Než ruská invaze na Ukrajinu začala, předvídala americká rozvědka, že půjde o vražedný útok, při němž Moskva mobilizuje své jednotky a vzdušné síly tak, aby ovládla nebe nad Ukrajinou. Prvních šest dní invaze ale těmto předpokladům neodpovídalo a americké vojenské úřady nejsou schopné objasnit, co vede Rusko k tak opatrnému zacházení s jeho vzdušnými silami, napsala agentura Reuters.
"Nejsou ochotni vystavovat svá letadla a piloty nadměrným rizikům," řekl pod podmínkou anonymity vysoce postavený zdroj z amerického vojenského úřadu. Ačkoliv nahlíženo optikou prostých čísel a palebné síly Rusko Ukrajinu výrazně předčí, ukrajinské vzdušné síly jsou stále životaschopné a operují - proč, to je podle vojenských expertů záhadou.
Analytici očekávali, že po prvních salvách vypálených 24. února Rusko okamžitě zničí ukrajinské vzdušné síly a protivzdušnou obranu. Byl by to "logický a očekávatelný další krok, jehož svědky jsme byli téměř v každém vojenském konfliktu od roku 1938", napsalo ve svém článku nazvaném Záhadný případ chybějícího ruského letectva výzkumné centrum RUSI v Londýně. Bojové letouny ukrajinských sil ale nadále v nízkých výškách podnikají obranné manévry i výpady proti pozemním cílům. Rusko létá ve vzdušném prostoru, o který se stále bojuje. Ukrajinské jednotky jsou s raketami země-vzduch schopné vytvořit značná rizika pro ruské piloty, kteří se snaží podporovat postup pozemních sil.
"Hodně z toho, co (Rusové) dělají, je matoucí," uvedl Rob Lee, odborník na ruskou armádu z výzkumného centra v americké Filadelfii, který předpokládal, že válka začne s "maximálním využitím síly". "Protože každý další den konfliktu má svoji cenu a rizika se zvyšují. A pro toto chování se jen velmi těžko hledají realistické důvody," dodal Lee.
Vojenští experti konstatují, že ruské letouny na Ukrajině nejsou dobře koordinované s pozemními jednotkami, jejichž kolony byly vyslané mimo oblast dosahu svého vzdušného krytí. Ruští vojáci jsou kvůli tomu zranitelní vůči útokům ukrajinských sil, a to včetně těch, které jsou nově vybavené tureckými drony a americkými a britskými protitankovými střelami. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena odmítá žádosti Kyjeva na uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou, jelikož by to vtáhlo Spojené státy do přímého konfliktu s Ruskem.
Zatímco ruský postup byl zatím slabší, než se očekávalo, překvapila naopak ukrajinská armáda. Její zkušenost z posledních osmi let bojů s proruskými separatisty na východě země sestávala převážně ze statických zákopových bojů ve stylu první světové války. Naproti tomu ruské síly mají bojovou zkušenost ze Sýrie, kde se účastnily intervencí na straně prezidenta Bašára Asada a prokázaly určitou schopnost koordinovat pozemní manévry s dronovými a leteckými útoky. Přítomnost ukrajinských bojových letadel ve vzduchu je očividným projevem odolnosti země tváří v tvář útoku a je bezpochyby morální vzpruhou jak pro ukrajinskou armádu, tak obyvatelstvo, uvádí experti. Tato skutečnost vede také k určité mytologizaci ukrajinských vzdušných sil. Vypráví se například o ukrajinském bojovém pilotovi, který údajně sám sestřelil šest ruských letadel a jemuž se na internetu přezdívá "Duch Kyjeva".
Americký prezident Biden v úterý sklidil potlesk, když přednesl své první poselství o stavu unie, v němž chválil odhodlání Ukrajinců a vymezil se vůči prezidentu Vladimiru Putinovi, jenž si prý myslel, že může jednoduše "vpadnout" na Ukrajinu bez odporu. "Ale místo toho narazil na sílu, kterou si nedovedl představit. Narazil na ukrajinský lid," řekl Biden.
