký vztah. Právě zde se pravidelně modlil na začátku a konci každé apoštolské cesty.
Závěť zveřejněná Vatikánem odhaluje hluboké osobní přání papeže: „V průběhu života i svého kněžského a biskupského působení jsem se vždy svěřoval Matce našeho Pána, blahoslavené Panně Marii. Proto žádám, aby mé tělo spočinulo – v očekávání vzkříšení – v papežské bazilice Santa Maria Maggiore.“
František si výslovně přál jednoduchý pohřeb bez okázalých poct. Jeho hrob má být v zemi, mezi kaplí Salus Populi Romani a Sforzovou kaplí, s jediným nápisem: Franciscus. Všechny náklady na pohřeb podle něj pokryje dar soukromého mecenáše, který už byl převeden na správu baziliky.
František ve své závěti vyjádřil i duchovní poselství: „Utrpení, které poznamenalo závěr mého života, obětuji Pánu – za mír ve světě a za bratrství mezi národy.“ Závěr dokumentu věnoval vděčnosti těm, kdo ho milovali a kdo se za něj modlí.
Smrt papeže Františka znamená konec jedné významné éry katolické církve. František byl prvním jezuitou a zároveň prvním papežem z Latinské Ameriky. Od svého zvolení v roce 2013 zanechal hlubokou stopu – nejen díky svému prostému stylu a sociální citlivosti, ale i důrazu na solidaritu, ekologii a soucit vůči slabým.
Zatímco svět truchlí, církev se nyní připravuje na konkláve, při kterém bude vybrán nový nástupce svatého Petra. Datum pohřbu zatím nebylo oznámeno, ale očekává se, že se uskuteční v následujících dnech za účasti tisíců věřících a světových státníků.
Papež František, občanským jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen hlavou katolické církve v březnu roku 2013 poté, co jeho předchůdce Benedikt XVI. jako první papež po téměř 600 letech dobrovolně odstoupil z úřadu. Téměř deset let pak Vatikán symbolicky hostil dva papeže.
Františkovo působení v čele církve bylo přelomové hned v několika ohledech. Stal se historicky prvním papežem pocházejícím z Ameriky a zároveň prvním papežem z jižní polokoule. Také se stal prvním jezuitou, který usedl na Petrov stolec – přičemž jezuitský řád byl v minulosti v římských kruzích často vnímán s nedůvěrou.
Narodil se v Argentině a ještě jako kardinál Bergoglio byl známý pro svou skromnost, blízkost obyčejným lidem a důraz na sociální spravedlnost. Ve chvíli zvolení do čela katolické církve mu již bylo přes sedmdesát let.
Během svého pontifikátu prosazoval reformy, které měly modernizovat katolickou církev, avšak zároveň si dokázal udržet popularitu i mezi tradicionalisty. Stal se hlasem těch nejchudších a nejvíce marginalizovaných, a svým přístupem inspiroval nejen věřící, ale i mnohé mimo církev.
Kardinál Farrell vyzdvihl papežovo neúnavné úsilí o šíření hodnot evangelia: „Učil nás žít evangelní hodnoty s věrností, odvahou a univerzální láskou, zejména ve prospěch nejchudších a nejvíce opomíjených.“
Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.
Zpěvák Dan Bárta, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, prodělal vážné zdravotní komplikace. Po nečekaném kolapsu, během něhož dočasně přišel o sluch, musela kapela J.A.R. zrušit několik koncertů. Přestože šlo o alarmující moment, Bárta situaci zvládl s obdivuhodným nadhledem a otevřeně hovoří nejen o svém zdraví, ale i o životních zkušenostech, závislosti a hluboké lásce k přírodě.
Smrt papeže Františka hluboce zasáhla i britskou královskou rodinu. Král Karel III. a královna Camilla podle oficiálního prohlášení zveřejněného Buckinghamským palácem prožívají smutek „s těžkým srdcem“. Zároveň však vyzdvihli papežovu soucitnost, hlubokou víru a jeho neúnavné nasazení ve službě lidem.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.