Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent, naopak drahé a průmyslové kovy zlevnily od 24. února vesměs o desítky procent. Ceny ropy a potravin se vrátily k úrovním před zahájením bojů. Vyplývá to z dat analytiků oslovených ČTK.
"Ceny komodit se v posledních měsících stabilizovaly. Na počátku ruské invaze na Ukrajinu měly tendenci k výraznému růstu, který táhly ceny ropy a potravin v čele s obilovinami. V červnu však nastal výrazný pokles, který dostal většinu komodit až na ceny z počátku roku, uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. "Vedle odlivu spekulantů stál za poklesem také strach z dalšího globálního ekonomického vývoje. Během prázdninových měsíců jsme opět svědky pomalého růstu cen na komoditních trzích, a to i přes posilování amerického dolaru," dodal.
Ceny elektřiny a plynu rostou o stovky procent. Elektřina s dodáním v příštím roce zdražila na burze v Německu o 340 procent na 650 eur/MWh. Cena plynu s měsíční dodávkou obchodovaná v Nizozemsku roste o 200 procent na 280 eur/MWh. Ceny ropy podle něj prošly vysokou rozkolísaností, nicméně po půlročním konfliktu se obchodují na podobných úrovních, jaké byly na jeho počátku.
Ceny potravin, které na počátku konfliktu také výrazně rostly, procházejí podobným vývojem jako ropa. Po masivním nárůstu přišla korekce a aktuálně jsou v blízkosti únorových hodnot. Cena pšenice klesá o procento na 800 centů za bušl na chicagské komoditní burze a kukuřice ztrácí 1,5 procenta na 650 centů za bušl. Cena kávy se taktéž drží v blízkosti únorové ceny, tedy na 220 centech za libru. A cukr dokonce po šesti měsících vyrovnává cenu z 23. února na 17,90 centu za libru.
Cena zlata od začátku konfliktu na Ukrajině klesla o 8,3 procenta na 1747 USD za troyskou unci. Nejvýše se zlato prodávalo 8. března, kdy cena vyrostla až na 2050 USD, naopak 20. července klesla pod 1700 USD, řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Ryba. Ještě výraznější pokles zaznamenaly další drahé kovy. Stříbro se propadlo o 21 procent na 19 USD za unci, platina klesla o 16 procent na 889 dolarů za unci a palladium ztratilo 12 procent s cenou 2124 USD.
Podobné ztráty vykazují průmyslové kovy. Nejvíce obchodovaná měď klesá o 18,5 procenta na 8100 dolarů za tunu v Londýně a ceny hliníku padají o 28 procent na 2400 dolarů za tunu. Ceny průmyslových kovů negativně ovlivňuje pokles tempa ekonomického růstu v Číně, upozornil Tyleček.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?