Spojené státy zatím nezaregistrovaly žádné větší pohyby ruských zbraní či sil po nedělním prohlášení prezidenta Vladimira Putina, v němž vyzval své jaderné síly, aby přešly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Podle agentury Reuters to dnes řekl nejmenovaný vysoký činitel amerického ministerstva obrany.
Bílý dům pak oznámil, že nevidí důvod k tomu, aby zvyšoval vlastní úroveň jaderné pohotovosti. Experti nicméně tvrdí, že by nebylo moudré Putinova slova podceňovat. Prezident USA Joe Biden dnes řekl, že by se Američané neměli obávat jaderného konfliktu.
Bezpečnostní aparát Spojených států se za studené války řadu desetiletí zabýval především sledováním aktivity v tehdejším Sovětském svazu a dodnes velmi pečlivě monitoruje ruská úložiště jaderných zbraní a pohyby strategických bombardérů, ponorek i odpalovacích zařízení.
Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že po Putinově nedělním příkazu uvedlo svoje jednotky disponující jadernými zbraněmi v Severním ledovém a Tichém oceánu do "zvýšené" bojové pohotovosti.
Výraz "zvýšená" či "zvláštní" pohotovost však podle expertů v Pentagonu nezapadá do dlouholetého ruského vojenského žargonu, a americká armáda tak nyní zjišťuje, co by mohla signalizovat. "Analyzujeme to a vyhodnocujeme, abychom zjistili, co to přesně znamená," řekl nejmenovaný americký bezpečnostní činitel agentuře Reuters.
Vedení americké armády podle něj nevědělo o Putinově příkazu, dokud jej veřejně neoznámil, a od té doby rovněž nezaznamenalo žádné větší pohyby jednotek či zbraní, které by s ním souvisely.
Spojené státy a Rusko mají dohromady ve svých arzenálech přes 90 procent všech jaderných zbraní na světě, jen poměrně malé množství z nich je však připraveno k okamžitému použití.
"Nezměnili jsme naše vlastní výstrahy a nezměnili jsme naše vlastní odhady v tomto směru," řekla dnes k situaci mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.
Rusku se podle řady expertů nedaří postupovat s invazí na Ukrajinu tak rychle, jak původně očekávalo, a Moskva čelí mnoha nevídaně přísným sankcím, které znatelně dopadají na tamní ekonomiku. Ukrajinské armádě rovněž začínají proudit dodávky zbraní od západních zemí.
Podle bývalého blízkého poradce někdejšího prezidenta USA Baracka Obamy Jona Wolfsthala mají USA obavy z ruských jaderných zbraní dlouhodobě a nynější situace je zřejmě ještě zvyšuje. "Musíme být velice opatrní ohledně toho, co děláme a neděláme, když tu máme zemi, která je zahnána do kouta, má jaderné zbraně a skutečně hovoří o jejich případném použití," řekl.
"Lidé, kteří říkají, že (Putin) blafuje, se spoléhají jen na svou intuici. Zatímco ti, kteří tvrdí, že neblafuje, vychází z bohaté studnice nepřímých důkazů," řekl François Heisbourg z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS). "Protože pokud jde o Ukrajinu, zatím neblafoval. On neblafuje. Ohledně toho, co chce, byl otevřený," dodal.
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.