Podle amerických propočtů Rusko k invazi na Ukrajinu užívá asi 75 letadel. Než k invazi došlo, úřady odhadovaly, že Rusko pro ukrajinskou misi potenciálně připravilo několik set strojů z celkových několika tisíc, kterými disponuje. Nicméně americký vojenský zdroj odmítl uvést, kolik bojových letounů včetně vrtulníků je stále k dispozici a mimo Ukrajinu. Obě strany utrpěly ztráty.
"Máme indicie, že přišli o nějaká letadla, ale to Ukrajinci také," řekl zdroj. "O vzdušný prostor se bojuje každý den."
Princ Harry (40) svým nedávným rozhovorem pro stanici BBC opět vzbudil pozornost veřejnosti i odborníků. Podle psychiatra Raje Persauda se stále nedokázal vyrovnat s traumatem z dětství, konkrétně se smrtí své matky, princezny Diany. Odborník má jasno – Harry potřebuje odbornou pomoc.
Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.
Česko oběhla v závěru loňského roku jedna velmi smutná a nečekaná zpráva. Ve věku 44 let náhle zemřela Helena Zeťová. Oblíbenou zpěvačku teď následoval do nebe její pejsek. Smutná informace se objevila v pondělí na sociální síti.
Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný podle svého vyjádření pozastavuje členství ve vládní ODS. K odchodu ze strany ho předtím vyzval její předseda a premiér Petr Fiala. Novotný má zamířit na tři měsíce do vězení, protože porušil podmínku.
Tragicky skončilo pátrání po pohřešovaném starostovi obce Díly na Domažlicku. Miroslav Rýdl odešel ve čtvrtek z místa svého bydliště, následně se po něm slehla zem. Dnes jej policisté našli mrtvého.
Když se řekne Oldřich Kaiser, lidem okamžitě naskočí i Jiří Lábus. A naopak. Prvně jmenovaný slaví právě dnes kulaté 70. narozeniny a není pochyb o tom, že ten druhý nebude chybět mezi gratulanty. Jaký je vlastně příběh jejich dlouholeté a úspěšné spolupráce?
Karlos a Lela Vémolovi se na začátku dubna stali trojnásobnými rodiči, ale šestinedělí je tentokrát opravdu náročné. U nejmladšího potomka se totiž vyskytly záhadné zdravotní potíže, které se zatím nepodařilo objasnit ani odborníkům.
Evropské země v sousedství České republiky, například Německo či Rakousko, se mají připravit na extrémně horké léto. Tvrdí to odborníci z webu Weather.com. Podle předpovědních modelů je velká pravděpodobnost toho, že letošní letní měsíce budou patřit k nejteplejším v historii.
Dalibora Jandu všichni známe jako zpěváka, ale vášeň u něj dokážou vyvolat i jiné věci než hudba. Sám Janda potvrdil svým vystoupením ve slovenské televizi. Prozradil tam totiž, do čeho byl zapálený jako dítě.
Česko letos nevylepší historicky nejlepší výsledek v Eurovizi. ADONXS, vlastním jménem Adam Pavlovčin, totiž nepostoupil ze čtvrtečního druhého semifinále do víkendového finále, které se opět uskuteční ve švýcarské Basileji.
Jiří Krampol v posledních letech nejvíce budí pozornost tím, jak často se ocitá v nemocnici. Má na to věk. Za necelé dva měsíce oslaví 87. narozeniny.
Jak slíbil, tak udělal. Felix Slováček v úterý navštívil svou manželku Dádu Patrasovou, která měsíc po smrti jejich milované dcery Aničky skončila v péči odborníků na psychiatrii. Dopředu se vědělo, že Slováček si ženu možná odveze domů. Jak to nakonec dopadlo?