Americký prezident Joe Biden dnes vyzval Kongres k zásadnímu zpřísnění zákonů o držení střelných zbraní, včetně zákazu útočných pušek. Schválení takovýchto opatření je ovšem aktuálně velice nepravděpodobné. Šéf Bílého domu obnovil své apely při ceremoniálu uspořádaném v souvislosti s nedávným přijetím zákona o nové regulaci v držení zbraní. Normu, která je stará 16 dní, už zastínil "další děsivý případ masové střelby", napsala agentura AP.
Nový zákon reagoval na masakry v Buffalu a v texaském Uvalde, kde dva mladí střelci zabili dohromady 32 lidí. Několik dní po podpisu opatření pak útočník severně od Chicaga pozabíjel sedm lidí na svátečním průvodu během oslav Dne nezávislosti. Počet masových střeleb, tedy útoků s minimálně čtyřmi mrtvými nebo zraněnými, ve Spojených státech od začátku roku přesáhl 300.
Nově přijatý zákon nepřináší žádné dramatické restrikce, je nicméně považován za významný, neboť představuje první kroky Kongresu v tomto směru po téměř 30 letech. Opatření rozšiřuje kontroly při prodeji zbraní lidem ve věku 18 až 20 let, zpřísňuje omezení týkající se pachatelů partnerského násilí a vyčleňuje finance na podporu duševního zdraví či bezpečnosti ve školách, jakož i pro aplikaci zákonů, jejichž cílem je udržet zbraně mimo dosah lidí považovaných za nebezpečné. Razantnější opatření, jako je plošné prověřování nákupů zbraní nebo zákaz kupování zbraní do 21 let, dlouhodobě odmítá Republikánská strana.
Prezident Biden dnes zopakoval svůj pohled, že Kongres musí v této věci zajít dál. V odkazu na útočné pušky, které figurovaly v posledních letech u mnoha útoků s vícero mrtvými, prohlásil, že USA "se topí ve válečných zbraních". "Útočné pušky se musí zakázat. Byly zakázané... jsem odhodlán tyhle zbraně zakázat znovu, vysokokapacitní zásobníky také," citovala Bidena agentura Reuters.
Šéf Bílého domu odkazoval na zákaz jistých druhů střelných zbraní, který v USA platil v letech 1994 až 2004. Desetileté omezení, které nebylo nikdy obnoveno, bylo součástí rozsáhlého zákona o kriminalitě, na jehož tvorbě se výrazně podílel i Biden, tehdy z pozice senátora. Podle nedávné analýzy listu The New York Times jsou nicméně poznatky o účinnosti zákazu smíšené. "A to částečně proto, že výrobci našli velmi kreativní způsoby, jak zákaz obejít," uvádí analýza.
Kromě zákazu jistých pušek Biden požaduje také zákon, který by ukotvil právní zodpovědnost pro majitele v případech, kdy jsou jejich zbraně nesprávně skladovány a jsou použity k násilí. "S právy přichází zodpovědnost. Ano, máme právo držet zbraně. Také ale máme právo žít svobodně, aniž bychom se báli o život," řekl prezident.
Pravděpodobnost, že Kongres požadovaná opatření v nejbližší době přijme, je mizivá. Sněmovnu reprezentantů i Senát sice kontrolují demokraté, republikánští senátoři ale vzhledem k procedurálním pravidlům menší ze dvou komor mohou legislativní návrhy snadno zablokovat. Kromě toho se očekává, že demokraté po listopadových volbách ztratí většinu ve sněmovně, možná i v obou komorách Kongresu.
Mezitím prakticky každý den přibývají masové střelby. Podle databáze listu The Washington Post (WP) jich USA od začátku roku do 4. července zažily 314. Frekvence těchto incidentů při tom spíše narůstá. Loni sice bylo za stejnou část roku zaznamenáno 338 útoků, o rok dříve to ale bylo 265, v roce 2019 pak 207 a v předešlých pěti letech vždy méně než 200.
WP také upozorňuje, že rostoucí počty úmrtí způsobených střelnými zbraněmi zdaleka nesouvisí jen s medializovanými incidenty, jako byly ty v Uvalde nebo Buffalu. "Drtivou většinu úmrtí střelnou zbraní v Americe tvoří sebevraždy nebo vraždy, ukazují federální data," píše deník v rozsáhlém článku z minulého týdne. V loňském i předloňském roce podle WP pistole a pušky zabily v USA přes 45.000 lidí, přičemž se odhaduje, že za dvouleté období si Američané nakoupili rekordních více než 43 milionů střelných zbraní.
Jeremy Clarkson, známý moderátor pořadů jako Top Gear, a nyní také populární farmář, odhalil, co čeká jeho úspěšný pořad Clarksonova farma, jehož pátá řada je již natočena. Zároveň přiznal, že čelí vážným zdravotním problémům, včetně přetrvávajících bolestí zad, které označil za natolik vážné, že by mohly být i rakovinového původu.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.