V Česku začaly v pátek stoupat hladiny vodních toků v reakci na vydatné dešťové srážky, které zemi sužují od čtvrtka. Na více než dvaceti místech platil v sobotu ráno nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Domy začala velká voda ohrožovat například podél toku Bělé na Jesenicku.
Východní a jihovýchodní Německo se chystá na silné deště spojené s nárazovým větrem, které by měly zvýšit hladiny řek. Německá meteorologická služba (DWD) také upozorňuje na intenzivní sněžení v alpských oblastech. V jižním a jihozápadním Polsku platí nejvyšší stupeň varování před záplavami, přičemž hrozí i rychlé povodně.
Meteorologové dnes rozšířili výstrahu před povodňovým nebezpečím a v některých oblastech přidali upozornění na extrémní povodňové riziko, při němž hrozí více než padesátiletá voda. Varování před deštěm bylo rozšířeno na Krušné hory a výstraha před silným větrem se týká i Plzeňského kraje.
Česko má za sebou první den výstrahy před vydatnými dešti a hrozícími povodněmi. Největší problémy ale teprve přijdou, avizují meteorologové a další experti. Důkazem jsou i předpovědi z předpovědních profilů na českých řekách. Očekává se, že nejvyššího stupně povodňové aktivity bude o víkendu dosaženo na desítkách míst po celé zemi.
Na extrémní srážky a následné povodně se připravuje i sousední Slovensko. Tamní experti očekávají, že nejkritičtější situace bude na řece Moravě a jejích přítocích, přičemž není vyloučeno dosažení třetího stupně povodňové aktivity. Na Dunaji se očekává maximálně druhý stupeň, napsala agentura TASR.
Ve čtvrtek meteorologové rozšířili výstrahu před extrémními dešti a rizikem povodní o nové varování před silným větrem. Ten se očekává od pátečního večera do nedělního poledne na celém území kromě Plzeňského kraje. Dále se rozšířila územní platnost stávajících výstrah.
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí.
Česko v posledních dnech zasáhly vydatné srážky, které zvýšily hladiny některých vodních toků. Voda stoupla zejména ve východní části Jihočeského kraje. V platnosti proto zůstává výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodňovou bdělostí.
Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků.
Nic se nemění na tom, že Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky. Meteorologové v pátek sjednotili časovou platnost výstrahy před bouřkami a přidali nové varování před povodňovými jevy. Přívalové srážky totiž mohou zvednout hladiny vodních toků.
Meteorologové ve středu rozšířili výstrahu před tropickými teplotami více k západu a zároveň upravili územní a časovou platnost varování před silnými a velmi silnými bouřkami. Nově upozornili také na nebezpečí vzestupu hladin vodních toků.
Nedělní bouřky, které mohou být i velmi silné, mohou zvednout hladiny některých vodních toků. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která upravuje územní a časovou platnost předchozího varování před bouřkami a vysokými teplotami.
Až 140 milimetrů srážek spadlo od pondělního večera v okolí Beskyd. Přinesla je mělká tlaková níže, která postupovala přes Maďarsko a Slovensko dále k severovýchodu. Olše u Třince způsobila pád lávky do řeky. Povodňová situace by se ale podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústav (ČHMÚ) měla uklidňovat.
V Česku hrozí v neděli i v pondělí silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v příslušné výstraze. Meteorologové upozornili, že bouřky mohou přispět k dalšímu vzestupu hladin vodních toků, a to zejména na západě.
Povodňová hrozba na západě Česka způsobená vydatnými srážkami se snižuje. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu zmírnil výstrahu před povodňovými jevy. Na Radbuze, Úhlavě, Úslavě a jejich přítocích se přesto očekává překročení druhého stupně povodňové aktivity.
Počasí způsobí o víkendu problémy především na západě Čech. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek aktualizoval výstrahu před vydatným deštěm a povodňovými jevy, u nichž zvyšuje stupeň nebezpečí pro některé oblasti na povodňové nebezpečí.
Meteorologové dnes odpoledne varovali před čtvrtečními bouřkami na Moravě a ve Slezsku a vydatnými srážkami, které mají ve zbytku týdne zasáhnout západ Čech. Z toho důvodu mohou stoupat hladiny vodních toků.
Tisíce lidí musely opustit svá obydlí v ruském Orsku poté, co došlo k vážnému poškození přehrady na řece Ural. Informace o jejím úplném zničení se zatím nepotvrdily. Nejsou hlášeny ani žádné oběti na životech.
Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí.
Povodňová situace v Česku se uklidňuje. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu opět upřesnil platnou výstrahu, která nově platí jen pro dolní tok Labe ve středních Čechách a Ústeckém kraji.
Meteorologové v úterý opět upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy. Situace na řekách se uklidňuje, hladiny vodních toků odvodňujících severní pohoří jsou již většinou na poklesu. Přechodně ještě stoupají hladiny na středních a dolních tocích.
Meteorologové v pondělí dopoledne upřesnili výstrahu před povodňovými jevy, zejména odvolali extrémní stupeň nebezpečí pro oblast Jeseníků. Na řadě míst se ale počítá s dosažením či přetrváváním druhého stupně povodňové aktivity.